Snak

Mere indhold efter annoncen
Sundays var en af de medier der skiftede til en mere kritisk tilgang og vurderede at der var nogle underliggende problemer, som ikke bare var lige til at løse. De pegede pilen imod ledelsen (hvoraf de to øverste sportslige ledere nu er blevet fyret) og til dels ejerne. De vurderede at det ikke var et quick fix og at fundamentale problemer skal ændres.

Det har jo fra dag 1 af været logik for burhøns. At CS skingert bliver ved med at lege gravejournalist er blot pinagtigt. FCK er ved at rette op, så sørg for at give den nye mand en ordentlig og fair velkomst.
Arh… okay. Jamen så er det vel fair nok FCK siger “makker, du er lige en tand for uprofessionel til at blive betragtet som seriøst medie”

Spot on!
David Bastian Møller lider af grotesk og komisk selvovervurdering.
Han er konstant små aggressiv og nedladende.
At ledelsen i FC København ikke længere vil stå model til det infantile skaberi, er fuldt ud forståeligt.

Forstår ikke man ikke bare går i dialog?

Der kan jo godt være sandheder begge steder!
Vi skal have fri presse og kritiske (fan) medier. Men nogle gange er mit indtryk også lidt, at medierne kan opføre sig som de vil og bruge den kommentar at de jo bare er kritiske.
Hvis de har haft en kalender med dage uden sportsdirektør kan jeg godt se man også kan sætte fck i et dårligt lys og at kritik også kan blive for skingert. Omvendt synes jeg, at man med stor beundring/misundelse kan se på det de har skabt i copenhagen sundays. Så håber da de finder en løsning for fck, sundays men mest for de fck fans der nyder begge dele 🙂
Jeg er super farvet her. (hader alle fc klubber) Men hvis man har et medie der følger klubben så tæt og sikkert får en masse der, måske ikke ville følge så meget med. Er sådan en medie så ikke en gave til klubben? Jeg elsker alle medier der går kritisk til tingene, det er som oftes det der gør at tingene ændres. Jeg ville elske at der var et medie, som (ud over stiften) som var efter min klub
Tror man vil opleve at det er de færreste virksomheder eller mennesker der stiller velvilligt op til et "hatchet" job I pressen. (Fan-medie)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er steget dem til hovedet hos CS. David render rundt derinde og ligner en der tror han ejer Parken. Det er fint han og CS møder lidt modstand.
Tyndt af FCK ikke at stille op. Alle ved jo, at FCK fans altid har været negative og ikke støttende, lige så snart det hele ikke går deres vej, og det gør en smule ondt. Det er indgroet i fankulturen, og det bør FCKs kommunikationsafdeling jo vide. Nu bliver sagen bare blæst endnu mere op, fordi man ikke stiller op.
@Fodboldjedi

Præcist - journalisten bekræfter selv noget der ret beset kun kan beskrives som patetisk adfærd.

Hvis man virkelig vil lave gravearbejde der tages alvorligt, så er saglighed og objektivitet vejen frem - ikke skinger adfærd.
Tordenguden

(Efter endt skrivning - beklager hvis for meget United i en fck tråd. Ville bare sammenligne ift det vi ser i fck)

Uden at sammenligne så er det ikke altid en gave. Hos United har vi mange pundits i form af tidligere spillere i neville, Keane, Scholes og endnu flere endnu.
De har deres kritiske holdninger og der afspejler også ofte den almene fan.
Men kritikken kan også blive for kritisk og man sad næsten med følelsen af at United som klub aldrig vil kunne gøre noget rigtigt. Senest var der hele denne Keane vs Bruno fernandes ballade hvor man næsten sad med følelsen af at Bruno skulle have dårlig samvittighed over at slå assist rekorden. Scholes var også efter ham. Der tog han heldigvis også til genmæle og Scholes og ham fik talt ud.
Det kan også skabe unødvendig og unfair uro i en klub, hvis udgangspunkter er at kritikken ikke er nuanceret. Der er andre - ikke tidligere united spillere - pundits der finder en langt bedre linje overfor deres tidligere klubber. For selvfølgelig skal man være kritisk over sidste Liverpool sæson. Men man kunne også godt glæde sig lidt over Uniteds fremgang sidste sæson, hvad de bestemt ikke gjorde.
Du kender det måske selv? Er det ikke åbenlyst men begynder man at lede… efter steder at være utilfreds.. så har man det måske egentlig godt?

Så forstår faktisk godt fck sætter foden ned. For fck har jo også gjort sundays attraktivt ved at give eksklusive muligheder, måske hvisket i ørene på nogle af dem der laver programmerne at de skal holde øje med parkeringspladsen klokken 18.00 så de kan breake en købt spiller først.

Derfor … dialog.
Om du er journalist, læge eller sætter hoveder på vingummi bamser er da fuldstændig ligemeget hvis du gentagne gange træder folk over tæerne må du forvente konsekvenserne kommer før eller siden, du er i din fulde ret til at være en spade, men når folk så siger du ikke er velkommen så skal du sku ikke sidde og græde snot i medierne, you reap as you sow..
Annonce