Snak

Mere indhold efter annoncen
@BB

At det sker hele tiden er da totalt irrelevant. Det er stadig respektløst. Men at du ikke kan se det undrer mig overhovedet ikke.

Jeg har svært ved at forestille mig, at den gode hr. Holmstrøm er bare halvt så meget pisset af, som FCM´s fans var og er...
Holmstrøm skal bare være glad for, at der overhovedet er nogen som kommer tættere på gruppespil kontinuerligt i Danmark andre end FCK. Det er en process selvom folk ikke kan lide det ord. Jeg er sikke på, at FCM om nogle år vil komme nogenlunde kontinuerligt i gruppespil, da man har en målsætning om gruppespil hvert år, og at dr også bliver investeret i dette, man mangler dog lige den sidste europæriske erfaring, som FCK har.
FCM Real Madrid
Den næste i køen er nok PESs greenkeeper, der skal udtale sig om, hvor skidt det er for deres græs, at FCM ikke kom med i CL eller EL. De har sgu travlt med FCM over i Don Ø´s svindlerklub.
hehe.

holmstrøm gør det han var så god til før i tiden.

han ER netop en troll og topfyldt af hovedstads arrogance - og i hans velmagts dage var han endda en lidt småskør en af slagsen der havde sine kæpheste hvor han for op af en trold som en æske og så i øvrigt en masse gråzoner hvor han var rimeligt fraværende.

han er gået morfar de senere år og man hører sjældent fra ham på den her måde mere. når man gør synes jeg det er fedt, for jeg savner de dage med ham.
fcm fans skal jo bare tage det som en anerkendelse at han gider, i gamle dage var det gerne doktoren fra vestegnen der kunne få ham op af stolen eller sports journalister og des lige - ikke mange gange han har hidset sig op over lyngby boldklub eller hvordan haderslev spillede :-]
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@SimonSH

Om FCM kommer lige så hyppigt i gruppespil som FCK tvivler jeg på, men at de bliver bedre internationalt tror jeg absolut på, hvis de kan holde niveauet fra de seneste par år. Ingen tvivl om, at det også handler om erfaring i klub, trænerstab og spillertruppen. Det var meget tydeligt mod Malmö FF, hvor FCM ikke rigtig kendte deres ´besøgelsestid´, men hvor specielt den internationalt yderst rutinerede Marcus Ronseberg holdt hovedet koldt, i de afgørende momenter.

Men et exit som det mod MFF er jo noget, der modner spillerne og klubben mere end noget andet.
@BB

At det sker hele tiden er da totalt irrelevant. Det er stadig respektløst. Men at du ikke kan se det undrer mig overhovedet ikke.


Jeg er nok bare ikke så tyndhudet som dig. Det undrer så ikke mig vi kommer til den konklusion.
Vi er virkelig ude i småtingsafdelingen hvis man skal lade sig provokere af Holmstrøm siger det åbenlyse.

...men det jo set så mange gange før. Når folk siger noget man ikke kan lide og ikke kan modargumentere, er det nemmeste bare at hidse sig op over et overhovedet bilver sagt.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Som et hold der havde alvorlige problemer mod Vardar Skopje og selv røg ud til Qarabaq sidste år for derefter kun akkurat at mase sig foran Sheriff Tiraspol i Europa League, bør man måske ikke have så travlt med at kritisere FC Midtjylland for at ryge ud til et hold der året forinden nåede ligeså langt i Europa League som FCK selv. I øvrigt ved at slå Slavia Prag (ringer det en klokke?) ud i gruppespillet.

Særligt fordi FC Midtjylland jo ikke just var heldige imod Astana, som fik et ufortjent mål i 4. minuts overtid.

FCK havde i øvrigt selv udfordringer med at komme forbi KuPS fra Finland undervejs, og var decideret svineheldige mod Atalanta.

Der er ingen tvivl om, at FCK har statistikken med sig, men det virker bestemt ikke særligt intelligent at skyde på FC Midtjylland for at ryge ud til Astana, når man selv røg til Qarabaq et år forinden. FC Midtjylland skal generelt til at oppe sig internationalt, da de har været med så mange år i træk at der skal være en stærkere kontinuerlig kvalifikationsrate, men set isoleret på de seneste to år, så synes jeg ikke FCK skal spille hellige, selvom de henter flere point end FC Midtjylland.
Silkeborg IF
Manden har jo ret - det er vel dét, der også pisser de sorte så voldsomt af.

FCM må bare erkende, at de internationale evner (endnu) ikke står mål med selvforståelsen, men det kommer vel med tiden og rutinen - til gavn for hele fodbold-Danmark.

Og selvfølgelig er Holmstrøm da indebrændt over, at ´de forkerte´ vinder chancen, når de ikke forvalter den bedre - det har de jo bevist gennem mange år. (og nej - jeg har ikke glemt en flot kampagne med bl.a. Southampton og United-skalpe, indtil sidstnævnte tog det alvorligt...).

Men så må løverne jo bare sørge for, at ´de rigtige´ vinder... ;-)
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Og du er da helt blank? Årets gruppe D, E, F og G i CHL er da lettere end FCK´s EL gruppe hvis FCK er i andet seedningslag. Zenit er nok den sværeste modstander man kan møde uden for top 5 ligaerne


Du tror ikke, at UEFA vil kigge på FCM´s budgetter, hvis Benham langede de beløb over disken til et par spillere?

Jeg kender ikke holdenes budgetter, men det vil undre mig, hvis FCM og Brøndby ligger på samme hylde som FCK.

Så er Zenit heller ikke bedre. De er set bedre i tidligere sæsoner. Jeg medgiver, at der er nogle dårlige hold i CL-gruppe G og et enkelt dårligt hold i gruppe D og E. I gruppe F ville FCK ende sidst.

FCK skal være glade for, at de mødte Atalanta på et godt tidspunkt. Ellers var det slet ikke blevet til gruppespil i denne sæson.
Annonce