Snak

Mere indhold efter annoncen
@Horseman Udstillede du lige din uvidenhed der? Kalder du Niels Christian Holmstrøm for en Københavner?

Og jeg tror at du står rigtigt meget alene med ønsket om at det må gå Dansk fodbold dårligt. Det primære i NCH´s budskab, som du åbenbart glemte at læse før du kommenterede herinde, er at han ønsker at AL Dansk fodbold må få success. Godt nok har han betydet meget for FCK, men manden er også tidligere landsholdsanfører og har levet med fodbold, som udlandsprofessionel spiller, agent eller i administration hele hans liv.

Han elsker Dansk fodbold og ønsker alt godt for Dansk fodbold. Og så bliver han skuffet når andre hold igen, igen og igen smider chancen for at forbedre Dansk fodbold væk. Men det overrasker mig ikke at i igen og igen bekræfter Holmstrøms ord:

Jeg er nok for meget en gang imellem, men hvis nogen vil gøre en dyd ud af mindreværdet, må de selv ligge og rode med det


Men jeg vil foreslå at du læser de indlæg du kommenterer på fremover.
@SkeletonBjitch
Det var da dumt sagt. Det er flot at FCK har skaffet så mange point, men det gør da ikke at de har mere ret til at spille europæisk end andre klubber.


Hvem i alverden har da også sagt det???

Arrogancen er ved at blive for stor på østkysten. Med den udtalelse håber jeg ikke de vinder mesterskabet. Så hellere se midtjylland fejle i chl kval.


At du ikke forstår simple skrevne ord er slemt nok i sig selv. Men at du bruger det som argument for endnu et skadeligt ønske gør det bare meget værre? Er det arrogance at være pisse sur over at andre hold igen, igen og igen pisser chancerne for at spille europæisk og hive millioner hjem til Dansk fodbold for arrogant? Læs da at han ønsker at de andre hold får SUCCES...

Arrogant betyder: "med en provokerende eller udfordrende selvsikkerhed, overlegenhed eller nedladende holdning".

Hvad er det du mener der er så arrogant i det Holmstrøm siger?

- Og derfor pisser det os voldsomt af, at FC Midtjylland i sommer smed en så stor mulighed væk for at spille i et gruppespil, siger næstformand i Parken Sport & Entertainment, Niels-Christian Holmstrøm, til Ekstra Bladet og tilføjer:

- Det kunne have givet Danmark nogle point og en buffer til de år, der kommer. Vi kan bare konstatere, at det er for lidt, at der kun er et hold, der spiller gruppespil hvert år.


Danmark bliver mere og mere presset af at der kun er et hold der spiller gruppespil. Er du vildt uenig i dette eller?

Og SPECIELT Midtjylland, der havde TO muligheder for at kvalificere sig til et gruppespil fejlede. De lukkede 4 mål ind imod Malmø.. Finder du ikke det vildt dårligt? Eller Brøndby der spillede junior fodbold imod Genk og blev revet midt over?

Der burde have været 3 hold der spillede europæisk gruppespil år. To forspildte chancen på de skammeligste og nu piver deres fans over at andre nævner det. Danske fodboldfans når det er værst. Prøv om du kan lære lidt af Hausser herinde, han kan både skyde lidt efter tonen og forholde sig til et problem.
moderator
Det er jeg ikke uenig i Ludo. Det er sjovt nok omstillingen i taktik FCK får kritik for efter hver europæiske kamp, af se klubbers fans, der må kigge langt efter europæisk bold, men det er jo det der virker.
Dette er en signatur.
Ja, det er rimeligt sjovt, desto bedre FCK klarer sig, desto dårligere spiller de... i henhold til fans af andre klubber.

Og det fører mig frem til en sjov jule tanke, hvad mon kritikken vil være hvis FCK slog Manchester United med 1-0 i et CHL gruppespil?

Arrogance på heden?


Ved nærmere eftertanke nok nærmere dumhed.
Jeg kan bedre lide arrogance.

- Niels Chr Holmstrøm
- Jørgen Glistrup
- Anders Hørsholt
- Ståle

Er dette ikke også arrogance?


Hvis du læste mine indlæg i denne tråd, ville du vide jeg allerede havde svaret på det.

Men her har du vel også en meget velbegrundet begrundelse til, hvorfor ovennævnte personer har udtalt sig sådan?


Hvis du vil stille mig spørgsmål, så formuler dig på en måde hvor jeg har en jordisk chance for at vide hvad du egentlig spørger mig om.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og det fører mig frem til en sjov jule tanke, hvad mon kritikken vil være hvis FCK slog Manchester United med 1-0 i et CHL gruppespil?


Selvfølgelig slår FCK Man U, Man U er jo slet ikke så gode som de har været, og de er trætte og har spillet mange kampe. Desuden bør dommeren fyres og FCK skal i den grad prise sig lykkelige for at de udelukkende vandt på held.

Nu er det jo sket før, godt nok for mange år siden, men dengang havde FCK selvfølgelig ikke været ligeså dominerende så længe, så de er nok blevet heldigere og dårligere siden.
@BB

Malmø var nu inde i en rigtig god stime i den svenske liga, da vi mødte dem. De var klart tættere på deres topniveau, end vi var.



Så det nok der vi har forklaringen.....helt sikkert.
Var Astana også det?


Aner det ikke. Det har heller intet med pointen at gøre.

Min pointe var, at FCM burde satse hårdere på at være klar i august. Og det kan man godt. Man kan have truppen klar tidligere og ikke famle rundt i skiftende opstillinger, som vi gjorde i sæsonstarten.

Drexler kan så være FCM´s undskyldning. Man forsøgte at udvise retttidig omhu og hente den vigtige spiller, der tydeligt manglede i offensiven. Pludselig henvendte hjerteklubben Køln sig, og han fik "hjemve". Svært at gardere sig mod, og så var der en del tomrum, før vi endelig hentede Evander, der så var en noget anden pakke end Drexler. Da var toget kørt i forhold til at stå skarpt til de afgørende kampe mod Malmø.

Alt i alt mener jeg, FCM kunne have forsøgt og satset hårdere på EL-kvalen (nej, CL er ikke realistisk med det nuværende format), men på den anden side er der også ting, jeg anerkender, det kan være svært at styre, når man ikke er øverst i transferfødekæden.
Midtjylland!
FCM og deres fans har bare den småprovinsielle holdning som så mange andre klubber og fans derovre har.

Store i munden men når det skal bevises er de som regel ikke til så meget.

Herning drømmer, København gør det til virkelighed.

FCC
Bliver DAME
N´DOYE!!! Bliver. DAME
N´DOYE!!! ?????????????????????
Nico:

Mener du med "sig selv" ryggen?


Det kan vi godt kalde det. Vi er enige om, at PS&E har forskellige aktiviteter, som tjener til koncernen, bl.a. FCK, ikke? Skulle FCK af uvisse årsager ramme en stime med 3-4 missede Europa-kampagner, så ville i vel komme til at mangle penge medmindre PS&E dækkede ind.
Lidt som JBA eller Benham kan gøre og så alligevel ikke.
Annonce