Snak

Mere indhold efter annoncen

FCK-boss jubler: Vi er først lige begyndt

tirs 6. maj 2025

Head of Women's Football i FC København, Rebecca Steele, håber på ny tilskuerrekord, når løvinderne for første gang skal spille i Parken.



Læs hele nyheden her
Pinlig oprykningsshow.
Ved at købe licensen fra et andet hold, istedet for at tage den lange vej. Ligesom alle andre normale klubber.
Støtter hvert et initiativ, der kan styrke kvindefodbold. Men der er også en grænse
Du har skrevet det samme i en anden tråd - kan du se ud over dit fck had :)

Fed kamp i søndags btw 😎👍🏻
Rigtig god ide at overtage en anden klubs licens.Havde de ikke gjort det, ville de alligevel i løbet af et par år komme buldrende bagfra og tage pågældende klubs sponsorer, leder, spillere og tilhængere.
Mit had? Jeg hader på ingen måde fck(eller andre). Jeg holder med fodbold. Og i fodbold rykker man op, når man vinder kampe. Ikke fordi man er et stort brand, der kan købe sig til en forlomme.
Men hvorfor føler du behov for at copy paste dit indlæg? Fordi du ikke fik nogen med på dit negative syn?
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja i alle dine indlæg piver du over FCK, og når du ikke flæber salte tåre sidder du og få stådreng i brøndby trådene :)
Støtter hvert et initiativ, der kan styrke kvindefodbold. Men der er også en grænse


Vitterligt ingen i kvindefodbold har glæde af at forsinke det økonomiske og sportslige boost FCK kan give sporten. Tilsvarende i øvrigt for FCM, BIF eller hvem du nu måtte holde med.
Mon ikke det du prøver at sige er at din grænse går ved FCK, for det ville da være underligt hvis en så stor støtte af kvindefodbold som du udgiver dig for at være, ikke kunne unde kvinderne bedre økonomiske vilkår, flere ressourcer og bedre træningsfaciliteter, hvilket FCK jo vil bringe.
@Mnielsen
Et lille citat fra 11.11.2022:
[- For at få sin licens godkendt i UEFA skal klubben støtte kvindefodbold ved at implementere målsætninger og aktiviteter med det formål yderligere at udvikle, professionalisere og udbrede interessen, siger vicegeneralsekretær i UEFA, Giorgio Marchetti til tv3sport.dk.

Det betyder helt konkret, at klubberne rundt i Europa skal have et elitehold eller et ungdomshold i UEFA´s turneringer.]

Det essentielle er vel "i UEFA´s turneringer!?
FC Pengemaskine. Det må være dejligt at støtte et hold, som har flest penge i sin liga. Så er man garanteret sejre og succes. Man har et lorte job eller en irriterende kæreste, men ens fodboldhold er garant for glæde og oplevelser
Rigtig god ide at overtage en anden klubs licens.Havde de ikke gjort det, ville de alligevel i løbet af et par år komme buldrende bagfra og tage pågældende klubs sponsorer, leder, spillere og tilhængere.


Hvordan adskiller det sig fra det der netop er er sket? De har netop overtaget et holds spillere, ledere osv? Så har man suppleret det ved at tage nogle andre af lokalmiljøets spillere osv. Krydret det med en elendig træner, som aldrig har præsteret rigtigt uden han har haft en klart bedre trup. Eneste undtagelse af Sundbys 01 piger i sin tid.

FCK er godt for kvindefodbolden, men at de nu bliver hyldet for at gøre noget banebrydende er lidt tosset. De burde kritiseres for ikke at være hoppet på meget tidligere, så vi ikke skal have alt den rod i kvindefodbold, hvor spillere skifter rundt. Kun et fåtal af de nuværende spillere kan være med i kvindeligaen hvorfor der igen skal rodes rundt med spillerskift.
Annonce