Snak

Mere indhold efter annoncen

FCK-boss revser pokalbeslutning: Meget problematisk og dumt

I går 22:32

FCK-direktør Jacob Lauesen langer ud efter den nye model for pokalfinalen, som han kalder både problematisk, dum og historieløs.



Læs hele nyheden her
Amen.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Jeg håber godt nok at FC København ikke byder ind på pokalfinalen overhovedet. Slut med pokalfinale i Parken. Pokalen var i forvejen tredje prioritet og når den bliver devalueret yderligere så burde FCK bare bruge den som en udvidet træningsturnering.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Altså klubben der historisk har fået mest ud af det udtaler at ændringen er en dårlig idé?

Det var måske her man skulle vente, indtil andre åbnede munden.

Jeg tror de andre klubber ville elske hvis FCK anså drt som en trænings turnering, da det er en af de bedste veje til europæisk deltagelse.

Hvis FCK ikke byder ind på den, så ville Brøndby nok også sende en tak, da de dermed formentlig kommer til at afholde de fleste af dem de ikke selv deltager i, hvilket historisk alligevel har været en stor del.

Jeg vil gætte på at det, som altid, vil være primært FCK fans der synes det er noget lort. Så vil der være nogle fans fra de mindre klubber der synes det er fjollet også er der fans af de andre store klubber der synes det er en god idé ikke at forære FCK nogle former for fordele.

Personligt håber jeg på et nationalstadion som det bedste.
Dernæst håber jeg at man kan finde den bedste løsning for de involveret parter. Ønsker Brøndby og FCK at afholde det i Parken og Parken har vundet det, eller på Brøndby stadion hvis det har vundet, alternativt så kan de trække lod eller de kan benytte tredje valget, men det er op til klubberne at finde ud af efter at det har været i udbud.
På den måde ville Parken måske stadig blive valgt til.
Sys det en skam at man ik holder det i parken. Det er historisk stadion og nationalparken. Skal sgu holdes der.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Nu er jeg så også fck fan, men jeg synes personligt det er ærgerligt at jeg ikke kan se mit hold i en pokalfinale på nationalstadionet fordi det er vores hjemmebane til dagligt og vi derfor skal “straffes” og sendes til Jylland eller hvad divisionsforeningen nu finder på, mens andre kan få lov at spille pokalfinale i Parken.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Faglig indsigt

bif har jo flere gange bevist at de ikke kan finde ud af det, hvis andre hold spiller på deres stadion, går de jo amok på de andre fans fordi de ikke selv er kommet i finalen.

man har sku aldrig set eller hørt om at fck fans er gået amok fordi fcm og bif spillede en kamp i parken!
Så storklubben FCK kan ikke forstå at de ikke kan få hjemmebane i en pokalfinale… fejlen er i virkeligheden af FCK aldrig burde have været ejer af national arena.
Stop jeres piveri - det er det eneste rigtige - både sportsligt og commercielt
@ bruger 129736
Jeg ved ikke hvad du taler om, men mig bekendt har der våde været problemer i Parken og på Brøndby stadion, hvilket nok mere skyldes mængden af fans end noget andet.

Hvis du mener at FCK er fejlfri af håndtering af kampe i Parken, kan jeg ved en hurtig søgning give dig et link her
https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/broendby/her-angriber-de-bif-fans-med-romerlys-i-parken/6681508
Da jeg var otte, sad jeg derhjemme i stuen i Sdr.jylland og hørte Gunnar Nu kommentere Landspokalfinalen fra Idrætsparken mellem AGF og Frem Sakskøbing. - Det var ganske magisk. ... Mon ikke Aage Rou scorede et mål eller to, jeg tror det.
Så han har ret, ham her - der er masser af skøn historie i den danske pokalfinale.

Men tiderne er anderledes, og jeg ønsker i dag absolut kun at de store københavnerklubbers eventuelle fordele minimeres så meget vi kan komme af sted med det ...
Det Skal Nok Gå
@AltidFC

Du understreger nok meget godt problemet.
Du anser det som en straf at FCK ikke kan spille på hjemmebane imens alle andre aldrig spiller på hjemmebane.
Tænkt sig at der jo faktisk mange gange har været folk fra Jylland der skulle rejse hele vejen til Djævleøen, men det anser du vel bare som en gave til dem
Annonce