Snak

Mere indhold efter annoncen

FCK-chef klandrer defensiv: Så må man tage et rødt kort

lør 25. nov 2023

En friløber i overtiden sænkede FCK mod Viborg lørdag aften, og cheftræner Jacob Neestrup savnede handling.



Læs hele nyheden her
Grabare forsøgte da at trække et rødt, men dommer hoppede da ikke på den, og gav kun gult 🤣🤣🙈
Ville jo aldrig have givet rødt med den dommer uanset om han havde flækket ham totalt i en friløber.
Leeds supporter siden 1995 (Desværre kun 4 livekampe indtil videre) Sept. 1998 PL Tottenham - Leeds 3-3 Aug. 2002 PL Leeds - Man City 3-0 Marts 2008 L1 Leeds - Bournemouth 2-0 Marts 2008 L1 Leeds - Cheltenham 1-2 ALAW - MOT
Neestrup; der savnes også handling fra dig! Orri har intet at gøre i fck, og 4 backs i startopstillingen.. én sejr mod et Top 6 hold er det blevet til, og bif og fcm er lukket ind i guldkampen.
Dækket de områder vi skulle?? Jeg er ikke helt med. En header lige frem i banen og en aflevering ligeså og vupti en friløber. Er det pga ved 4 backs i bagkæden så er det kanterne der skal lukkes af. Det lykkedes i hvert fald til UG i situationen.
Desuden aldrig klædeligt at opfordre til usportslig handling offentligt. Hold den internt.
Ville jo aldrig have givet rødt med den dommer uanset om han havde flækket ham totalt i en friløber.


@MKilgallon:

Nu har vi hørt din holdning om dommeren og dommerstanden og FCK-venlige dommere i flere tråde.
Kan du ikke hæve sagligheden en smule?
Påstanden er jo latterlig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jep. MK er på i alle tråde.
Så må man tage et rødt kort

Mangel på klasse, samt generel rutine.
Altså drikker FCK´s kommunikationschef sig stiv, hver gang en spiller, en fra staben eller organisationen udtaler sig?
Det snart kun Rasmus Falk, som er fornuftig/saglig og ærlig, at høre på når han udtaler sig.
Tjahhh, i følge Neestrup er fodbold mere spartansk kriminalitet end det er sport.
Neestrup er i min verden ikke sportsmand. Han er en kyniker. Neestrup og hans FCK er større end sporten.
Det er satme interressant - og det vil jeg huske hvergang han bruger ordene sport og idræt.

Men MK har jo ret, - FCK får jo ikke advarsler eller røde kort, med mindre de begår meget alvorlige forseelser, - Leager bør være sendt uf hver anden kamp og Grabara kan tilade sig alt, - lige fra at sparke en en bold i hovedet på en tilskuer i Aalborg og da de tabte til FCM skulle han også smides ud - og igen i dag.
Københavneri i værste klasse og en arrogance der er svært at overse!
Apropos
kriminalitet

Han ligner også én, som er kriminel. Tænkt eksempel; ligner han én du ville inviterer til din lille nevø´s fødselsdag, eksempelvis? Han ender jo bare med at fortælle en af de andre børn, at det skal brække benet på en anden.
Annonce