Snak

Mere indhold efter annoncen
Så når Christian Sørensen instinktive reaktion er at rulle rundt og være døden nær, så er der straffespark... selv om tv-billederne viser noget andet?


Hvorfor bruger du ikke et tilfælde vi kan forholde os til fordi det er sket i virkeligheden?

Ingen af os aner om den er inde eller ej. Alle mulige teorier og klarsyn om hvad man syntes man har set og lige skal belære andre om er spild af vores tid.
If you know, you know.
Har lige set den igen... Såfremt man se hvor målmandens hånd lander(hvilket er et godt stykke bag stregen) , efter han har skubbet bold væk... Så ligner det at den er langt inde...
FC København. Siden 1993.. Man U siden 1986 Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007 Ståle skulle aldrig have været fyret 2020 Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...
Nu handler Artiklen jo ikke om hvorvidt der var mål eller ej, men om at vi ikke kan viide fra eller til med sikkerhed uden teknologi der understøtter det. Til alle jer der instisterer på at i ved bedre end andre, så er pointen at vi ikke VED det! Det kan da ikke være så svært at forstå.
Glad nu?
Fair nok med selve mål linje teknologien...

Men havde med få fat i 1 eller 2 lille gopro som bliver sat op i hjørnet af nettet, hvor det ingen effekt har på bolden men bare giver et ekstra kamera vinkel som er meget bedre end de nuværende vinkler.


Sådan et par kamera og en ekstra lille skærm i VAR rummet den live feed skal kobles til kan ærligt ikke koste specielt meget.
Under VM havde man en bold med chip i, det virkede fint for Japan, da de fx spillede mod Spanien. Måske det ville være en mulighed i stedet for kameraer?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Når der nu, på nær nogle FCK tilhængere, er mange, der ikke kan se, om bolden er inde eller ej, hvorfor så ikke tro på linje dommeren, der står helt nede ved hjørneflaget, og nok er den, der har den bedste plads.
Det er vanvittigt dyrt, den løsning de snakker om her ER den billige med chippen. Den med kameraerne koster over dobbelt så meget, og jeg er sgu ikke helt sikker på danske stadions er bygget med plads til 14 ekstra højhastighedskameraer oveni alt det andet. Det var iøvrigt Superligaen der testede chipsystemet tilbage i 2012.

Fordi Lerager er en klovn der ikke sparker returen ind, selvom det er noget alle lærer som børn, synes i altså at der skal investeres 2+ mio. per klub + 27.000 kroner per kamp (og dem er der jo 192 af om året i ligaen - 6 kampe per runde, ganget med 32 runder). Jeg er sgu ikke helt sikker på at i får klubber med et spillerbudget på 20-30 mio. (den nederste halvdel af ligaen) til at høvle 10% af det for at fikse TO situationer i gennemsnit per sæson fordelt over hele ligaen. Det er jo en helt sindssyg udgift for absolut intet i retur, det er jo ikke engang sikkert FCK havde fået målet.

Dertil kommer at begge systemer absolut ikke er fejlfri og faktisk har kostet klubber sejre og uafgjorte fordi bolden ikke blev registreret som værende over målstregen - og derfor blev der ikke kaldt VAR eller tjekket andet før vi fik VAR.
2+ mio. per klub + 27.000 kroner per kamp (og dem er der jo 192 af om året i ligaen - 6 kampe per runde, ganget med 32 runder).


Ingen problemer. FCK sponserer. Det svarer til ca. 2% af FCK´s indtægter fra Europakampagnen ;-)

Spøg til side. Det er et fuldstændig latterlig højt beløb, hvis du har ret i det. Har svært ved at forstå, hvorfor VAR ikke bare kan udbygges med 2-4 kameraer langs mållinjen. Så er der trods alt en mulighed for at vurderer om den er over linjen eller ej.
Men nej, det er åbenbart vigtigere at fange en offside på 7 cm eller en komplet tilfældig hånd på bolden.
Lottomunken
Tager du også højde for Lössls bevægelse, samt hans tilbagetrækning af armen for at tage fra med den inden han lander i din vurdering? ;D
For mig at se hvad den ret tydeligt ikke inde, virker nogle gange til nogle glemmer det er midten af bolden der skal slippe, det samme når man ser ude ved sidelinien, at den skal nogle gange overraskende langt ud for midten rent faktisk slipper linien. Den vinkel bagfra viser intet, men den lidt forskudt fra siden synes jeg ret tydeligt indikerer at den ikke var inde :-)
Annonce