Snak

Mere indhold efter annoncen
Fenol-Harry

Set i bagklogskabens klare lys skulle det nok være sket noget før. Sune gjorde et fremragende stykke arbejde i talentafdelingen, men var til gengæld helt og aldeles fejlcastet som sportsdirektør. Når dét er sagt, så er det naturligvis altid trist at skulle tage afsked med en gammel ven af huset.


Ville det så ikke give mening at komme af med dem der ansatte han? Ellers ansætter de vel bare en ny SSN
Anders_Samuelsen

Jeg er enig i at Sune som du siger ikke kun har haft dårlige transfer, der har skam også været nogle gode.

Jeg hælder til at Nees skulle været solgt i sommers, jeg syntes FCKs spil var kørt dødt allerede sidste sæson. Nees fik stabaliseret holdet efter Thorup, men jeg har ikke set nok udvikling fra ham/holdet de sidste 2 år.

Vi kan alle se hvad forandring kan gøre ved et hold når der kommer en ny træner, Tullberg i FCM som virkeligt gør det godt med samme materiale som seneste manager.
peanuts(s)

Ja de er gode i Spanien, men ikke i ChL. Så fik man et par uafgjorte mod nogle meget ustabile modstandere. Leverkusen tabte 2-7 hjemme til PSG, vinder 6-0 over Heidenheim og tabet 1-4 til Stutgart. Napoli er lidt det samme, de taber 6-2 til PSV.

Fck taber så også til Qarabag som taber 1-6 hjemme til Newcastle. Jo, Fck fik vel så mange point som man have gættet på, men næppe så mange at bundesliagaklubberne står på spring med den store pung.


Americano

Man kan så spørge sig selv om der havde været flere gode, hvis træneren havde været en anden - men det er jo blot spekulationer. Der er selvfølgelig også en god potion marginaler hver sæson. Se på Kent Nielsen og Silkeborg, næsten ingen græner for hvor dygtige han, og de, var for et år siden, folk stod i kø for at udråbe ham til Danmarks bedste træner.
Hvis manden med Danmarks historiens største spiller budget ikke sikrer klubben en top6 placering har han jo selv underskrevet sin fyreseddel på forhånd. Kæmpe fadæse
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Samuelsen, helt enig i at indeværende sæson ikke er prangende, men han vil jo ikke kun blive bedømt på én sæson; givetvis iagttages en træners værdi på hvad han over tid har præsteret. Og i dét lys står Neestrup fortsat fornuftigt.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men vildt at tænke på, hvor hypet FCK´s hold var ved sæsonstart. Her gik snakken på, hvor stort FCK ville vinde med de profiler de havde fået.


Hehe.. nede på den lokale bodega formoder jeg.
Alle der følger lidt med, vidste godt at det hele ville falde sammen igen, da man valgte at sælge Froholdt uden at erstatte ham. Og hvis Sarapata var udtænkt erstatningen, så er det jo bare endnu mere komisk.
I mine øjne havde han ikke formatet til det job. Besynderlig mediehåndtering, hvor der både var Bertel Haarder vibes og en af de mere bizarre udtalelser ift. den fremragende keeper Kotarski er. Altså hvis man lige så bort fra hans fejl. Bare for at nævne to.

Hans køb har ikke rigtig ramt plet. Suzuki, som er et af de billigere køb, er vel nok den bedste spiller. Timingen med Froholdt salget virkede heller ikke afstemt med Neestrup og da der ikke kom en erstatning, må trænerstaben selvfølgelig havde tænkt sit.

Det virkede ikke som det var et samarbejde.

Jeg tror desværre ikke at bøtten vender for nu. Selvfølgelig er der tonse mange gode spillere i truppen og individuelt har de været en faktor før. Men jeg tror at der skal en større oprydning i gang.

Pøj pøj med det. Ikke sjovt at være fodboldfan når der går cirkus i den udenfor kridtstregerne.

“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Anders Samuelsen

På underliggende parameter, der klarer FCK sig faktisk ret godt, tror man stod til en anden plads hvis jeg husker rigtigt. Det kan også være derfor bestyrelsen ikke mener fyring af Nees er det korrekte valg.

Time will tell dog.
Til alle i tråden der pludselig sidder og finder fortræffeligheder frem om SSN.

Kan I ikke anmelde en demonstration foran Parken idag kl 16 og forlange fyringen omgjort?

Jeg lover at dukke op. Ikke som del af demonstrationen, men mere for at få sat ansigt og alder på de demonstrerende 😆
Det er ikke din klub - Du følger den bare
Akinos

Folk var ellers ret meget oppe at køre på bold.dk, her er et udpluk efter SSN hentede Moukoko. Ingen grænser for for god en spiller han var og hvor god OG billig en handel det var af SSN.

Det lignede, at han lige var et niveau over de andre på banen.


Muligt det ikke var så lang tid han fik, men synes faktisk har gjorde det virkelig godt og lignede en der kunne gøre en forskel.


Men det siger også noget om, hvor FCK har sat sig selv under Neestrup. De har en trupbredde og dispositionsmuligheder som er på internationalt niveau og jeg tror, de kan slå mange hold i CL.


Syntes godt man kan se der er en god fodboldspiller gemt i Moukoko


Det er en kæmpe fordel at have kvalitet på bænken og flere taktiske greb at spille ind med. Hvem undervurderer det i fodbold?


Jeg håber ikke han får succes (sagt som Ikke-fck-fan) Men jeg lidt misundelig på denne transfer


Bronzemedaljerne er nu det nye guld, de to første placeringer er bestemt på forhånd.


Billigt! godt købmandsskab. Uanset om det bliver en fiasko eller succes, så er der kæmpe signalværdi i det her. Vi handler pludselig Barca, PSG, og Dortmund.


Det er en genial handel - spændende og se om han kan lave mål for FCK om han så er 21 eller 24..


Flot af FCK bliver spændende at følge ham i ligaen.


Rigtig flot transfer af FCK, jeg er rigtig spændt på at se ham i DK.
Stort tillykke med ham til alle FCK´er.


Sindssyg transfer!!


Satme en flot pris og hent. Wow


Vanvittig imponerende og beundringsværdi transfer! Når man kan gøre det skal man også.


Som angriber er kamprytme utrolig vigtigt og derfor er det fremragende, at han allerede bliver signet nu.


De mennesker der sidder og sviner fck og ham til, for denne handel, er så meget i gang med at ærgre sig gul og blå over, at deres klub, ikke henter noget lignende det, især ikke til den pris!☺️🥳


Masterstroke af FCK - det viser bare de er en klasse over alle andre i europæisk sammenhæng og lækkert for superligaen som Moukoko potentielt kan brænde ned til grunden


Annonce