Snak

Mere indhold efter annoncen
I blev nummer 2. MEGA KRISE!!!

Jeg vil huske jer i mine bønner. Loyaliteten viser sig virkelig i denne svære tid for jer.


Lad mig forstå det du siger rigtigt:

På den ene side, så påstår du, at hvis FCK ikke vinder mesterskabet, så er det en katastrofe fordi: "FCK har jo meget større budgetter end alle andre i ligaen, og burde derfor vinde hver eneste sæson".

På den anden side, så må vi ikke kalde det for en katastrofe sæson, når man ender som nr. 2 med 14 points op til første pladsen?

Makes sense.. Morale er godt, med dobbeltmorale er dobbelt så godt, ikke?

Og jo - at blive nummer 2 med 14. points op til 1. pladsen er i FCK hvad jeg vil betegne som en dårlig sæson.
I København bor der 602.481 mennesker, hvoraf 12.500 har købt sæsonkort. Det udgør 2,07%

Jeg ved ikke, hvor du har dine tal fra, men det nyeste befolkningstal er nu 632.340 mennesker. Det giver 1,98%.

I Herning bor der 86.813 mennesker, hvoraf de 3.100 har købt sæsonkort. Det udgør 3,57% af befolkningen.

Ligesom FC København er Københavns og ikke kun Østerbros hold (hvor der bor 76.402 mennesker, svarende til at 16,36% af befolkningen har købt sæsonkort), er FC Midtjylland ikke blot Hernings hold. Det ved alle.

I Region Midtjylland bor der 1.326.340 mennesker. Med andre ord har 0,23% af befolkningen købt sæsonkort i Midtjylland.

Herning har bedre opbakning end FCK, hvis man kigger på befolkningstallet.

Uanset om vi sammenligner Herning med Østerbro eller Midtjylland med København, må vi konstatere: Hvis man kigger på befolkningstallet, fremstår FCK´s bedrift blot endnu større.

Midtjyderne må i gang med noget branding.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Du har vist vrangforestillinger, hvis du får det citat ud af mit indlæg. Ellers forstår du dig ikke på tyk sarkasme.

Det er dig selv som snakker loyalitet. Og vil give igen fordi du er blevet kaldt plastik. Bu-hu.

Medløberfans og plastik slipper I aldrig for. Medmindre I også får oplevet 15 år uden mesterskab. Sådan er det bare. Vi slipper vel heller aldrig for vores øgenavne.

Men at konkludere, at det flotte sæsonkortsalg skulle være et udtryk for stor loyalitet efter en katastrofal anden plads, det er jo bare dumt. Der ligger så meget mere bag. Blandt andet at man gerne vil se det bedste hold hold vinde. Som det har været de sidste 15-20 år. Business as usual.
Smag mit offerkort!
moderator
Hvad er det du ikke forstår Madsleb. Det gider vi ikke igen, betyder at du ikke skal lave lorte-indlæg igen! Dit niveau er lavt for tiden og dine indlæg skaber den slags debat vi ikke ønsker, derfor får du en henstilling om at hæve dit niveau. Jeg håber det er soleklart nu.
Dette er en signatur.
Medløberfans og plastik slipper I aldrig for. Medmindre I også får oplevet 15 år uden mesterskab. Sådan er det bare


Og det er lige præcis de her "sandheder" at jeg gerne vil til livs. Havde Brøndby nogensinde oplevet 15 år uden et mesterskab, før i begyndte at kalde FCKs fans for medløbere og plastikfans? Nej, det var også en ting, inden i havde gået 15 år uden at vinde noget.

Men at konkludere, at det flotte sæsonkortsalg skulle være et udtryk for stor loyalitet efter en katastrofal anden plads, det er jo bare dumt

Hvis det at tegne et SÆSONKORT, altså, et kort som giver adgang til ALLE (Superliga) HJEMMEKAMPE i en hel sæson, ikke er at være loyal - hvordan er man så "loyal"? At tegne et sæsonkort at da noget nær det mest loyale man kan gøre som fan af en fodboldklub?

Det er da omtrent lige så dumt, som at konkludere at Brøndby har Danmarks mest loyale fans, på baggrund af.. ja, at man "har oplevet i 15 år uden mesterskab" og stadig har 2. flest sæsonkortholdere? Hvis man for 15 år siden havde flest sæsonkortholdere, så må der da alt andet lige været "røget nogle i svinget" i takt med at den sportslige succes er faldet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Uanset indbyggertal osv. så er det da klart en udfordring for FCM at de ikke har flere tilskuere. Det er et meget spændende projekt de har gang og som FCK-fan er jeg faktisk kun glad for konkurrencen derfra, når nu Brøndby er inde i en form for deroute (rent sportsligt). Men for at FCM kan nå next level, skal de vel knække koden ift. at flere tilskuere og indtægter?

Var der i øvrigt ikke en gang hvor FCM blev mestre, hvorefter de åbnede et kontor i Kbh for at udvide fanbasen :)
Hvad er det du ikke forstår Madsleb. Det gider vi ikke igen, betyder at du ikke skal lave lorte-indlæg igen! Dit niveau er lavt for tiden og dine indlæg skaber den slags debat vi ikke ønsker, derfor får du en henstilling om at hæve dit niveau. Jeg håber det er soleklart nu.


Nu bliver jeg simpelthen nødt til at spørge: hvordan kan mit indlæg være et "lorte-indlæg" når jeg rent faktisk kommer med nogle pointer? Ift til et indlæg der hedder:


"I blev nummer 2. MEGA KRISE!!!

Jeg vil huske jer i mine bønner. Loyaliteten viser sig virkelig i denne svære tid for jer."


Det forstår jeg simpelthen ikke. Hvilken del af mit indlæg er det helt præcist som gør det til et "lorte-indlæg" ift. ovenstående jeg kommenterer på??? Der er tilmed flere i denne tråd som giver udtryk for præcis det sammen som jeg gør.
moderator
Helt ærligt! Du starter tråden med et lorteindlæg, hvilket jeg også har forklaret.

"Men..... Brøndby har jo de bedste og mest loyale fans... iflg dem selv"



Der er præcis 0 pointer i det der. Kun mudderkastindbydende vrøvl. Hvis du forsætter denne stil, må du finde over på et andet forum.
Dette er en signatur.
Nej hvor sært. Sikke en nyhed!
Helt ærligt! Du starter tråden med et lorteindlæg, hvilket jeg også har forklaret.

"Men..... Brøndby har jo de bedste og mest loyale fans... iflg dem selv"



Der er præcis 0 pointer i det der. Kun mudderkastindbydende vrøvl. Hvis du forsætter denne stil, må du finde over på et andet forum.


Og jeg har da også accepteret din advarsel?

Men nu skriver du, at jeg følger op med endnu et lorteindlæg:

Det gider vi ikke igen, betyder at du ikke skal lave lorte-indlæg igen


og det har jeg bare meget svært ved at få øje på? Hvilket "lorteindlæg" er det helt præcist jeg har lavet, udover det du henviser til?


EDIT: Jeg har læst din kommentar forkert....... Jeg havde læst det som om, at du skrev at jeg lavede et lorte-indlæg mere... Det beklager jeg
Annonce