Snak

Mere indhold efter annoncen

FCK i dialog med Dortmund: Snakker igen til sommer

man 3. feb 2025

Sune Smith Nielsen fortæller, at man til sommer vil sætte sig ned og diskutere mulighederne omkring Diant Ramaj.



Læs hele nyheden her
Fantastisk 🤩
Hvordan er det fantastisk med en kort lejeaftale på en spiller Dortmund ikke vil af med, når vi havde brug for en stabil førstemålmand? Han når jo ikke engang at lære dansk, før han er på vej tilbage til Tyskland.
Enig. Det virker lidt skørt. Som en midlertidig lappeløsning.
Fantastisk er måske heller ikke det rigtige ordvalg, men det er vel ok at få styr på en central post (målmandsposten) for den kommende halvsæson, også selvom det kun er en lejeaftale og kun for fem-seks måneder. Det giver ikke mindst Smith-Nielsen lidt ro og løbetid til både at se ham an mhp en længere aftale eller at finde et alternativ.
En klub af FCKs størrelse kan da ikke være tilfreds med en så kortsigtet løsning på målmandsposten. Jeg synes det er til dumpekarakter af Sune, hvis det her er det bedste han kunne komme op med, når det i flere måneder har stået lysende klart for alle, at FCK havde behov for at finde en ny permanent førstemålmand. Nu ender man så med at give den kommende Dortmund målmand Diant Ramaj en masse spilletid i foråret, Mens FCK selv igen står på bar bund til sommer.
Lol, det er hurtigt retorikken ændre sig. Før kunne han ikke slå en 41-årig af i Ajax. Nu er han kommende Dortmund-målmand.

FCK-har gennem en årerække bevist at de har et ganske fint scouting setup, og Sune klarer det fint som chef. Kan jo også være at Sander får banket det sidste rust af og til sommer er klar som FCKs keeper de næste mange år (der kommer han også tilbage til et forsvar med en hel sæson sammen). Sådan kan man, spekulere over hvad fremtiden bringer.

For nu har de hentet en målmand, der måske kan give stabilitet mellem stængerne. Sidst de var tvunget til at hente en målmand i sidste øjeblik, gik det jo ganske fint (så godt at mange mente at Grbara skulle erstattes).
Annonce