Snak

Mere indhold efter annoncen
FCM og Brøndby har fået en overkommelig vej til gruppespillet. FCN og FCK har bestemt ikke fået den nemmeste vej.
FCK synes jeg dog er til stede, da som flere nævner atalanta først starter deres sæson der, hvor FCK er længere henne. Derudover kan man håbe at de kan finde noget af det spil frem fra tidligere europæisk gruppespil, specielt på hjemmebane.
Men jeg krydser da fingre for alle 4 danske hold.
Seedningen betyder mindre og mindre i EL efter der blev indført Champions Path også der.

Det grænser til det absurde, at FCK med en skyhøj koefficient skal overkomme både CSKA Sofia og (sandsynligvis) Atalanta for at nå et gruppespil, mens Brøndby med en af de laveste koefficienter "kun" skal op imod Subotica og Genk/Lech Poznan.

Det er godt nok en uheldig lodtrækning for FCK! Til gengæld render de nok med mesterskabet, hvis både FCM og Brøndby (lad os nu se, vi dummer os sikkert mod Subotica) kommer i gruppespil.

Altså, er det så galt igen at møde Atalanta?

De blev 7´er i sidste sæson i Italien efter "de store hold". Taber trods alt 10 ud af 38 kampe samt 12 uafgjorte. Deres anfører er rygtet væk, og de har købt en masse spillere, som ikke er ordentlig integreret på holdet.

I min optik, så kan FCK godt ordne dem - særligt når man ser dem spille klogt, som de har gjort lige siden Horsens kampen.

Og hvem ved, om FCK ikke hiver en enkelt forstærkning inden da også.

På med Ja-Hatten. Det er da meget bedre end et eller andet øst-hold.

/Spindoktor

Sidste år da i mødte os (Atletico Madrid) læste jeg flere kommentarer omkring håb og chancer for at slå Atletico ud, som alt andet lige må ses som en større modstander end Atalanta!
Op med humøret gutter, ja det er en svær modstander! Men FCK holdet ser stærkere ud i år end sidste sæson synes jeg! Og Atalanta ser også svagere ud end sidste sæson, hvor de akkurat klarede at få en Europa plads, hvorimod 16/17 blev de 4´er!
Jeg tror på FCK klarer den! Forhåbentlig gør FCM og BIF det også! Ville være fantastisk!

Altså, er det så galt igen at møde Atalanta?

De blev 7´er i sidste sæson i Italien efter "de store hold". Taber trods alt 10 ud af 38 kampe samt 12 uafgjorte. Deres anfører er rygtet væk, og de har købt en masse spillere, som ikke er ordentlig integreret på holdet.


Du kan jo overhovedet ikke sammenligne Serie A med Superligaen. Atalanta er et rigtig stærkt hold der også gjorde det rigtig godt i sidste sæsons Europa League. Den hedder efter min mening 55-45 til Atalanta over to kampe. Det er ikke et hold vi skal frygte, men derimod have en klar respekt for.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den hedder 70-30 til Atalanta, uden tvivl. Med den økonomi og at det er serie A så er vi kæmpe underdogs. Elendig lodtrækning men sådan er det. Og nej der kommer ikke nogen erstatning inden de kampe, FCK køber ikke nogen erstatning før et gruppespil er sikret - hvilket det så nok ikke bliver i år desværre. Øv øv.
Værst tænkelige lodtrækning for FCK..
FLY like a magpie !
55-45 til Atalanta ligefrem - oversat til odds svarer det til 1,82 for at Atalanta går videre over 2 kampe mod FCK´s 2,22.

Tager du imod spil på Atalanta til odds 1,82? Umiddelbart tænker jeg, at mange vil se det som et value bet :-)
Nogen der ved hvorfor Cornelius ikke engang var i truppen i deres sidste 6-0 EL sejr? Ferie efter vm eller er han allerede på vej videre?
Puha, Duván Zapata kommer til at smadre os!!
FCK Man U
Annonce