Snak

Mere indhold efter annoncen
Intet er umuligt. AaB slog Sampdoria ud i 2007 og det havde absolut ingen regnet med. Hvis FCK spiller op til deres bedste med en varm Dame i front tror jeg sgu på det.
SAaB Korabi Peshkopi Churchill Brothers AaB U. Sucre
Folk overvurderer Atalanta. Typisk når man ikke ser serie a
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 Atletico Madrid siden 2003

Vanvittig uheldig lodtrækning - vi vil gerne se Cornelius i Parken igen, men ikke på den måde ...


Ham får du nok heller ikke at se ved mindre han er på tribunen som tilskuer. Virker som om Atalanta tager EL seriøst og stiller i stærkeste opstilling.
@km2014

Atalanta har en trup der er ca 5 gange så dyr som FCKs, så selvfølgelig er de kæmpe favoritter ...
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
"Folk overvurderer Atalanta. Typisk når man ikke ser serie a"

Du kan jo tage eksemplet på Corner.. En mand der har været en af vores (FCK) bedste angribere gennem tiden, som ikke engang er i nærheden af holdet. Og det drejer sig ikke om Corners indstilling men kvaliteten Atalanta har i deres truppe. De er et subtop hold i Italien, det siger det hele.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som flere er inde på virker lodtrækningen ikke lige fair i forhold til placeringen på UEFAs klubranking.

Brøndby og FCM vil i en eventuel afgørende runde møde hold der ligger mere eller mindre samme sted på rankingen som de selv.

FCK møder Atlanta der ligger lidt under dem selv i ranking koefficient, mens FCN kan ende med at møde Besiktas der ligger langt højere på rankingen.

Hvis meningen er at toppen af rankingen skal møde bunden er det en meget normal lodtrækning på nær at FCK nok skulle have haft et nemmere hold (lavere på rankingen). Det virker meget plausibelt at Brøndby og FCM møder nogen der ligger hvor de selv gør hvis vi antager at pladser omkring 100-115 er midt på ranking listen.

Men ja, FCK har slået bedr hold end Atalanta i Europa, så hvorfor ikke.

FCM har på papiret en meget nem vej, men som de spiller giver jeg dem ikke de store chancer, og de har generelt ikke klaret sig særlig godt i Europa.

FCN er uden chancer mod Besiktas og er generelt også tynde i Europa.

Brøndby bør have fine chancer mod Lech Poznan.

FCK Leeds United Real Madrid
Da Corner forlod FCK var han en af deres bedste. I Atlanta er han en af de ringeste og ofte på bænken eller helt ude af truppen. Siger noget om forskellen på kvaliteten af de to mandskaber.

Håber FCK kommer videre men det er vel 80/20.
viv

Transfermarkt priser kan vi ikke bruge til noget som helst hvis du spørger mig.. Faktisk vil jeg gå så langt som, at sige det giver et misvisende billede.. hvorfor? Fordi middelmådige spillere i støre ligaer/større klubber er altid overdreven meget værd i forhold til f.eks. kvalitetsspillere på hold i små/mellem ligaer.

Hvis man mener det er brugbar så mener du vel også, at f.eks.

Mukhtar er under 30 mil værd og alle spillere solgt fra FCM, FCK og BIF i dette vindue er solgt i grotesk overpris..

Kan man argumentere for, at Atalanta har bedre spillere og meget bedre økonomi? Ja.. de er da også favoritter!! Betyder det FCK er chanceløs ? nej de har da en chance også en de kan udnytte. Det er trods alt playoff.

Med din argumentation må Brøndby være store favoritter mod fk spartak subotica.. Brøndby har vel et spillerværdi der er over 3 gange så stor.. Så er den vel hjemme... Er du enig i det?
Med din argumentation må Brøndby være store favoritter mod fk spartak subotica.. Brøndby har vel et spillerværdi der er over 3 gange så stor.. Så er den vel hjemme... Er du enig i det?


Bare sådan af nysgerrighed, er der nogen som helst, noget sted i verden, der mener at Subotica er favoritter mod Brøndby?

Er der ikke bare folk som har udtrykt en sund respekt for dem.

Brøndby er selvfølgelig favoritter mod Subotica, og lige så selvfølgeligt er de underdogs mod Genk.

At alle udfald er mulige i fodbold er hvad det er. - Der er ikke forbandet mange som ikke har opdaget at bolden er rund og alt det der.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Brøndby er da ikke underdogs mod Genk!

Genk er den bløde mellemvare i de belgiske liga 10-20 point efter toppen af mestrene - det bør da minimum være even money hvem der går videre der.
FCK Leeds United Real Madrid
Annonce