Snak

Mere indhold efter annoncen
Go´ dag Dr Phil

Du virker bitter.

Du må lige bestemme dig til om du synes det er familien som er nogl


Hvad i alverden skulle jeg være bitter over? Jeg forstår ej heller hvilken relevans det har på emnet? - Måske det er en parodi på din bruger-navne-bror fra Amerikansk TV? I så fald kan jeg kun begræde jeg ikke fandt det sjovt.

Tilbage til emnet.
Hvorfor skal jeg beslutte mig hvorvidt det er familien, der er "bavianer" (hvad det så end skal betyde) eller om fck slet ikke ville have ham?
Ingen af de to muligheder var min påstand, idet familien ikke af mig betegnes som "bavianer" og ligeledes skrev jeg ej heller at "fck ikke ville have ham".

Jeg formoder, du forsøger at fortælle mig, at jeg ikke kan mene at fck har fundet andre bedre at satse ressourcer på og at familien ikke kan være en hæmsko for hans udvikling?

Dertil kan jeg kun svare dig, at det er min opfattelse at familien gør det mere besværligt for ham at slå igennem, ved at yde indflydelse uden faglige kvalifikationer. Desuden, er det min forståelse at fck ikke ønsker at samarbejde med spilleren yderligere hvorfor de ikke begræder et skifte.
Ergo, jeg mener skam begge ting på samme tid - De er ikke gensidigt udelukkende.

God dag til jer andre også.
Jeg har aldrig set ham spille, så mit indlæg er af mere generel karakter. Man skal være ganske forsigtig med at udråbe store ungdomstalenter som fremtidige profiler i seniorfodbold. Nogle har været så gode, at de har haft det for let på ungdomsniveau, og ikke formår at tage arbejdshandkserne på, når de matches for alvor som seniorer. Mere relevant er det, at færdigheder som taktisk forståelse og fysik bliver vigtigere og vigtigere jo ældre man bliver. Når man er 15 år, er man slet ikke færdigudviklet fysisk eller mentalt. Jeg har set store talenter der blev langsommere, da de kom i puberteten, mens andre mere splejsede typer pludselig kan tage enorme skridt i udviklingen omkring 14-19 års alderen.
I dette tilfælde, kan man håbe, at hans naturlig boldtalent kan krydres med en god senioropdragelse i AaB.
AGF 1880
Det er svært ikke at antage, at spillerens familie udgør et problem. Dertil er BT´s artikel fra 2017 ganske enkelt for afslørende.

Noget andet er så, at FCK´s talentafdeling er historisk stærk i øjeblikket, hvilket betyder at flere store talenter står i skyggen af større/hurtigere udviklede talenter.

Det bliver spændende at se, hvordan det ender for Almosawe.
Ser det bare som det naturlige i der går mange unge talenter, til en enkelt spiller på international niveau. Sådan er det bare. Konkurrencen bliver større når en spiller som måske hører til de bedste i sin årgang, pludselig skal konkurrere med alle de bedste i årgangene i alderen 20 til 30 på seniorplan.
Ligesom en klogt skrev, nogle åbenlyse store talentet udvikler sig ikke senere i den rigtige retning, mens andre der som helt unge stod i skyggen pludselig rykker på sig. Samtidigt med mentalitet også er en vigtig ting.
Det er altid trist når man ser sådanne åbenlyse talenter ikke slå igennem, men det er altså noget vi har set løbende, specielt nu vi har haft så mange gode U 21 årgange . Der er godt nok røget nogle i svinget. Uden at nævne navne så kunnet liste 10-15 som man havde meget store forhåbninger til, men som i ikke gik den helt lange vej, vi alle håbede.
Heldigvis med med de mange unge talenter som de sidste U 21 årgange som Danmark har bevist de kunnet fostre, så er der nogle som når videre, og dem vi kan glæde os over på landsholdet nu og senere af. Jo flere lovende talenter så trods alt flere der slår igennem på senior og international plan.

Ali Almosawe er 20 så har stadig mulighed for at indfri det åbenlyse talent han havde som helt ung. Spilletid i Superligaen og en klub der tror og satser på ham, kan virkeligt rykke niveauet i hans udvikling. Men nu vi snakker om åbenlyse talenter og AaB, så kan man ikke komme udenom en spiller som Lukas Andersen. Ham har jeg virkeligt ærget mig over han ikke formåede at tage det sidste store skridt. En spiller der som helt ung i en periode spillede for Ajax, som mødte Barcelona. Og hvor han drev gæk med deres forsvars spillere med din eminente teknik, der på mange måder mindede om Brian Lautrups. Han var et super talent dengang, men pro fodbold på det her niveau kræver virkeligt noget. Den rigtige mentalitet og sikkert også en del held, er ting der også skal være der udover åbenlyse fodboldtekniske evner.
Mener at Lucas ramte stolpen I den kamp..
Annonce