Snak

Mere indhold efter annoncen
Solgt for 200 mio om 3-4 år!?
Sgu da aldrig fra Superligaen!
Det er da et super salg af FCK - hvad hvis han aldrig bliver til noget ?
Selvfølgelig findes der spillere som Vestergaard, Højbjerg, Eriksen, Fischer som er blevet solgt for store beløb i udlandet.. Men der findes jo også Arrietta, Morten Knudsen (Inter), Morten Bay, Morten Nielsen (Chelsea) og mange andre som aldrig blev til det næste store.. Så 20 mio kr nu eller MÅSKE 20 mio kr om 3-4 år.. Så ved jeg godt hvad jeg vælger!
200 millioner er utænkeligt.

det var cornelius´ pris også, for 10 år siden, meeeen dog.

40 millioner som 20 årig, er slet ikke umuligt - leipzig giver ikke 20 millioner for en spiller på 16, hvis de kun vurderer der er 1 ud af 20 mulighed for, at han blive rigtig god (i så fald skal den ene ud af 20 sælges for hvad, 400 millioner PLUS hvad de bruger på løn og videresalgsklausuler samt udviklingspenge, hvilket vel er en del? 500 millioner kan dårligt gøre det). den sidste 20 årige for cornelius priser er nok heller ikke solgt, men det er et slet ikke et pris niveau der er værd at have med på nogen målskive.

der er vel et par ting i det, fck er ikke noget optimalt sted at sluse folk ind på førsteholdet og det ved man også godt.
hvis nu det var, og man tænkte der var 50% sandsynlighed for, at han blev rigtig god og gjorde en forskel på holdet, inden han var 20 år - havde man så beholdt ham? det tror jeg måske.
spørgsmålet er, om man kan. i den situation, sige nej til en klub som leipzig hvis de bare VIL have ham, og hawker ham indtil evt. kontraktfornyelse starter? spilleren og hans families ønsker spiller vel også ind.

alle klubber i dk, selv fck, er udviklingsklubber og slaver af topklubberne i de store ligaer, når de virkeligt flasher pengepungen.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Annonce