Snak

Mere indhold efter annoncen
DameNdoye

FCK fans overtog Stamford Bridge da FCK spillede der
, hvordan gjorde de det? Ved at fyre romerlys af? Eller kunne man rent faktisk skabe stemning uden romerlys?



Hvis jeg var aktionær i FCK, ville jeg forlange af klubben, at de fik gjort noget ved problemet i en fart. Hvis Capo ikke kan styre det, må han skiftes ud og alle der ikke følger reglerne omkring dette må tildeles lang karantæne. Ufatteligt at det får lov til at blive ved.
Sulut

Det var skam uden pyro. Men nu handlede vores diskussion om den manglende stemning hos Premier League hold og ikke om fyrværkeri.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Nå så bliver der ikke koordineret vokal på tribunen, det kunne være at man skulle blive hjemme fra 0-3 imod FC Nordsjælland uden stemning. Det bliver vel bare FCKååååå, FCKååååå på repeat. Tak for at ødelægge stemningen til guldkampen pyrotosser, send nu bare kampklædt politi ind og slæb alle med pyro ud. Få nu udpeget de møgunger sektion 12, jeg har personligt ikke noget imod pyro, men nu kommer der altså straffe der rammer os almindelige vokale fans, der støtter fodboldklubben som 1. prioritet. Vi elsker jeres tifoarbejde og koordineringen af den vokale indsats, men det hjælper ikke at bryde pyroreglerne, brug istedet kræfterne på at få organiseret pyro på en måde hvor det er ansvarligt, og gør det via konstruktiv dialog med klub, politi, myndigheder og dbu. Pyro i nuværende form er ulovligt og skader klubben, så lad være med at ofre jeres medfans i en kamp i ikke kan vinde. Pyro bliver aldrig en mulighed til fodboldkampe, hvis ikke i beviser at i ønsker en ordning hvor romerlysene kan håndteres af professionelle ved kampstart foran tribunen, det er den eneste mulighed. Jeg er desværre bange for at det handler om at stå og spille sej og farlig med 3.000 grader varme nødblus i hånden, jeg kan tolerere dethvis det ikke bliver kastet med, men det kan klub, liga og myndigheder ikke i denne form. Der må man rette ind og søge dialog.
EksilFCkøbenhavneren
TheUnitedWay

Ikke tilladt, men heller ikke noget som har skabt så meget ballade hos divisionsforeningen og blandt fans, som det gør nu. For 15-20 år siden var det måske ikke tilladt at kaste med øl, men det var ikke noget som du blev bortvist for eller fik kæmpe bøder for. Jeg husker da det blev ulovligt i Parken. 10.000 for ølkast sagde de. Der var også pyro, og det var igen heller ikke noget som man straffede klubberne for som man gør i dag.
Der er 100 % kommet folk til festen, som ikke synes godt om lige den del af festen, og derfor er det blevet ulovligt. Det samme gælder rygning.
Jeg undrer mig bare ret meget over at man gider være med til noget, for så at komme og ændre på noget, som andre har haft det fint med i mange år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg står selv på sektion12, skaber stemning og synger højt. Blot uden pyro og slåskamp.
EksilFCkøbenhavneren
DameNdoye

Ja du har fuldstændig ret, du skrev om manglende stemning på engelske stadions og jeg skal ikke tage dit indlæg til indtægt for at man skal bruge pyro. Min pointe er blot, at så kan man skabe stemning uden pyro.
For 15-20 år siden var det måske ikke tilladt at kaste med øl, men det var ikke noget som du blev bortvist for eller fik kæmpe bøder for
det var altså heller ikke særlig udbredt at der skete. At der kastes øl er primært en nyere ting. Prøv at se EM fra Danmarks kampe og fra storskærmsarrangementer. Det sejlede med øl ved scoringer. Prøv at find kampe på YT for 15-20 år siden. Det skete bare ikke.

Så når det bliver så voldsomt, så må klubberne og landene gøre en indsats, for vi fans var ikke voksne nok.

Endnu længere tid tilbage, hed det Roligans. Det er vist mange år siden nogen har kaldt os det, desværre. Manglede der stemning dengang? Ikke spor!

Så drop nu det pyro hejs eller bliv væk. Du er i mindretal!
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Prøv at se EM fra Danmarks kampe og fra storskærmsarrangementer. Det sejlede med øl ved scoringer.

Prøv at gætte om det blev en trend med de tik tok teenagere, som pludselig syntes det var en fest at joine fodboldkampe og -arrangementer!

Så drop nu det pyro hejs eller bliv væk. Du er i mindretal!

Hold venligst din!!! Læs hvad jeg har skrevet eller flet. Jeg har ikke noget som helst med den slags at gøre. Men det er måske for svært at læse og forstå? Men du er ikke den første som har svært ved at forstå.
Bold xxxxx

Der er 100 % kommet folk til festen, som ikke synes godt om lige den del af festen, og derfor er det blevet ulovligt. Det samme gælder rygning.

Jeg er ikke sikker på det er fordi de specifikt er kommet til jeres fodboldfest. Hvis du ser lidt bredere er der mange ting som i dag er "taboo" som var helt ok for 15-20 år siden. Eksempelvis i forhold til sproget, først måtte Pippi´s far ikke være negerkonge i Afrika og siden har det helt taget overhånd så der nu uanset hvad du ytre er nogen som føler sig støt eller krænket. Rygeloven er et andet eksempel, som dog giver mere mening da passiv rygning jo ikke er ufarligt (i samme grad som eksempelvis ord). Et nyere påfund er at visse partier vil forbyde køer i et forsøg på at tvinge dig i en mere vegansk retning. Vi ser mere og mere ideologisk ekstremisme, hvor folk forsøger at fortælle andre folk hvordan de skal opføre sig og leve.

I forhold til at man slog mindre ned på pyro i gamle dage er det vel en sandhed med modifikationer. Går du langt nok tilbage var der jo slet ikke pyro på stadion, men går du 10-15 år tilbage, var det nok mere udbredt end det er i dag, hvilket måske også er årsagen til at man begyndte at slå hårdere ned. Når du ser nogle af de "stemningsvideoer" som findes på nettet er der flere eksempler på at stadion på det nærmeste er sat i brand (et ildhav af nødblus, romerlys mm.). Et enkelt romerlys kan selvfølgelig være farligt hvis det benyttes forkert og nogen rammes i ansigtet. Men når hundredvis af supportere tænder op på et stadion med trange udgange er man ikke langt fra en potentiel dødsfælde. De kommer aldrig til at tillade frit fyrværkeri blandt tilskuerne, så i/de bliver nødt til at forsøge og få ændret reglerne til noget hvor det foregår under kontrollerede forhold. Alternativt må man være beredt på at man sætter andres liv i fare og at klubberne på et eller andet tidspunkt måske vil forsøge at sende regningen videre.
Annonce