Snak

Mere indhold efter annoncen

FCK straffes hårdt: Sektion 12 lukkes delvist

lør 18. apr 13:46

FC København er blevet idømt en tilskuerstraf, mens løverne også må til lommerne efter søndagens udekamp mod Randers FC.



Læs hele nyheden her
Jeg synes pyro er fedt, men nøj hvor er jeg nervøs for som GF-fan, at det samme sker på mandag i Ikast og vi dermed får lukket noget i Vejlby søndag.
Nogle firmaer har fans // Nogle fans har klubber
Tåberne lære det desværre aldrig. Og så står man med sine ligeså tåkrummende bannere og forlanger opmærksomhed fra ledelsen. Vor herre bevares mand!
https://facebook.com/enchancetillasse/
Jeg forstår ikke helt hvorfor de såkaldte fans bliver ved med at affyre pyro. Det går jo kun udover dem selv og klubben. Man kunne vel snart aflønne en spiller fra øverste hylde med de bøder FCK har modtaget udover at man straffer sig selv ved at få sektion 12 lukket. Vel er det festligt men jo også forbudt.
Først og fremmest skal sådanne tosser stoppes om det er FCK, BIF, FCM, AGF eller andre.

Straffen er helt på sin plads, men synes straffen skal komme forholdsvis prompte efter kamp, senest dagen efter. Ingen er tjent med sådan en straf så lang tid efter hændelse og så kort tid op til en kommende vigtig kamp.
Holder som også meget af stemningspyro.
Det er fint, og sågar lovligt ifht fodbold loven FØR kampen. Aldrig under kampen.
Vi kan ikke forsinke kampene.
Det er bare irriterende for alle
🇩🇰FCK
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fair straf. Sektor 12 må hjem og kigge sig selv i spejlet.
Altid med chili
For hurtigere at kunne komme det til livs kræver det nultollerence. 1. gang med pyro har afsnittet/udebanefans "karantæne" i 3 kampe, ved næste tilfælde 6 næste kampe. En enkelt udelukkelse i ny og næ hjælper intet. Disse pyromennesker har fri leg uden konsekvenser for dem selv og klubberne er tabere her.
Efterhånden er der jo blevet tyndet godt ud i S12, så mon ikke det går, at de tilbageværende rykker lidt sammen på øverste etage?
Sønderjyske // Nykøbing FC // Danish Dynamite
Efcekå, enig langt hen ad vejen, men lad os lige huske disse spillere er sygeligt overbetalte og 50.000kr er en dråbe i havet for de fleste der spiller i FCK.
Nultollerence tak, de afsnit hvor de organiserede fanklubber er, er jo der pyroen kommer fra. Udluk afsnittene med minimum 3 kampe i streg og ved gentagelse dobbelt op.
Annonce