Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvfølgelig var der straffe på Daramy. Højer forsvarede elendigt og mistede koncentrationen. HAn brokker sig jo knap nok, for han ved udemærket at han har dummet sig gevaldigt. Elendigt af Højer. Længere er den ikke. Man kan diskutere dommerkastet, men det er jo ikke skylden til målet. Det er til gengæld igen rigtig dårligt forsvarsspil. Og ja det virkede mærkeligt med de tre hjørnespark, men det fritager jo ikke AGF for at forsvare ordentligt. Det var igen dårligt forsvarsspil. AGF taber pga en absurd ringe første halvleg og dertilhørende amatørforsvarsspil. Det er ikke dommerens skyld. Over halvdelen af vores mål er indkasseret på dødbolde. Det er jo elendigt trænerarbejde at vi ikke er bedre til at forsvare standardsituationer - også selvom vi mangler Tinager rigtig meget.
NP er Suppens bedste 6'er!
@Peter Pan. Det er vel ikke 13 kampe siden AGF fik det utroligt billige straffespark mod SønderjyskE, er det? Senere har de slået Randers og FCM..

BB, vær sød, det er da budgettets skyld..
Så kan det være dommeren laver en fejl ved at lade den falde i første omgang, men da han gør det er spillet i gang. AGF skal vel ikke straffes fordi dommeren laver en fejl?


Men skal de kunne lukrere på en fejl? Skal FCK straffes for en fejl af dommeren?
Man må da gøre det mest neutrale, hvilket er at kaste om. Du kan ikke i ramme alvor mene at det mest hensigsmæssige og retfærdige vil være at lade AGF lukrere på en fejl da andet ville være synd for dem?
Der er dertil intet regelmæssigt i vejen for at lade det gå om.

Min pointe er, at FCK har et spillerbudget der er ca. 4 gange så højt som AGF´s (40 mio mod 165 mio) og har største budget af alle i Superligaen (1/3 mere end FCM og over dobbelt så højt som BIF, mere end 100 mio). Klart det ikke betyder FCK vinder alle kampene, men at FCK og AGF ligger side om side så langt inde i Superligaen er jo bare elendigt arbejde i FCK.


Tror du ikke det er derfor FCK har skiftet hele deres sportslige ledelse? De nåede samme konklusion som dig. Effekten ift AGF er st de siden skiftet har overhalet og rykket 6 point fra den. Bevares, det er ikke nok i forhold til BIF og FCM, men det er er da et skridt på vejen.
Borsodane +1 cadeau for din anerkendelse! Flere fans som dig, tak!
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Enig i super sagligt indlæg fra BoroDane.
Og det er selvfølgelig fair at FCK fans er efter os der holder med AGF som gør alt for at finde årsager til nedrlaget og undskyldninger for målet. Men omvendt er FCK fans heller ikke mere saglige. I gør ALT for at forsvare alle mærkelige kendelser. Sådan er det jo. Det modsatte gør sig nok gældende næste gang FCK taber og AGF vinder efter underlige kendelser.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCK vandt ikke efter underlige kendelser, det er en underlig AGF-påstand.
Men hvis vi nu skal snakke dommer, skal vi så slet ikke snakke onder tydelige frispark der bliver begået på Victor Nelsson ved målet til 2-3? Han bliver jo brugt som skammel og det er vildt at målet for lov at stå. Lad mig lige høre hvorfor der ikke er frispark?
Danmark: F.C.København Udland: F.C.København
@Kompis, sandt. Det går igen i begge lejre. Jeg synes dog ikke at det klæder nogle store klubber, og det er både AGF og FCK min optik, at bruge tid på dommeren som en retfærdiggørelse af et nederlag eller pointtab. Hvis dommeren er den afgørende faktor har man ikke gjort sit arbejde godt nok, det bør både AGF-fans i denne tråd, FCK-fans i de kampe domme måske er gået imod dem og alle omkring fodbold lære. Herunder også FCKs cheftræner som også har haft en uheldig tendens med at fokusere på dommeren. Det er simpelthen for lavt at bebrejde dommeren for at man ikke får det man vil have.
Men hvis vi nu skal snakke dommer, skal vi så slet ikke snakke onder tydelige frispark der bliver begået på Victor Nelsson ved målet til 2-3? Han bliver jo brugt som skammel og det er vildt at målet for lov at stå. Lad mig lige høre hvorfor der ikke er frispark?

Er det ikke ligemeget? Vi vandt, Århus tabte, vi tager (mindst) bronzen, det gør de ikke. Alligevel skal vi tale om dommeren?

Hvor blev arrogancen af? Hvornår blev vi så skide provinsielle? Lad de andre om at tude, og lad os fortsætte med at spille fucking smarte.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
@ludomania og @Pep Guardiola

Altså det kan godt være det i siger giver menig, men det er bare ikke det der står i reglerne.

I alle andre tilfælde lader dommeren bolden falde til én spiller fra det hold, som sidst rørte bolden, på det sted, hvor bolden sidst blev berørt af en spiller, en spillet uvedkommende, eller jfr. § 9 et medlem af dommerteamet.
Alle andre spillere (fra begge hold) skal være mindst 4 meter fra bolden, indtil den er sat
i spil.

Bolden er i spil, når den rammer jorden.

Overtrædelser/straffebestemmelser
Dommeren skal lade bolden falde igen, hvis
• en spiller rører den, før den rammer jorden
• bolden går ud af banen efter at have ramt jorden, men uden at en spiller har rørt den
Hvis bolden går i mål uden at have rørt mindst to spillere, genoptages spillet med
• målspark, hvis bolden gik i modspillernes mål
• hjørnespark, hvis bolden gik i eget mål.

Hvor i reglerne finder i belæg for dommeren skal tage det om? Der er 4 overtrædelser hvor det skal tages om. Hvilken er dem er gældende?

Det med han skal være fire meter væk er inden dommeren sætter i gang. Hvis han vurderer, at en AGF ikke er 4 meter væk skal han ikke lade bolden falde.

Ellers er der fandme mange frispark i en kamp der skal tages om. En hurtigt frispark hvor en modspiller er 7 meter væk. Nix, går ikke. Reglerne er 9,15. Men der tillader dommeren ofte at spillet sættes i gang. Præcis som han tillader det her ved at lade bolden falde.
@Corner11

Medgivet. Det er ikke det straffe jeg vil brokke mig mest over. Jeg synes det er et bagatel-straffe men man kan da godt fløjte det. Man kan også lade være. Problemet er bare at jeg i de sidste to kampe kan finde mindst to bagatelstraffe i AGF´s favør, der ikke blev fløjtet.

Vi kan vel også blive enige om at det ikke er tilladt at heade en anden spiller i nakken i straffesparksfeltet eller at skubbe (ikke tackle) boldfører ud over baglinien?

Tillykke med sejren. I var bedre i 2. halvleg end vi var i 1. halvleg.
KSDH!
Annonce