Snak

Mere indhold efter annoncen
Taco

Hvad er det for nogle afleveringer schöne skal bringe der sætter Wind og kamil i scene? Er det bolde i dybden? Eller tænker du schöne skal spille kant hvor han kan smide de gode bolde ind i hovedet på de to?
Jeg synes modsat mange af jer andre at Schöne er mere end velkommen.
Vi mangler spillere der kan kontrollere midtbanen og kampene MED bolden og ikke bare en prop i et hul. Jeg er 100% enig i at der skal strammes op defensivt, men er problemet ikke, at FCK ikke på samme måde dominerer kampene ved at være på bolden som de tidligere har gjort? Jeg synes stadig man skal gøre alt for at finansiere et køb af Zanka for at lukke af nede ved siden af Nelsson (selvom han pludselig får spilletid i Tyrkiet) OG så synes jeg faktisk Schöne ville være et godt supplement. De to ville give en masse arbejdsro længere fremme på banen. En ny kant skal der dog også til medmindre de nuværende finder formen SNART!

Just my opinion :)
FCK & Arsenal <3
Spild af mange penge. Det er der ikke råd til i budgettet med tanke på, at Bjelland stadig render rundt og forærer mål eller får splinter i røven. Den eneste spiller FCK mangler er i den grad Zanka. Jeg vil gerne ofre Fischer + Bjelland for Zanka.
Ikke flere pensionister til fck tak...
Altid hvid og blå, Forza FCK..... Et kæmpe stort tak til Ståle & Don ø..
Det lyder godt nok uambitiøst af FCK.
En Schøne i form kan ganske vist være en forstærkning - men hvor længe? 1, maks 2 sæsoner.

Gå hellere efter Lerager hvis det er muligt, og hvis i absolut skal scoute alle Genoas danskere.
Does anyone in here have telekinetic powers? If you do, please raise my hand. - I øvrigt mener jeg, at pandaerne i København Zoo bør deporteres
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi har brug for en midtbanespiller med en offensiv hjerne. Hørte I ikke Ståle under kampen mod Piast? "FORWARD - FORWARD" - men vi bliver ved med at spille bolden rundt og tilbage til Kalle, mens alle spillerne er nede at træde på hælene. Vi skal op på tæer og tænke hurtige og hårde afleveringer FREMAD. I superligaen skal vi ikke tænke defensivt. Vi skal fremad, og som en klog mand engang sagde: Det bedste forsvar er et angreb. Jeg er komplet fortaler for at Schöne kommer til klubben.
Jeg har altid ret - selv når jeg tager fejl.
Med sine 34 år er han vel det man kalder en udviklingsspiller for ståle? Lige ung nok men hvis man giver ham en 10 års kontrakt er der mulighed for at man får forløst hans potientiale 100 %.

Hvis historien er sand begynder det at undre mig mere og mere hvordan faen Bestyrelsen i klubben kan lade Ståle sidde? Et hvert indkøb der bliver foretaget pt er ekstremt kortsigtet og kun noget der skal redde røven på Ståle her og nu?
Ikke flere pensionister til fck tak...


Mudra 23 år
Stage 23 år
Biel 24 år
Daramy 18 år
Wind 21 år
Kaufmann 19 år

Man kan med andre ord fint adressere krisen lige nu ved at signe nogen plug-and-play spillere, uden at skulle stå på mål for man ikke også har spillerne der er morgendagens store salg.

Selvfølgelig betinget af længde på kontrakt og pris, er jeg sådan set frisk nok på Schöne. Jeg ved ligeså lidt som jer andre om han er faldet markant i niveau, men er han ikke det vil et par år med ham være skønt.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Man skulle have hentet Patrick Olsen....
Selvfølgelig skal Schöne ikke hentes ind for hver en pris, men kan man finde på en 2--årig kontrakt med A-løn i FCK (4,5-6 mio årligt), så tror jeg transferen vil gavne FCK godt.

FCK har forsvarssmæssigt rigtig nok manglet fart oag det er ikke hvad Schöne kommer med, men en af de største problemer i min optik har været, at man simpelthen smider for mange bolde væk på midten af banen, både som provokerede og uprovokerede fejl. Her er min forventning at Schöne vil stabiliserer pasningssikerheden markant i midteraksen og dermed også styrke forsvaret, da de ikke får ligeså meget at lave.

Ligeledes har man haft problemer med at cruise-control sejre hjem. Man så det imod Piask og man så det imod Vejle, hvor alt intiativ bliver givet over til modstanderne, fordi man ikke er i stand til at holde på bolden. Der er ikke kræfter til indianer kontra-fodbold 9 gange om måneden i 90 minutter, så det er vigtigt med de kontrollerede pauser, hvor man lader bolden gøre arbejdet, men det har FCK i særdeleshed manglet i 2020.
Nordens største.
Annonce