Snak

Mere indhold efter annoncen
Alt for billigt. VM Håndbold kamp til 320 kr i en ikke særligt udbredt sport.

500 kr for en landskampsbillet mod Portugal i Parken (næsten dobbelt volume).

625 kr for lady gaga - så må Manc Udt være mindst 1000 kr værd!

Seriøst, det er once in a life time statistisk set. Spørg en OB tilhænger, om han gerne vil se Real Madrid igen for 600 kr på stadion. Hell yeaaaaah!

Nå, jeg skal ud at samle flaskepant, selv bjørnebryggen stiger i pris.
grunden til united har sat prisen er sgu da at det "bare" er fcm der kommer forbi, havde det været bayern munchen i knock out fasen af CL havde det været det samme. selvfølgelig skal midtjylland sgu da skrue prisen op, akkurrat som de gør andre steder.. små mennesker herinde, de fleste støtter nok københavnerklubberne som jo aldrig har skruet prisen voldsomt op :D
Fcm belønner jo også de trofaste fans/sæsonkortholdere , de er jo fordelt over hele stadion, der er ikke mange i fangrupperne
Der ikke har sæsonkort, nej Fcm vil selvfølgelig tjene på kampen , og især på de Danske Man U fans som vil købe billet til kampen
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
Som sæsonkortholder i fanafsnittet har jeg da ikke det fjerneste imod,vat skulle betale 400,- for en kamp som denne. Tænk lige på, at de gav gratis entré for sæsonkortholdere til de første to CL kval kampe. At ikke fans så skal betale 6-700 kr for en billet, er da helt i orden i min optik. De vælger jo selv. Men havde de nu solgt billetterne til 200 kr, så havde i jo bare skrevet, at de var økonomisk uansvarlige og at de jo også havde en fantastisk økonomi i klubben. Ligegyldigt hvad ledelsen i FCM beslutter, så skal i partout hælde gylle ud. Pas i bare jeres eget. De fleste af jer, har vist nok at se til og tage stilling til!
Enhver hund har sin dag... i dag er bare ikke din, hund!!! (citat Toby Keith)
Victory. Helt enig

Ja kan kun opfordre til at købe sæsonkort, mange fordele og der bliver jo også i de næste år masser af spændende/udsolgte kampe.
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
offtopic: egentlig lidt mærkeligt at tænke på, at united vandt champions league trofæet i 1999 - samme år som fcm blev stiftet...
gik i seng efter første halvleg
Alt er værd hvad køberen er villig til at betale...

@LukeDanDuke
Jeg forstår hvad du mener.
Men per definition er en forretning, i et kapitalistisk system, nød til at følge ovenstående princip.

Og et begreb som fair eksistere ikke, når vi taler forretning. I den forstand at du ikke køber noget hvis ikke du mener du får en højere værdi igen, for hvorfor ellers overhovedet købe noget.
Du køber en sandwich til 50kr. fordi du heller vil have sandwichen end dine 50kr. ganske simpelt.

Personligt er jeg af den opfattelse, at fodboldklubber slet ikke burde drives på den måde. Da en fodboldklub for mig burde have til hensigt at bestå for fansne og dermed forevigt, og ikke maksimering af øjeblikkelig profit. Det er selvfølgelig bare mit eget romantiske pladder.
Men som de er nu til dags er nu engang en konsekvens af at være aktieselskab og/eller rigmandsadsprædelse.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
priserne i Premier League variere også.
det er dyrere at se de store hold end de små-mellemstore, eller rival opgør.

derfor er det helt naturligt at Man U har sat prisen lavt, de aner jo ikke engang hvem "Midgetland" er og desuden er Europa League en taberturnering i deres øjne.

og omvendt har FCM med Man U et produkt der er ret efterspurgt i forhold til den lave tilskuerkapacitet. helt naturligt de hæver prisen, det er jo en af deres største kampe nogensinde.

og ps. man ændre altså ikke prissætningen af Man U fordi de pt spiller dårligt. ;-)
@Lazaronen

Spørgsmålet er, hvordan du vil definere "køberen" i denne sammenhæng. Du kan vælge at tage udgangspunkt i dem, der isoleret set udgør efterspørgslen på United-kampen, eller du kan vælge at tage udgangspunkt i dem, der uge efter uge, måned efter måned, er kunder i FCM-butikken.

At drive en velfungerende virksomhed i et kapitalistisk samfund, er ikke det samme som i hvert enkelt tilfælde at sælge til højstbydende.

I øvrigt synes jeg, at prisniveauet ser fornuftigt ud til United-kampen.
AaB Liverpool FC
De skal vel tage den billetpris de kan tjene bedst på. Det kan man da ikke klandre dem for! Men når det er sagt er det godt nok dyrt, når man tænker på dengang FCK var i CHL og mødte Man U kostede billetter for u18 200 kr og for voksne 400 kr.
Annonce