Snak

Mere indhold efter annoncen

FCM betaler 7,5 mio. kr. for SønderjyskE-trio

søn 29. jan 2017
FC Midtjyllands køb af Simon Kroon, Marc Dal Hende og Janus Drachmann koster ifølge bold.dks oplysninger midtjyderne 7,5 millioner kroner.

Læs hele nyheden her
Det er dæleme da lidt i underkanten vil jeg da mene?
Glæder mig virkelig til at se Simon Kroon i FCM. Fremragende tekniker!
Og med Del Hendes farlighed på hjørne kan det være de kan få gang i mål på dødbolde igen.
YNWA
når man tænker på, at Esbjerg købte Bjørn Paulsen alene for 5 millioner, ser jeg det her som en topklassetransfer af Midtjylland
Ambitiøst
Det kommer an på deres kontraktsituation. Der kan enten være tale om frikøbsklausuler eller også er kontraterne bare ved at løbe ud og spillerne ønsker måske ikke at forlænge. Så må man sælge til nedsat pris eller risikere at spillerne smutter på en fri transfer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det her er altså en genistreg af Steinlein!
FC Midtjylland har vundet 7 ud af 10 mulige mesterskaber i 2035 (skrevet midt i 24/25 sæsonen)
Hvorfor betale så meget når man kan få 2 af dem gratis til sommer?
Det ikke fordi de lige frem kan sørge for FCM vinder superligaen i år..
Havde jo været dejligt hvis man havde brugt bare 5 min. på at checke kontraktsituation inden man udtaler sig:

Marc Del Hende: kontraktiudløb 30/6-2017 (dvs. transferfri til sommer)
Janus Drachmann: kontraktudløb 30/6-2017 (dvs. transferfri til sommer)
Simon Kroon: kontraktudløb 30/6-2018 (værdi iflg. Transfermarkt GBP 510k)

Så et samlet beløb på 7,5 mio. kr. lyder ikke helt urimeligt for hverken købende eller sælgende klub.
Uanset hvad, så får man 3 etablerede superliga-spillere ind i truppen for 7,5 mil. Hertil er det endda fra en "rival". Jeg synes fandme det er flot
FC Midtjylland har vundet 7 ud af 10 mulige mesterskaber i 2035 (skrevet midt i 24/25 sæsonen)
Træls at miste de tre til en anden Superliga-klub, men sådan er gamet. 7,5 mio. kr. er dog to mio. kr. højere end de sidste tal, der blev nævnt.
Annonce