Sjovt det kommer ikke bag på nogen, da fcm har hylet op om de er åhh så belastede af de lange rejser - i lille DK 🤣🤣
Snak
tirs 10. sep 2024
@Darth waders
Den med et federe stadion og flere fans i Jylland tror du sgu ikke selv på- hvorfor fcm overhovedet får muligheden for at betaler sig fra at skulle til Sjælland er virkelig bekymrende, da FCN har et grønt tæppe som Hillerød før har brugt - pinlig aktion af FCM
tirs 10. sep 2024
Alle også Hillerød ved de ikke har et godkendt stadion, derfor pinlig håndtering af den lille klub - men måske 100klik har gjort det nemmere at sige ja til helt at flytte kampen - mon ikke Valbyparken, Helsingør stadion eller Rodkild reelt kunne bruges? Under alle omstændigheder har FCM tilkøbt sig en fordel i forhold til forberedelser til kommende SL runde og rejsetid - money makes the world go around....
tirs 10. sep 2024
Darth waders Den med et federe stadion og flere fans i Jylland tror du sgu ikke selv på- hvorfor fcm overhovedet får muligheden for at betaler sig fra at skulle til Sjælland er virkelig bekymrende, da FCN har et grønt tæppe som Hillerød før har brugt - pinlig aktion af FCM
Har du overhovedet læst artiklen? Banen i Farum kan jo netop ikke bruges til denne kamp. Har meget svært ved at se hvad FCM gør forkert i denne sag. Hvad er alternativt når Hillerød ikke kan tilbyde en godkendt bane?
Jeg er forøvrigt enig i at en stor del af charmen ved pokalturneringen er kampene på de små stadions, men det kan så åbenbart ikke lade sig gøre denne gang.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
tirs 10. sep 2024
@fiskeren80
FCN's anlæg skulle være under pres grundet....træninger - tænker det er en meget tynd begrundelse
Iøvrigt kan man frygte at det er viaplay der har en finger med i spillet - om der så også er økonomi i det fra viaplay til Hillerød skal jeg lade være usagt, men det er "nok" nemmere at lave en tv produktion på et allerede kendt stadion fremfor et mindre på Sjælland
tirs 10. sep 2024
Da Hillerød for nogle år siden mødte FCK i pokalen, var Hillerød stadion godkendt. Hvad har ændret sig?
Redigerettirs 10. sep 2024
"Vedrørende en opvisningsbane til opvisningskampe i 1. division for elitefodbold har Hillerød Fodbold, Hillerød Fodbold Elite, kommunen og Divisionsforeningen været i tæt dialog uden at have nået til en konklusion om, at 1. divisionsholdet kan spille hjemmekampe på Hillerød Stadion. I stedet spiller divisionsholdet sine hjemmekampe i efterårssæsonen på Right To Dream Park i Farum."
https://www.hilleroedfodbold.dk/klubnyt/hilleroed-stadion-paa-vej-mod-forvandling/
https://www.hilleroedfodbold.dk/klubnyt/hilleroed-stadion-paa-vej-mod-forvandling/
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Redigerettirs 10. sep 2024
Jeg kan ikke et eneste sted i artiklen se belæg for, at FCM har betalt en rød reje for at overtage hjemmebanen for en udfordret modstander. Til gengæld har Hillerød ifølge citaterne sparet mindst 100.000 kroner i stadionudgifter, hvilket er noget andet. Og det en anselig sum for Hillerød, som du så måske mener, de skulle forære Brøndby eller hvad? Det ville næppe være billigere at spille der. Så havde Hillerød vel valgt en anden nærliggende løsning.
Jeg tænker,Fcm har påtaget sig alle udgifter for kamp afvikling. De sparer så til gengæld penge til en bustur og formentlig også lidt spisning og hvil undervejs til Hillerød.
Hvorvidt man deler et eventuelt overskud eller aftalens ordlyd med Fcm kan journalisten jo vælge at spørge FCM om. Det har han tilsyneladende ikke gidet.
Jeg tænker,Fcm har påtaget sig alle udgifter for kamp afvikling. De sparer så til gengæld penge til en bustur og formentlig også lidt spisning og hvil undervejs til Hillerød.
Hvorvidt man deler et eventuelt overskud eller aftalens ordlyd med Fcm kan journalisten jo vælge at spørge FCM om. Det har han tilsyneladende ikke gidet.