Snak

Mere indhold efter annoncen
Undskyld , det var to andre FCK fans præcis i denne tråd ( Byens Stolthed og inter-fck)
Morsomt at se forskellen herinde alt efter hvem der skriver, kan ikke bebrejde folk fra mit område, at de ikke gider være her.
Præcis.
Superliga og FCK fan
Hvorfor siger UEFA så at FCM hentede 2 point?

Fordi der er forskel på hvilke points, man spiller til sin klub, og hvilke points, man spiller til sit land. FCM bidrog i sæsonen 2019-20 med et rundt 0 til landekoefficienten.

Når du skal finde ud af hvad vi have fået uden FCM skal du have et andet hold ind så der stadig er 4 hold.

Jeg tror, pointen er, at det ville være bedre for Danmark slet ikke at sende nogen, end det er at sende FCM. Hvilket er rigtigt nok. At den fremstilling er søgt, er så rigtigt nok, men den grundlæggende pointe består i rigelig grad: den at FCM ikke i særligt imponerende grad evner at levere points til den danske koefficient, når de forsøger.

Hvordan bliver det 3.5? FCM hentede 7 ud af de 10 point.

Til Danmark hentede FCM 11.5 ud af 22 points. Og de 22 delt i 4 giver 5.5, som blev Danmarks koefficient for den sæson.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
For lige at opsummere denne her tråd:

Jamen FCK har også et større budget. Nej det har man ikke i forhold til mange af de hold man møder

Jamen FCK er jo også seedet hele vejen, det er så meget nemmere. Ja, det er man da. Fordi man for 14 år siden eliminerede Ajax og den efterfølgende sæson ligeledes eliminerede Lens, også som useedet. Man brød iøvrigt også sin seeding i 2016 da man spillede sig i CL. Man var ikke seedet i playoff. Derudover burde nok Midtjylland fansene holde lidt igen med det.

2016: Seedet mod Osmanlispor og røg ud
2017: Seedet mod Apollon og røg ud
2018: Ikke seedet, men røg ud til Astana og sidenhen Malmø
2019: Seedet mod Rangers og røg ud

Det holder ikke rigtigt det der. Det burde man selv kunne se.
Hvis man skal være lidt mere seriøs og droppe mudderet, så er man - særligt i Herning - nødt til at indse, at det også er kritisk for FCM, at de leverer i år. Den gode sæson, som man i Herning meget gerne vil fremhæve, har udløb næste år, så det er sidste gang de har noget, der minder om seedning, i kvalrunderne i Europa.

Uanset Steinleins og andres forsøg på at undlade at kalde FCM´s ture i Europa for fiaskoer, så opsummerer de sidste 4 års danske points tingene meget fint:

2016-17 FCM 5.0 DK 34.0
2017-18 FCM 5.5 DK 21.0
2018-19 FCM 4.0 DK 19.5
2019-20 FCM 0.0 DK 20.5
Total 19.5 DK 95.0 = 21%

Straffen fremadrettet, hvis FCM igen skulle fejle, er dog hårdest for FCM, og mon ikke de ved det. Det ændrer ikke på, at de har fået en hård start med en varm tur til Bulgarien, så det ser allerede besværligt ud.

Mest af alt ville det dog bare klæde Steinlein og klubben at stå ved tingenes tilstand som de er: de har været en fiasko i Europa.

Ville man i Herning i øvrigt bytte sin egen nyligt overståede sæson for FCK´s ditto? Man får næppe Steinlein til at tilstå det.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bola, og det er jo netop pointen... at fck i særklasse er det hold, som tjener pointene til Danmark. Og lad os da lige genlæse din første kommentar i denne tråd.

"Kig nu lige en smule på sæson 15/16.
Hvor tæt tror du at DK havde været på 13 pladsen uden FCM´s point?"

Svaret er JA, Danmark havde tjent flere point uden fcm end med fcm! I bidrager med nul og niks til den samlede koefficient. Det er pinligt, at du æder Steinleins spin råt. Det er desværre noget der går igen, når det kommer til fcm-tilhængere. Det er knapt med kritisk tænkning.

Historien startede ikke, da din mor og far havde en hyggelig aften i 90erne til Herning Halbal, Bola. Der findes klubber i Danmark fra det 19. århundrede. Jeg ved, at det er svært at forholde sig til, når man er fcm-´fan´, men det er nu engang virkeligheden.
Frit Danmark
Nu er det end og MEGET begrænset med klubber fra det 19. århundrede.

Der er naturligvis KB fra 1876, og måske også lige et par stykker mere.
Men FCK som vi kender det i dag, er jo først fra det 20. århundrede, hvad FCM jo også er, da de er fra 1999.
# Tropico og andre der referere til 88%

Mente det lød lige lovligt optimistisk så måtte lige tjekke om det var rigtigt at FCK har fået 88% af alle point der er høstet de sidste 5 år, og det viste sig også at være for optimistisk (men muligvis har i udregner på en anden måde :-) ). Men de sidste 5 år har Danmark hentet 117 point og procentvis fordeler det sig på følgende måde:
FC København 53.42%
FC Midtjylland 21.37%
Brøndby IF 12.82%
FC Nordsjælland 3.42%
Lyngby BK 3.42%
SønderjyskE 2.99%
Randers FC 2.14%
Esbjerg fB 0.43%
Havde Danmark eksempelvis ikke haft FCK og haft klub der kun generede samme antal point som FC Midtjylland ville Danmark pt. ligge nummer 23 (lige under Norge).
Corleone. De 88 gælder kun for denne sæson. Ellers viser dine tal jo meget godt hvor DK ville være uden FCK. Nemlig langt fra der hvor man er nu. Selv top15 som er så vigtigt
XSDU,

Det var også bare for at understrege, at historie er mere end hvad der lige er sket de seneste 30 år.

Uanset, det var blot en kæk bemærkning, og ikke noget der skal tages videre seriøst.
Frit Danmark
Annonce