Snak

Mere indhold efter annoncen

FCM-boss: Lur mig om Mabil-salg ikke lykkes

man 10. jan 2022

Sportschefen i FC Midtjylland, Svend Graversen, forventer, at Awer Mabil og Bozhidar Kraev er fortid i den midtjyske klub, når vinterens transfervindue smækker i. Det fortæller han til bold.dk.



Læs hele nyheden her
Ja jeg hører Brentford ledder efter lidt mere til bredden ligesom løssel...
Mabil har sgu gjort det godt i de minutter han har fået. Forstår ikke hvorfor Midtjylland vil afskibe ham.
Spurs mand siden 1989
LarsHD: problemer med hans opførsel..

#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Det har intet med mabils opførelse at gøre, mit indtryk er at han er vellidt blandt truppen og staben.
Han har derimod ikke kvaliteten til at spille for holdet længere. Han er hurtig og har en nogenlunde boldomgang, men når han får bolden på den sidste tredjedel af banen mangler der simpelthen teknik og afslutningsfærdigheder.
Mon ikke det også hænger sammen med at man har investeret rigtigt mange penge i Sisto, som er lidt samme type som Mabil. Han er blevet meget undværlig efter Sisto kom til.
.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mabil må da uden tvivl være interessant for alle udenfor top 3.
Mabil har sgu gjort det godt i de minutter han har fået. Forstår ikke hvorfor Midtjylland vil afskibe ham.


Det passer så overhovedet ikke. Han har pisset jeg ved ikke hvor mange bolde og indlæg væk, igen og igen og igen og igen. Han er uhyggeligt upræcis på den sidste tredjedel, og har været det rigtig længe.
Jeg mindes ikke at have krummet tæer så mange gange over nogen anden FCM spiller.

En kamp noterede jeg for sjov hans indlæg. 7 af hans indlæg i træk røg ud over baglinjen, eller ramte første modstander.
FCM siden 2002.
Håber bare det bliver et salg ud af landet, for er ikke i tvivl om at især Mabil vil blive en succes i DK
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
En hvilken som helst klub kan vel skrive kontrakt med ham nu, gældende fra starten af næste sæson, og så bliver det vel temmeligt vanskeligt for FCM at få penge for ham?
Han ville få større rolle i klubber som AaB, Agf og OB, det er jo formentligt det han er ude efter. Alle 3 bør kunne hente ham, men han har mistet en hel del af den selvtillid han havde, så han bliver jo nok et projekt at bygge op igen
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Annonce