Er det ikke bare dejligt at vi har en superliga hvor vi har to hold der er så gode.
De salg der efterhånden leveres i superligaen er med til at hæve niveauet.
Hvis FCM vinder ligaen og samtidig kommer langt i Europa, hvor de jo er startet som fyr og flamme, så er der jo ingen der siger at alle deres bedste spillere er væk i næste sæson
De har investeret pengene i gode unge spillere, som nu begynder at have en værdi og kontinuitet.
Det er jo også det som den kære Bach Bak henviser til, at man har valgt at sige nej til tilbud for at holde på dem og gå all in på at vinde i år.
Det er klart, vinder de ikke i år, ryger der en del væk og så skal de forsøge med en ny stamme.
I forhold til stadion, FCM skal nok komme dertil hvor et større stadion er en god idé. Jeg synes det er fantastisk som dansk fodbold udvikler sig pt. og gør sig mere og mere gældende.
AGF med nyt stadion snart, god atmosfære og efterhånden fornuftig kvalitet.
Brøndby der stille og roligt nærmer sig noget godt med Steve Cooper
FCN der skubber til grænsen for salg
FCK som, trods en nuværende "lortesæson" (eller blot en downperiode) rummer enorm meget kvalitet og tiltrækningskræft - De er snart tilbage på sporet
FCM der buldrer afsted med en helt absurd god trup
At de store hold her alle er i fremdrift og ikke hænger i laserne som en forfalden storklub som AAB og Vejle, det er med til at hæve niveauet i dansk fodbold, det ser man også på de adresser vi efterhånden har en del danskere løbende rundt på.
Dejligt at mærke rivaliseringen mellem især de 4 store lige pt. både på og udenfor banen (AGF, FCM, FCK og BIF) - Det skubber til grænserne også for de andre klubber.
Vi kan tage min egen hjerteklub AAB som eksempel, de kommer sku ikke bare sådan lige op igen, det kræver noget at være i superligaen... selv for klubberne i storbyerne, ellers bliver de spist levende.
Det kræver noget af ejerskaberne rundt omkring i fodbolddanmark - De skal levere.
ALL-time Chelsea
Cech
Ivanovic - Terry - Silva - Cole
Makelele
Kante - Lampard
Hazard - Drogba - Zola