De skal findes og straffes hårdt.
Eksempelvis med en dom som indeholder et forbud mod at færdes i en zone af en besetemt størelse i forhold til Brøndby stadion på kampdage.
Det har allerede været muligt siden 2008.
Det man dengang kaldte hooliganregisteret, som er blevet opdateret løbende igennem årene.
Får du almindelige karantæner af klubberne, så må du blot ikke deltage i deres events x antal år(ofte 1-2 år).
I det nationale register(hooliganregisteret), får du en straf af politiet. Ofte hvis du bliver taget i vold eller hærværk. Enten på eller uden for stadion. Og uden for stadion er lidt en åben betydning. Du kan f.eks. godt blive snuppet dage eller uger før kampe, langt væk fra stadion. Så længe det kan bevises at det har relation til fodbold.
Ryger du i, får du typisk 2-5 års karantæne, til samtlige danske kampe i Danmark fra 3. Division og op.
Det betyder at du x antal timer før og efter kampe, i princippet ikke må være indenfor 3 km(mener jeg), fra din klubs kampe på udebane, og 500 m på hjemmebane.
Husker ikke lige hvordan reglerne er til de kampe der ikke er dit eget holds.
Bliver du snuppet i at overtræde forbuddet bliver man de første 2-3 gange bødestraf som vil være stigende fra gang til gang.
Og så kan man efter x antal gange overtrædelse fængsles i en måneds tid(hold mig ikke oppe på hvor længe det er).
Er ikke som sagt helt opdateret. Men ovenstående var det hvertald sidst jeg hørte om det.
Så er der jo så en smutvej til kampe, hvis dit hold spiller i udlandet eller en landskamp i udlandet. For der tages du jo ikke i, at overtræde dansk lovgivning, hvis du deltager. Det har været en smutvej til kampe, især med landsholdet igennem tiderne.
Og det bruges mod samtlige danske klubber. Men selvfølgelig klart i bif eller fck.
Og det betyder ofte, at disse fans tager med på udebane, men sættes af på værtshuse udenfor byerne