Snak

Mere indhold efter annoncen
@Altid ret, så er der kun en ting og siger, vi kommer ALDRIG til at spille for dansk fodbold, fremfor os selv - har du et problem med det så skift kanal.
Ikast FS / FCM siden 77
Ubegavet tilgang af FCM til den vigtige kamp - længere er den ikke.
@moto1 ...og du leve af at træne hvilken klub ?
Ikast FS / FCM siden 77
Hvor er det dog vildt, at nogle føler de kan tillade sig at pege fingre af FCM i aften. Atalanta er et voldsomt hold, når de formår at få spillet til at køre, og det er nærmere reglen end undtagelsen, at de går fra banen med 3-4 mål på kontoen.

Dagens kamp var sæsonens femte, for deres vedkommende, og den fjerde, hvor de laver fire mål eller mere. For tre uger siden, var det Lazio, der blev skilt ad med 1-4 i Rom. I sidste sæson blev Milan tævet med 5-0, Udinese med 7-1, Torino med 0-7, og sådan kan man fortsætte. At FCM taber med 0-4, ser selvfølgelig aldrig pænt ud, men hvis man har den mindste smule forståelse for den modstander de stod over for, så tror jeg hverken man hovere, eller finder det pinligt.
Du glemte lige at nævne i 2018 hvor FCM røg ud til Apollon.

Du er vel klar over, at når du begynder at nævne tidligere resultater i europæisk fodbold fra fcm og fck, så har du tabt diskussionen på forhånd ikke?

Mon ikke du også kan argumentere for dine synspunkter uden at beskylde andre brugere for at være fulde og latterlige? Du burde hæve niveauet.



Jeg nævnte udelukkende Brügge kampene for at illustrere at det med at tage kampe fra forskellige sæsoner, er ulogisk.

Hvad nyttede det f.eks at sidde og hovere overfor FCK, da de tabte 6-0 samlet til et bedre Brügge hold, end det Brügge hold FCM slog samlet 4-2????
Det er jo bare latterligt og useriøst.

Vi kan f.eks tabe 4-0 til Atalanta nu, så sælger de halvdelen af holdet eller har et gigantisk formdyk, og så vinder FCK over dem om halvandet år. Det kan man jo IKKE holde op mod hinanden.
Men fedt at du ignorerer pointen og i stedet bare tager ord ud af kontekst :-)


Du skriver "Hvad i alverden skal vi bruge det til i denne tråd?"
efter at du lige selv har opremset en masse der også er komplet irrelevant for denne tråd såsom "Hvordan går det FCK i ligaen? Hov, de ligger i bunden." Kan du ikke selv se det?

Igen - niveauet.



Igen ignorerer du pointen og tager ord ud af kontekst. Flot.

Jeg opremsede kun FCK´s nuværende forfatning, for at pointere hvor latterligt det er at hovere, når ens hold er i en forfærdelig forfatning.
Man er altså helt væk hvis man sidder og hoverer over TIDLIGERE meritter, når ens hold i NUTIDEN sejler fuldstændig.

At gå ind i en FCM tråd og hovere, når ens eget hold sejler fuldstændig for tiden, og egentlig har gjort det længe, og har fået stryg af FCM igen og igen, det sidste års tid, er bare direkte patetisk og elendig trolling. Det klinger ikke kun uendeligt hult, det er også fuldstændig malplaceret at nævne det her.

Det her er en FCM-Atalanta tråd, den har absolut intet at gøre med FCK.



FCM siden 2002.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Teshin1990

Jeg har ingen aktier i hverken FCK eller FCM. Det er helt fair. at du forsvarer dit hold og at nævne noget om FCK i denne debat er måske lidt malplaceret. Jeg synes dog din tone er unødvendig og en del af den kritik flere af os har er relevant, da alle der følger dansk fodbold gerne ser FCM får så mange point som muligt ved at spille lidt mere pragmatisk.


Tjek ALLE mine indlæg før disse. De er yderst sobre.
Men når FCK fans kommer ind for at hovere, på mest ynkelige og malplacerede måde, står jeg altså af. De er her udelukkende for at hovere, provokere og trolle, hvilket ikke hører hjemme her.
FCM siden 2002.
Ærgligt resultat. Der er 5 kampe endnu med mulighed for forbedring.

Og det er jo skønt at høre, alle de gode forslag.

Især er jeg glad for at høre, at det i Europa er helt okay at spille grimt og få point. Det er nemlig uacceptabelt i Danmark. Der er man uværdige vindere, når man vinder på den måde.

Jeg glæder mig også til, at FCM skal til at se på FCK for at lære hvordan man får resultater i Europa. Det bliver nok desværre lidt noget rod, da FCK lige nu har travlt med at kigge til FCM for at genopbygge deres klub.

Det er også rart at vide, at hvis FCM skal vinde på Anfield, så kan de bare lige lære det af Brøndby.

Og hvis engang at et dansk hold skal vide noget om, hvordan man vinder over Man City, så kan man kigge til FCM eller til OB for at lære at vinde over Real Madrid.


Så længe at FCM klarer sig bedre end FCK i ligaen, så er historien ikke meget værd, selvom det da er dejlige minder om en gloværdig og imponerende fortid. - Tillykke til FCK for den, forhåbentlig for jer bliver der mere til den historie engang.

@fcmidt1650

Sikke da en "træls" holdning at have, mens det samtidig er en elendig formuleret og stavet kommentar at poste. Jeg tivler iøvrigt kraftigt på at dine medfans fra FCM er enige i din påstand.
Jeg har altid ret - selv når jeg tager fejl.
Sikke en lektion de fik. Men der er da bestemt intet pinligt i at tabe til et af europas bedst spillende hold. For få uger siden slog de Lazio 4-1 ude! De mishandler jævnlig andre serie a hold også.
Så lige highlights på Engelsk TV. FC Midgetland har nu en fin klang
Annonce