Snak

Mere indhold efter annoncen
FCK har trukket læsset for hele SL i mange år. Fedt og flot at FCM nu bidrager et år, hvor det måske (måske ikke) ligner, at FCK biddrager ligeså meget som tidligere.

Som jeg skrev i sommers, så synes jeg det er svært at klantre de øvrige hold ret meget - f.eks. SIF. Man kan ikke forvente at de slår et seeded hold ud, det samme med BIF ift. Strasbourg.
Mondaymatch . Jo, Brann hentede et point i Italien.
Det er så imponerende hvad FCM viser lige pt. Billing er vanvittig. Hold nu op hvor er jeg imponeret.

FCK modstandere er af en hel anden liga, men selv vi fans kan knap genkende en defensiv i europæisk sammenhænge, der er så ringe kørende. Det sagt ville vi næppe se mange SL hold slå Tottenham eller Dortmund.

Aktuelt har FCK bidraget massivt allerede. Ingen grund til at kritisere. Dejligt FCM bliver ved. Jeg er yderst imponeret.
Hvor er det dog fremragende at FCM kører med klatten - og ikke bare på heldige, hårdt tilkæmpede sejre. De spiller forrygende lækkert og kontrolleret.

Det "plejer" at være FCK - men er det da netop ikke bare et kæmpe skridt fremad i dansk fodbold, at nu når FCK så ikke "kører med klatten", kommer FCM og tager over?

Tænk hvis vi næste år kan få tre danske hold i gruppespil - og måske en gang i fremtiden få fire hold med, som det er lykkedes hold fra Polen?
Dansk fodbold er jo generelt set ikke ringere end polsk, så - det er svært, men muligt.

Lige nu tegner fremtiden langt lysere for dansk international klubfodbold.
Enig med flere herinde. Fedt med FCM og de har et vildt topniveau for tiden. Kæmpe cadeau, men enig i at man taler FCK for meget ned. Bare at komme i CL giver mange point - noget de har gjort 2 gange på 3 år og 7 gange i alt. FCM har kun været der én gang. Sidst FCK spillede mod Celtic i Europa League vandt de 3-1 på udebane. Og i CL for to sæsoner siden spillede de lige op med Bayern, Man Utd og Gala - både ude og hjemme og med offensiv fodbold - og blev nr. 2 i gruppen. Det er meget øjebliksbillede som altid der præger lidt for meget.

Jeg er desuden enig i at Suppen efterhånden hvert år er bedre end den skotske liga. Både toppen men især også midten af rækken.

Det er bare fedt med danske hold der matcher store klubber i EL og CL.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stærkt FCM henter point til Danmark, bare synd udbyttet ikke er større, når 2 hold er slået alt for tidligt ud og FCK der ikke henter point i ligaspillet… Trist at pointene skal divideres i 4 hver gang, når kun et hold præsterer


Der er noget selvmodsigende i det der skrives her, men det virker til at være den generelle tankegang. Mange vil så gerne have mange point så vi kan få flere hold i Europa, men det er skidt de "dårligste" hold er med, fordi de ikke har niveau til Europa.
Kunne være fedt hvis FCK kunne lave et par overraskelser. Jeg har set folk skrive FCK ikke bidrager med noget i år, jeg tror dog ikke folk er klar over alle de point man fik for at kvalificere sig til CL. FCM ender sandsynligvis med flest point i år pga deres flotte kampagne, men det er altså ikke korrekt at FCK ikke har skaffet point i år.


Det får du et fint overblik over her: https://kassiesa.net/uefa/data/method5/ccoef2026.html

Med sejren i går er FCM dem der har skrabet flest point sammen til DK i år (FCKs bonuspoint for kval til CL er talt med her). FCM har bonuspoint der ligger og venter når ligaspillet slutter. Kan FCK kæmpe sig i top 24 får de også lidt flere, men det ser også svært ud.
Tænk vi er kommet dertil at et dansk hold stiller op som favoritter mod et hold som Celtic.


FCK har da alle dage været favoritter mod Celtic hjemme i parken - så det er da sket for mange år siden

Så forstår ikke dit indlæg??
Fedt for dansk fodbold at vi nu har 2 hold som samler point til DK. Det er vigtigt og vel også årsagen til at vi er på en næsten sikker top 15 placering. Enig med de fleste herinde at det er malplaceret at tale FCK ned - de har bidraget helt vildt også i år. De skal nok skrabe lidt point sammen i de sidste 4 kampe. Nu skal vi bare til at have min 1 dansk hold mere til at bidrage - så ser det lyst ud i fremtiden. Hilsen FCM fan
Kæmpe kæmpe cadeau til FCM for deres europæiske kampagne.
Det er helt hjernedødt at de topper tabellen med maksimum point.

Danmarks stærkeste hold lige pt
(Holder selv med Brøndby)
Annonce