Snak

Mere indhold efter annoncen
Ægte vestjyder holder med EFB...

Men giv nu FCM tid, de har ikke engang holdt 30års jubilæum endnu og syntes da egentligt de gør det godt på alle parametre. Som en anden bruger nævner vil de i de kommende generationer, nok overgå alle andre jyske hold i tilskuer snit - så er et større stadion idioti eller bare godt forarbejde?
Sidst men ikke mindst er en times togtur uden skift fra Odense bestemt nemmere end at kringle et eller andet offentligt trafik sammen fra Herning til Sjælland, og betydeligt billigere for yngre fans osv. Så måske klinger det lidt hult men der er sgu nok noget om det med afstanden alligevel.

Anyways god kamp fra en neutral seer! :)

Det har da intet med festdagen at gøre!

FCM er også det grimme barn af Ikast og Herning alle andre dage. Ikast med hæderlige traditioner og Herning fuldstændigt uden. FCM er historieløs.

Klubben er pustet op af tekstil sukkerfædre og gamblere - uden tilsvarende fanbase. De største fans sidder i VIP området.

På den baggrund ér det flot at mønstre 10.000 i Brøndby. Men der ér bare ikke flere…

Samme historie gælder FCK og FCN.
I er de grimme børn.

Jeg synes bedre om Ikast, B1903 og KB, men slet ikke om Farum.

PS. I know! En helt unødvendig provokation ;)
Ægte vestjyder holder med EFB...


+ spiser tørfisk og slås.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Jeg er muligvis den største hater af dem fra herning her på bold, men jeg synes nu at det er flot at de kan samle næsten 10000 til en fodboldkamp i København mod OB.

Der bor 130000 i Herning og opland hvilket vil sige at 7% af alle i området tager en tur på 350 km for at se fodbold på årets største konfimationsdag. Ville AGF kunne trække 50000 til København? Eller FCK 80000 til Jylland? Proportioner....
+ spiser tørfisk og slås.

Haha der var engang i de gode gamle dage!

Nu til dags er der ikke mange herovre der ved hvad tørfisk/bakskuld, eller for den sags skyld et ærligt slagsmål er mere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@klinsman

Er du helt væk min ven.
Hvad mener du helt præcist med historieløs?
Vil du så skrive FCM ud af de pokalfinaler der er tabt, den der er vundet, samt de mesterskaber der er kommet til heden?
Hvad med da første division blev vundet. Skal vi også bare glemme det?

Du er godt nok en kegle!
Haha, tag den med ro. Det er bare lir…
Det er kun god lir hvis det man skriver rent faktisk er sjovt. Du vrøvler jo bare..
Hæ, sjovt (og lidt kummerligt), når man bliver så stødt over lidt drillerier ;)

Lir betyder i sin definition "en seksuelt ophidsende handling", så forstår du måske bedre hvad "spændt op til lir" betyder?? Her er det bare ment som drilleri. Lir betyder dog aldrig "sjovt".

Så lad mig bare gentage "mit vrøvl". FCM er historieløse - uanset resultaterne de seneste 10 år :)
Skal vi lige vædde på at AAB, AGF, Silkeborg og og alle de andre jyske klubber havde meldt udsolgt?....Selv Esbjerg fra 2. division ville have haft udsolgt.
Annonce