Snak

Mere indhold efter annoncen
Tioman

Havde Brøndby taget sig sammen og vundet mod Horsens og for den sags skyld også mod AaB i sidste runde var de blevet fortjente mestre, også havde FCM kun sig selv at takke.

Hold nu op med give FCM skylden for at jeres hold bare ikke har været gode nok igennem hele sæsonen. Over hele sæsonen har FCM vundet flere kampe, som betyder at de kan spare spillere senere. Det har ingenting med usportslig at gøre. Stop tuderiet og bed til at jeres eget hold gør der bedre fremover så i ikke skal håbe på andre hold.
Vi blev ikke mestre sidste år fordi Horsens kæmpede røven ud af bukserne. Vi blev mestre fordi i smed utroligt meget point i den sidste halvdel af sæsonen :)
Stærkeste opstilling eller at løbe nok med tilbage... alle har en mening men hvornår er det usportsligt og hvornår er det f.eks. at spare profilerne?
Man har som klub pligt til at sikre sportens integritet og retfærdige afvikling, det står såmænd i det regelsæt man spiller under. Når man skifter 10 mand er det altså ikke fordi man har haft en hård pokalfinale, det er fordi man er fløjtende ligeglad med ovenstående sportslige pligt og det burde kunne straffes.

Ellers kunne FCM jo give afkald på sine europæiske muligheder og sende dem til en anden klub. EL spilles som bekendt om torsdagen, hvilket giver en betydelig risiko for kampene lørdag/søndag i ligaen, da de jo er ude af stand til at spille 3 dage senere (pokalfinalen var d. 17. maj og de tabte d. 20. maj). Både hård kamp OG international rejse? Nej, det kan de vist ikke klare i Herning på en gang :)

Åh vil du nu holde op :-)
I er så søde alle sammen, skal vi ikke bare være venner? Det er trods alt kun fodbold.
Jeg tror de er jævnt ligeglade inde på borgen i Ikast om hvad små internet krigere mener om deres opstillinger.
Der er et antal fodboldspillere der skal registreres før sæsonstart. Det er de fodboldspillere klubben har at vælge imellem igennem sæsonen. Hvordan klubberne så vælger at stille dem op er fuldstændigt op til dem. Dog må der kun være 1 målmand. De må til gengæld godt stille op uden.
At der er nogen der mener de skal blande sig i hvordan en træner vælger at distribuere spilletider for disse spillere, er fuldstændig latterligt.
Hvis træneren mener at han kun vil spille U19 spillere, så er det hans ret.
I øvrigt, alle i kloge knallerter. Hvorfor er der ingen der klager over at FCN kun stiller med U21 spillere? Nu ved jeg godt at de har tabt samtlige kampe, men de stiller med et hold der nærmest er dømt til at tabe, hvorfor? Fordi de vil give de unge spilletid! Hvad er der i vejen for at FCM skulle gøre det samme? De har jo intet at spille for og kan være pisseligeglade med hvordan de andre gør det.
Kom nu videre!
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er da ligegyldigt OB taber alligevel til Brøndby og ender med Sorteper
Hvis der er nogen der er usportslige og bør have bøde, så er det dem der har lagt programmet.!
@ puting kuneho

Mich synes ikke fck skiftede specielt meget ud mod efb? Stadig mega stærk opstilling. Lad nu være at nedspil at efb gjorde det godt. Det er fint i skifter ud efter hvem i ønsker at hjælpe. Dog ikke særlig fair overfor nogen. Hverken ob eller efb



Det her indlæg bekræfter vel meget godt hvorfor kritikken af FCM vel i bedste fald handler om skuffelse og frustration over egne resultater og det dermed er lettere at give andre skylden. Eller også er det noget vrøvl

For det første: HVEM skulle FCM "ønske" at hjælpe? I sidste uge var det Esbjerg man åbenbart prøvede at hjælpe ved at røvrende OB. I denne her uge er det så modsat? Kunne det tænkes at FCM kun prøver at hjælpe sig selv ved at forberede sig frem mod næste sæson? Man har meldt ud at truppen skal slankes for at give plads til akademisterne. Kunne det tænkes man ville se an hvem der skal være her og ikke skal, og nu var et oplagt tidspunkt at gøre det?

Derudover, hvsi kritikken overhovedet skal give mening, så kræver det at den der mærkelige Gaxe-logik med at demotiverede startede per definition skulle præstere bedre end 14-20 mand, der så har deres egen personlige plads at spille for. I det her tilfælde endda med demotiverede startere der har spillet over to timers fodbold blot fire dage forinden. Er det heeeeelt så sikkert at det er rigtigt? Du siger jo selv at FCK stillede med et stærkt hold (på papiret) i Esbjerg. Alligevel formåede i da trods alt at slå dem. Havde i gjort det hvis FCK havde noget at spille for? Det kan man naturligivs aldrig vide, men FCKs niveau er sjovt nok faldet efter de ikke har haft noget at spille for længere - uagtet opstilling. Du så det samme med FCM i Odense da man vidste at FCK var blevet mestre. Det var VÆSENTLIGT ringere end det reserverne præsterede Mandag.

Sidst men ikke mindst: Man stiller med Awer Mabil, Evander og Joel Andersson der hele sæsonen har været ligeså meget en del af start 11, som dem der spillede pokalfinalen. Man kan så tage Kurzawa med her i foråret så har du 4. Jespser Hansen og Kian Hansen, der begge ikke havde været med uagtet om der var noget på spil eller ej. Så har du at man havde skiftet 5 mand. Det er jo ikke EKSTREMT, når man tænker på man havde en lang kamp fredag, og absolut intet på spil.

Kritikken er noget vrøvl, selvom jeg da har fuld forståelse for, at man synes det er træls. Men at FCM skulle have nogen interesser, eller for den sags skyld skide på både fair play og ligaen er simpelthen noget sludder. Hvis det seriøst skal til at være en ting, man skal til at gå op i, så er der dælme mange spørgsmål man bliver nødt til at stille om hvordan i alverden det dog skulle fungere?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@ patricknielsen18

Sticky, er du mindre begavet eller mener du det?


Næh det mener jeg ikke, men med dit navn, har du vel brug for at profilere dig.

Dine argumenter skriger jo til himlen. Alle, lige med undtagelse af dig, ved jo udemærket hvad stærkeste opstilling er, ellers kan man jo kigge på holdet gennem de sidste 30 kampe.
Dit andet argument, kan vel kun tilskrives din uvidenhed.
Profilere mig? Jeg gemmer bare ikke bag et anonymt navn som en internetkriger.

Så du vil simpelthen straffe klubberne på baggrund af statistik? Det er ikke bare dumt, det er utopi.
Og med hensyn til mit anden argument, er du simpelthen nødt til at uddybe, hvordan det ikke er at frarøve chancen fra ungdomsspillerne.
"The great fallacy is that the game is first and last about winning. It is nothing of the kind. The game is about glory, it is about doing things in style and with a flourish, about beating the other lot, not waiting for them to die of boredom"
Annonce