Paul Allen
Hvad er det for noget vås?
Det er altså ikke kun FCK og FCM der spiller om mesterskabet og der er altså hold i subtop som i ny og næ har så sammenspillet et hold og god sammensætning, at de får en super sæson. Det er sket før.
Nuvel FCM holdte på mange af talenterne på det meget unge hold, hvor man har haft rigtig mange skader, samt en lang og flot Europæisk kampagne.
Vi skal tilbage til 2013/2014, for at finde et mesterhold med gennemsnitsalder under 25 år og det er endda den eneste de sidste 20 år. Resten er 25-28 år i gennemsnit.
FCK har f.eks vundet med 26 år 147 dage, 25 år 123 dage og 25 år 227 dage, de sidste 3 gange, FCM har haft 26 år 146 dage, 25 år 60 dage og 26 år 322 dage.
AGF vandt sidste sæson med en gennemsnitsalder på 28 år 256 dage
FCM havde sidste sæson en gennemsnitsalder på 24 år 157 dage. Det er værd, at bemærke at det også var under 25 år, i forhold til indskiftere.
FCK havde et gennemsnitsalder på 26 år 348 dage sidste sæson og der kan man tale om, at have et hold der burde være mesterskabs klar, men det endte katastrofalt.
FCK kører stadigvæk næsten dobbelt lønbudget på FCM, så at FCM er med i den duo fortæller om en stærk organisation, god strategi og dygtige spillere.
Hvad ville der ske, hvis FCM kom op og havde lignende budget i SL som FCK på løn og de andre hold ikke gjorde nogen indhug?
I ligaer der ligner SL med ét hold der er så langt foran alle andre økonomisk, vinder det ene hold 8 ud af 10 mesterskaber, nogle gange flere. Det er ikke tilfældet i SL.
Hvis man kigger forbrug i transfer.
Uden løn (det er lidt dumt, fordi løn og signon kan udgøre en ret stor andel af den samlede økonomiske pris på spillere, for ikke at tale om agent honorer, som FCK er suveræn øverst i at betale.
I sidste sæson brugte FCM €10.00m på transfers, FCK brugte €22.76m, altså over dobbelt så meget.
Sæsonen før, brugte FCM €17.70m og FCK €16.25m
Alt i alt, så er de kommet tættere på hinanden og FCM har også haft år i nyere tid (sidste 4 år) hvor de har været højere, det er mere jævnt end det var for f.eks. 10 år siden eller bare 6 år siden.
Kigger man f.eks. på 2016, så brugte FCM 0 og FCK €10.50m
I 2019 hvor FCM var blevet mere moden, den gang kaldte mange dem stadigvæk en døgnflue, kan du huske det? €8.60m og FCK €18.47m
Alt dette er jo lidt ligegyldigt, mest af alt fordi man ikke tager højde for de enorme lønninger som FCK i de sidste 20 år har kunne give deres spillere kontra andre i ligaen. FCM er kommet i et leje, hvor forskellen er mindre, hvis man rammer rigtig, det var Benham med til at indføre via moneyball i 2014 allerede og vi ved jo hvad der skete i 2015.
Siden FCM startede sin revolution har man vundet 4 mesterskaber, FCK 6 og Aab, AGF og BIF en enkelt hver. Det er uhørt i en så skæv økonomisk fordeling som der trodsalt er og det fortæller vel lidt om hvor dygtige danske SL klubber er i forhold til den store.
Kigger man på Skotland, så hedder den 9 til Celtic og 1 til Rangers de sidste 10 år, vel også 15 år. Celtic er meget lig FCK i forhold til økonomisk styrke, selvom jeg vil mene Rangers både inden deres nedtur og efter de er kommet tilbage er tættere på end f.eks. FCM eller BIF er økonomisk på FCK.
Det kan aldrig være en katastrofe, at en klub af FCM´s økonomiske størrelse historisk og lige nu vinder 4 mesterskaber i sådan en period og FCK vinder 6. Det er faktisk vildt det kan lade sig gøre.
Hvor ofte vinder Paris Saint-Germain egentlig? Endnu et eksempel på en liga, hvor det ene hold er langt foran de andre økonomisk.
Hvis man kan konkludere noget, så er det at FCK fans må føle sig ekstremt truet på deres økonomiske monopol efter den udvikling FCM har været inde i og jeg kan sagtens se AGF, FCN og BIF flytte sig endnu mere også.
Personligt synes jeg det er fedt, vi har en liga hvor mange klubber kan gøre god figur og at alt ikke bare er givet på forhånd de fleste år, som i Skotland eller Frankrig.
FCM køber NK, fordi man godt er klar over, at man ikke vinder mesterskaber med et hold der er under 25 i gennemsnit både på startelleveren og hos indskifterne, man har behov for en erfaren kerne, som kan lede og være med til at udvikle alle talenterne.
Det bliver fedt med NK, bliver spændende at se om man faktisk går efter Dolberg og i så fald hvad han kan leverer.
Så længe bolden er rund, kan alting ske