Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Ja ok Gymnastik. Med den tilgang er det jo også svært at blive skuffet.

“ At du vælger ikke at anerkende det er også helt fint.”

Ahh, så er vi tilbage til stråmænd. Jeg har slet ikke udtalt mig om AGF, så det er ldit en svinestreg. Jeg kan i øvrigt sagtens mene at AGFs mesterskab er flot og fortjent, samtidig med at jeg kan mene at FCM med de forudsætninger der var burde blive mestre.
Dette er en signatur.
moderator
“ Ja jeg vil nu hellere ha en forklaring på hvorfor FCK ikke gad”


Gad, var et ironisk take på “kunne ikke”. Helt chokerende for dig, tænker jeg.

Dette er en signatur.
Sir

Altså hvad forventer du? At FCM vinder ligeså mange som FCK? selvom de er så langt efter økonomisk?
Jeg forstår ikke din skuffelse og at du ikke kan fokusere på og anerkende AGF!

Det er jo vilde stats som AGF har i den sæson og som skrevet før, i de fleste sæsoner havde FCM´s tal givet mesterskab, til trods for at de havde det andet yngste hold i SL!

Skuffelse for mig, var da FCM endte udenfor top6. 4 mesterskaber siden 2014 og et hav af andre medajle er ganske flot i min optik, i sær med tanke på budget i perioden.

Jeg ville da blive slemt skuffet, hvis man ender udenfor top6 næste år og en smule skuffet, hvis man hurtigt er ude af guldkampen. Men jeg forventer ikke mesterskaber hvert eneste år, måske hvis man havde FCK´s budget.

Kan se du har lavet et edit.
Min pointé er jo netop at du ikke forholder dig til AGF og deres vilde stats. Der er jo en grund til at de bliver mestre. Det er ikke bare fordi alle andre ikke spillede godt eller de var heldige, de har jo fået en ekstremt højt pointsnit.

Kigger man indbyrdes har FCM faktisk spillet helt acceptabelt mod dem og tager man pokalen med, så er det helt fint.
FCM vandt trods alt pokalen mod et økonomisk meget større hold og det er med ligaens andet yngstehold, det er altså en flot præstation.

Havde man blot fået sølv, så kunne vi have talt om at det havde været en gennemsnitlig ok sæson, men man vinder altså en pokal.

Hvis nogen skulle være skuffet er det vel FCK? som ikke formår at vinde over ét super ungt hold på hjemmebane i pokalen.


Med alt det sagt. Burde vi ikke bare fokusere på det fede i at NK vender hjem til FCM i stedet for alt det fan bashing af hinanden, jeg kan virkelig ikke se pointén i det. Glæder mig til at se ham og hvilke andre spillere der kommer til SL.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
moderator
Skuffelse for mig, var da FCM endte udenfor top6”


Ok, men du har så også ekstremt lave forventninger, til et hold vi jævnligt må læse har tippet magtbalancen, skabt et tronskifte, byder på spillere til 10 mio euro osv osv.
jeg tror du står ret alene med de lave forventninger men vi kan da teste det af i klubtråden og høre hvad dine medfans synes er succes.

“ Hvis nogen skulle være skuffet er det vel FCK?”

Buhuu - Hvad med de andre? Nu snakker vi jo om FCM, hvorfor det virker malplaceret, men et klassisk greb fra din side. Mit bud er at alle FCK spillere og fans er ekstremt skuffede over seneste sæson. De kommer jo lige fra 3/4 mesterskaber, Champions League osv, så det må da vær noget af et antiklimaks. Med dine forventninger til dit hold, så kommer du nok sjældent til at opleve den slags. Der kan altid findes positive vinkler eller undskyldninger.

Dette er en signatur.
Sir

Jeg har aldrig skrevet noget om tronskifte. FCK er og bliver nok ved med, at være økonomisk storebror, dertil er det for stor en fordel at være i en millionby kontra Herning Ikast.

Den samlede pakke og overordnede balance efter transfers er jo mere vigtig, end enkelte beløb. NK kommer jo ikke bare til at koste 6m eller 2m, hvis man fraregner Malik. Det er jo hans løn de næste mange år, som er den største udgift.

Mine medfans virker til, at være glade for hvor FCM er i dag og de ser ret lyst på fremtiden. Der vil altså være fans som er negativ og skuffet over det mindste. Sådan er fodbold, det er følelser.

Jeg kan blot konstaterer, at det er lidt mærkeligt man vælger at fokusere på FCK vs FCM i en tråd om NK retur til FCM. Personligt ville jeg helst bare holde mig til det, så kunne vi snakke om alt det andet i en tråd der passer til det eller på klubtråden.

Vi kan sagtens snakke om sammensætning og hvorfor man henter NK, for det er jo ret åbenlyst og nu giver det pludselig meget god mening at Mbabu blev fortid.

Hvis du er irriteret over snak om tronskifte osv. Så vil jeg opfordre til, at tage den med de brugere som du har den debat med og i stedet forholde dig til den vi har nu.

Jeg kan jo passende starte med, at inddrage dig.
Er du ikke enig i at NK er en klasse signing? og til 6m euro? Tænker du ikke det kommer til, at gavne FCM´s kerne?
Tænker også det er fint Malik bliver sendt den anden vej til 4m, når han nu ikke vil forlænge, du er vel enig?
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Du prøver og prøver… Hvis du ikke magter en debat, så er der jo ingen der tvinger dig til at tage den. Man behøver ikke konstant fordreje samtalen.

“ Jeg kan blot konstaterer, at det er lidt mærkeligt man vælger at fokusere på FCK vs FCM”


Skriver du 10 sekunder efter du helt uden for kontekst skrev “hvad med FCK”.

God weekend gamle dreng.
Dette er en signatur.
Sir

Hele debatten bliver jo afsporet til en klub bashing efter Paul Allen´s indlæg, den er saglig ukorrekt og det formidler jeg til ham.
Herefter vælger du at gå videre i den debat, fremfor at f.eks. fokusere på hvor fedt det er for FCM og SL, at en spiller af NK´s kaliber kommer tilbage.

Mange har efterspurgt spillere som vælger med hjertet og vinder hjem mens de stadigvæk kan gøre en forskel og her har vi endelig en af de slags transfers, så skal man da fokusere og hylde det i min optik.

Når du så skriver FCM er skuffende og at jeg burde være skuffet, så er det vel fair nok, at konstaterer, at FCK og fans, så burde være langt mere skuffede efter deres sæson uden nogen pokaler og udenfor top6.

Men igen. Jeg ville hellere, man bare kunne skrive om hvor fedt det er med NK.
God weekend til dig også.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Mange har efterspurgt spillere som vælger med hjertet og vinder hjem mens de stadigvæk kan gøre en forskel og her har vi endelig en af de slags transfers, så skal man da fokusere og hylde det i min optik.


Det er da helt forståeligt at FCM fans er oppe og køre over det, ligesom det er helt forståeligt at mange af os andre er lidt mere "vent og se", da han jo aldrig har været en spiller der her shinet og imponeret på landsholdet.

Når du så skriver FCM er skuffende og at jeg burde være skuffet, så er det vel fair nok, at konstaterer, at FCK og fans, så burde være langt mere skuffede efter deres sæson uden nogen pokaler og udenfor top6.


"burede være"? Det er vi da - det er helt til hundene og niveauer over BIF og FCM i skuffelse sidste år. Det kan alle da se. Vi ville være fornægtere på farligt niveau hvis vi påstod andet.
Det ændrer da bare ikke på at alt den hype om magtovertagelse og "kig mod Herning" er svær at tage seriøst, med den manglende dominans musen på bordet opnåede sidste år - og er det et mesterskab de sidste 5-6 år?
Samtidig med jeg ville hygge mig over hvor meget FCK fuckede op i den sidste år, ville jeg da være dybt skuffet og en smule bekymret over man ikke engang kunne vinde sidste år, med alt det FCM er talt op til at nogle.
Som FCKer er det da rart at vide at hvis vi får styr på vores eget shit igen, vil vejen tilbage som topboy formentlig være ret overskuelig.
If you know, you know.
Gymnastiksalen
Nissen kan ikke komme ind under forskerordningen, det kræver mindst 10 sammenhængende år i udlandet.
Jandreas

Ja det er rigtig nok, han mangler lidt endnu.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Annonce