Acebone
I dag 09:36
Det kan som FCM-fan ikke få mit pis i kog, at en ung spiller, som ikke er udtaget til kamp, tager en tur i byen.
Så kan man sige, at det ikke er optimalt for restitution mv., men det er mennesker, ikke robotter. Jeg har jeg ikke været professionel fodboldspiller, men jeg har da været 19.
Der er kun én decideret forkastelig ting her, og det er, at nogen vælger at tage kniv med ud i natten.
God bedring, Alamara. Alt det bedste herfra.
Denne 19 årige tjener med al sandsynlighed langt mere end hvad du havde til rådighed, da du var 19..., unge spillere i dag, ligger sjældent under 50K per måned, og nej så skal man ikke være i byen, selvom at man ikke er udtaget til kamp..., det underminerer hele tendensen med prof. sport.
Er Djabi ikke i øvrigt skadet? Så såfremt det ikke hæmmer hans skade, at han tager ud og er ung som alle andre unge (selvfølgelig med grænser), synes jeg nu heller ikke er skandaløst. Jeg antager også at klubben i en eller anden grad ved det, og accepterer det.
Forfærdeligt for Djabi. Godt han er stabil. Må håbe vi får ham tilbage i godt helbred. Må også være hårdt for Francu. Er det ikke hans bedre kammerat og roomie?
Om han er skadet eller ej, så mener jeg som jeg også skrev det andet sted, at man ikke skal rende rundt midt om natten, og så er det fuldstændig underordnet at han er skadet..., han kan benytte sine ferier på at tage i byen, det er det som mange spillere der vil deres karriere gør..., og benytter de andre tider på det, så ryger de i skammekrogen.
OT.
Go´ bedring til spilleren, og håber at gerningsmand bliver stillet til ansvar.