Snak

Mere indhold efter annoncen
Den der "opmåling af penis" I har gang i er jo tåbelig.

Begge holdninger er jo gyldige og helt på sin plads.

FCK er i det større billede stadig flagskibet når det kommer til at samle point, det kan ingen være i tvivl om.

Lige så lidt som man bør være tvivl om at det lige pt rent konkret er FCM som samler point sammen.

Dette lige så vel som det også korrekt bliver påpeget, at FCK fik et antal point i bonus for CHL kval.

Lige nu og her, ser det ikke så nemt ud for FCK at rage ret mange flere point til sig. En sejr og en uafgjort måske, men derudover bliver det svært.
Det kan vi jo bl.a. takke skaderne for.
Men alt det bedste til begge hold i deres Europæiske kampe.
Det er lidt komisk som Fcm fans prøver at tale sig op til at være nordens flagskib. Det er uden tvivl flot at i ligger nr. 1 efter tre kampe. Det gør i ikke når der er spillet 8.
Sammenligningen med FCK er helt ved siden af skiven. Det er to vidt forskellige turneringer i forhold til niveau og som andre skriver er det stadig FCK der har samlet flest koefficient point i denne sæson som sædvanligt.
Hvis i virkelig gerne vil måle penis:
FCK 7 CL gruppespil
Fcm 1 CL gruppespil
FCK 9 Europa League gruppespil
Fcm 3 Europa League gruppespil
FCK 16 mesterskaber
Fcm 4 mesterskaber
FCK 9 pokaltitler
Fcm 2 pokaltitler
Derudover er FCK gået videre fra Champions League gruppespillet to gange og har også været i kvartfinalen i Europa League.
Det er mangel på realitetssans at kalde jer for Nordens flagskib på baggrund af tre kampe. Der er vist lang vej endnu.
Bare det at der er et behov for at skulle kalde sig et flagskib, taler for sig selv. Der skal nogle komplekser til at føle et behov for at udnævne sig selv til bannerfører. Det gælder så anset hvilken FC klub der er tale om.

Men det er sjovt som lyden fra København har skiftet i år.. Sidste år skulle man klappe af FCK i Conference (hvor man sejlede rundt, og yderst heldigt kom videre), i år nedgøres Europa League. Ligesom fortidens meritter kun er gyldige og legitime at tale om, når det er jeres egne 😄

Det her var endnu et flot resultat af FCM. Kæmpe hatten af for jer, med en målrettet indsats, så skal det her nok blive den flotteste danske kampagne i mange år. 0-3 ude over et hold der er eurapavant, er sgu flot og overbevisende.
@NordensStørste

Du kan lægge +7 til FCM i alle dine tal, som det ser ud lige nu :)
FCK er vel omkring syv år ældre end FCM? Her har jeg slet ikke taget højde for, at FCK blev grundlagt som hovedstadsklub og derfor automatisk havde en økonomi, der var noget stærkere end dengang, Ikast og Herning slog sig sammen.

Vi kan derfor ikke rigtig bruge dine tal til noget som helst – og igen, jeg vil gerne understrege, at jeg skriver pt. at FCM er Danmarks flagskib i europæisk fodbold. Jeg holder i øvrigt hverken med FCK eller FCM!

Men lad os da hypotetisk sige, at Steinlein og resten af organisationen havde haft det samme økonomiske råderum siden 1992 – så tvivler jeg stadig ikke på, at FCM havde haft flere Champions League-kvalifikationer :)
De har jo allerede bevist, at de kan præstere med væsentligt færre midler, end københavnerne har haft
Jo jo, det er da flot, men vildere er det jo heller ikke, målt på budget skal de jo slå både Wien og Tel Aviv, til gengæld en flot sejr over det kaos-ramte nottingham Forest.
Er sgu egentlig mere imponeret over Brann som ligger nummer otte, de har slået både Utrecht og senest rangers med hele 3-0.
De har så, væsentligt færre basseører at lege med end Midtjylland.

Det er ikke for at være lyseslukker, men som sagt var de seks af pointene vel forventelige.


Mere indhold efter annoncen
Annonce
Først og fremmest synes jeg at FCM fortjener stor ros for deres europæiske resultater i denne sæson. Det er for mig altid positivt når danske klubber gør det godt i Europa, uanset hvilke hold der er tale om. Sådan synes jeg egentlig alle danske fodboldfans burde have det.
Stig inge.. Fck dummede sig lidt sidste år i conference league, med at smide point væk.
Sikke mange uintelligente der er herinde... Flot flot af Midtjylland 👌 9 point er suverænt. Håber FCK også kommer i omdrejninger for Danmarks skyld. Vh en Bif fan
"Flagskib"? Hm...

FCM vandt en flot sejr i aften og fører den europæiske liga. Og de har det sjovt, både klub og fans.

FCK spiller i den fineste liga, men bliver udspillet og udstillet i hver eneste kamp. Er det sjovt?

Hvad er sjovest, spørger en neutral fodbold-fan?

Glem penge og glem koefficientpoint, for jeg går ikke op i det.
* Forza Napoli Sempre siden 1988 * Debatterer ikke med "brugerxxx eller boldxxx Antagelser og hypoteser duer ikke i seriøs debat
Glædeligt med stærk indsats af FCM i EL. De gør det sgu godt de midtjyske drenge. Kan også virkelig godt lide Tullberg - autoritet, fremtoning og kommunikation i media. Synes han er en gave til FCM og superligaen. Minder mig om Neestrups tidlige dage i FCK, med no bullshit kommunikation, uden den til tider trælse tone som har sneget sig ind nu.

FCM er stærke i år. Og med tanke på hvor meget de kan skifte ud (elsker at de gør det!) i start 11 uden at kvaliteten sænkes, så tror jeg ikke de skal være så bange for en post-Franculino situation. Får man et bud på ca 200-250 mio, så havde jeg skibet ham afsted til jul, men havde jeg været FCM-fan ville jeg nok gerne ha beholdt ham til næste sommer :)
FCK fan, bor i Bodø
Annonce