Snak

Mere indhold efter annoncen
@AMOROMA

Det kan vi faktisk sagtens. Du siger selv der er 7 års forskel på de to klubber.

København : 14 mesterskaber, 10 pokaltitler og 17 europæiske gruppespil.

FCM (Nordens flagskib i Europa) : 4 mesterskaber, 2 pokaltitler og 5 europæiske gruppespil.

Lad os nu bare sige tiden gik i stå og FCM fik lov til fiktivt, at vinde ALLE titler i de syv år de ikke eksisterede inkl. Pokalen alle år og et europæisk gruppespil hvert eneste år. Hvad får du så matematikken til Einstein? Det her er resultaterne af en klub holdt oppe af rigmænd siden dag 1! Dempo, Benham og nu Holck Povlsen. Man var endda gået konkurs ikke en, men hele to gange var det ikke for disse rigmænd.

+7 til alle hans tal? Er du voldsom virkelighedsfjern eller 13 år gammel? Hvis FCM bare vinder 7 af de næste 10 mesterskaber, så vil jeg gerne sætte 500k på højkant der siger det ikke kommer til at ske.

Jeg har sjældent set en mand skrive man ikke kan bruge en anden mands tal til noget (hans er fakta) og så river man selv en fiktiv kugleramme frem og hvad nu hvis, jamen, men det var også fordi...... KÆFT DET ER HIMMELRÅBENDE DUMT
Kan ikke forstå du forsvarer ham -


Det gør jeg nu heller ikke. Jeg går blot utrolig meget op i at få fakta og kontekster helt på plads helt generelt 🙂
https://facebook.com/enchancetillasse/
Der bliver godt nok målt kønsorganer efter FCM klarer sig fint.

Havde de tabt, havde det ikke været godt nok og kun en ville bidrage.

Nu vandt de, men spillede ikke godt nok. Der er stadigvæk en der har bidraget mest og baggrunden er billig.

Måske de skulle havde spillet X…. Eller måske vi alle bare skal glæde os over dansk succes og håbe vi i fremtiden for 3 og måske 4 hold med i gruppespil.

Bare en tanke
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Vildt flot af FCM !!! Kæmpe respekt fra en AGF fan. Ingen tvivl om at Franculino krydser den magiske grænse på 200 millioner for et salg ud af superligaen.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Det er en meget flot præstation af FCM.

Men det er en smule vanvittigt at holde FCK over ilden til sammenligning. Der er kæmpe forskel mellem Europa League og Champions League.

Bare fedt at se danske hold i europæisk fodbold!!
Bold.dk brugeres kendetegn; Uenig = Troll
Mere indhold efter annoncen
Annonce
MEGA flot. Det er et imponerende arbejder der ligger i FCM. Et stille og roligt langt sejt træk, der bærer frugt. Godt at se dét betaler sig 💪

Jeg har svært ved at klandre FCK for deres pointhøst i CL udover kampen i Aserbajean, som de vist også selv havde håbet på mere mod.

Der var nogle, der tidligere i tråden skrev noget om, at FCM på nær Roma og Forest er rangeret bedre og har større budget end alle andre hold de skal spille imod. Med de forbehold man skal have for Chat gpt, så fik jeg nedenstående oversigt.

🇪🇺 UEFA-rangering (2025) og estimerede spillerbudgetter
Klub UEFA-rang (okt. 2025) UEFA-koefficient Estimeret spillerbudget / lønudgift 2024-25 Kilde/kommentar
AS Roma (ITA) #10 ca. 101,000 ca. €120-130 m Serie A-topklub, Deloitte Money League-data
Celtic FC (SCO) #55 ca. 33,000 ca. €70 m Off. årsrapport Celtic PLC 2024
Dinamo Zagreb (CRO) #60 ca. 31,000 ca. €35-40 m Finansdata 2024, Transfermarkt
SK Sturm Graz (AUT) #74 ca. 23,000 ca. €20 m Østrigske medieoplysninger 2024
KRC Genk (BEL) #83 ca. 21,000 ca. €25-30 m Belgisk Pro League rapport 2024
FC Midtjylland (DEN) #95 ca. 18,500 ca. €13-15 m (≈ 100-115 m kr.) FCM årsrapport + Capology
Maccabi Tel Aviv (ISR) #110 ca. 16,000 ca. €12-14 m Israelsk presse / UEFA licensdata
Nottingham Forest (ENG) #130 ca. 13,000 ca. €75-80 m PlanetFootball 2024-25 løndata
SK Brann (NOR) #320 ca. 8,000 ca. €8-9 m Norsk Toppfotball årsrapport 2024
Supra societatem Nemo - Brøndby IF - siden 1986/87. Jeg husker dengang Brøndbyfans ikke hatede på egne spillere og havde fokus på klubben frem for fokus på had til andre klubber....
Hvis du gerne vil undersøge styrkeforhold på tværs af nationale ligaer, vil jeg anbefale at du bruger Opta analyst, du kan eventuelt bruge global power rankings. Her er FCM og FCK begge bedre placeret end alle FCM´s modstandere undtagen Roma og Forest.
Fint med de point til Danmark. Det kommer forhåbentlig AGF til gode, når vi bliver mestre.
NP er Suppens bedste 6'er!
@Bastian1
og var jo tildels heldige med at i overhovedet kom med i ECL.

Hvor var FCK heldige, da de kvalificerede sig til ECL sidste sæson?
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Hvor var FCK heldige, da de kvalificerede sig til ECL sidste sæson?


Kan være jeg husker forkert, men var FCK ikke i straffesparkskonkurrence mod et eller andet obskurt hold fra Tjekkiet i kvallen, eller var det en anden sæson?

Man kan selvfølgelig så gøre op med sig selv, om man synes det er "heldigt" at gå videre efter straffespark.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Annonce