Vi røg ud til en bedre modstander, det synes jeg ikke, at der kan være så megen tvivl om. Udover at spille bedre sammen, virker deres individualister også til at være et niveau over vores.
Synes desværre, at der er lidt for mange ting, der giver en bange anelser:
- Man vælger ikke at spille med MDH, fordi han skal sælges. Hvorfor?
- Man giver PO en lang pause efter ACN, fordi han også skal skydes af. Igen, hvorfor?
Det virker mærkeligt, at tage spillere ud af truppen fordi de skal sælges, især når spillet åbenlyst ikke fungerer.
- Man vælger at lægge systemet om fra 3-4-3 til 3-5-2.
- Man stiller med flere spillere i uvante positioner, hvor de ikke præsterer optimalt
- Man fryser JP ud i en periode, hvor spillet ikke hænger sammen, men stadig er godt nok til at vinde 1-0 i Superligaen
- MDT og KH synes jeg er svære at hive ind i ligningen, de ville begge gerne videre af forskellige årsager.
KA ligner en Thorup 2.0, han formår umiddelbart ikke at skabe resultaterne, men vinder måske/måske ikke endnu en pokal. Indtil det står klart, må vi så som supportere vente i spænding og se om det bliver fugl eller fisk.
Det er simpelthen ikke tilfredsstillende, og på lige præcis det punkt har FCK bare fat i den lange ende. Jeg bryder mig ikke så meget om mennesket Ståle Solbakken, men han har bare formatet til at spille en dansk klub i et europæisk gruppespil.
KA kan sikkert gøre det okay i Superligaen, men er det godt nok?
Såvidt jeg husker, hentede man i sin tid JT ind, fordi han var indforstået med ikke at have indflydelse på køb og salg. Det var et led i, at man skulle anvende det system som Benham stiller til rådighed. Det ligner lidt, at KA er hentet ind på samme grundlag, og jeg kan godt frygte, at det netop er det, der kan være medvirkende til, at vi ikke kan hente en træner fra en høj nok hylde.