Redigerettors 19. jul 2018
Jeg var sgu lidt skeptisk da jeg så start-11´eren med det meste af et reservehold + lidt U-19 spillere.
Nicolai Larsen 27
Nicklas Strunck 18, Viktor Tranberg 21, Ulrik Yttergård Jenssen 21, Clinton Antwi 18
Jacob Steen Christensen 17, Victor Nelsson 19, Mikkel Damsgaard 18
Nicolai Baden Frederiksen 18, Mads Aaquist 23, Ibrahim Sadiq 18
Altså en gennemsnitsalder på kun 19,8 - 8 spillere af egen avl - kun 3 fra den normale start-11´er på banen. Det virkede lidt rigeligt optimistisk/naivt i en Europa League kamp. 1. halvleg mindede da også om tici-taca i slowmotion med en masser boldmassage på tværs af banen og uden dybdeløb.
Da Rygaard og Godsway kom på banen i 2. halvleg forandrede spillet sig. FCN spillede hurtigere og så bedre ud og sejren var fortjent. Jeg sad dog lidt yderligt på sædet da Godsway blev skadet og FCN måtte spille med 10 mand i de sidste 15 minutter.
Surt at Godsway blev skadet. Skadeslisten tæller nu Godsway, Mathias Jensen, Amon - de tre spillere der skulle score flest mål. Det kan godt komme til at koste.
CLinton Antwi var herudover en meget interessant spiller og greb imo chancen.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme"
Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.