Snak

Mere indhold efter annoncen
Ligaen bliver ikke afgjort i oktober.

Enig. Det var mere det med at de skulle vinde i parken før vi kunne tage dem seriøst der var lidt latterligt. For lige nu kan jeg ikke se hvorfor FCK skulle være en mere troværdig kandidat.

De spillede en god kamp i Herning og en godkendt i Parken, men jeg mangler stadig at se det topniveau der for alvor gør at jeg tror at de kan indhente FCN.
"3394 tilskuere, det er hvad de man får med det koncept. Og det var kampen om 1.pladsen. Hvor er det bare en ærgerlig konstruktion."

Omvendt kan man vel også argumentere for, at dit opslag er en ærgelig generisk "konstruktion". En anden formulering kunne have været "til trods vi i Odense har lidt flere tilskuere på stadion, misundere jeg FCNs vidunderlige spil på banen, og deres fantastisk succesfulde projekt, der sportsligt er milevidt fra noget min egen klub har præsteret i årtier.
gunner since 94’
Fortjent sejr, men en billig baggrund. Vi var slet ikke til stede. Ros til FCN, at de angriber, selvom de er foran. De fleste andre hold herunder også RFC ville prøve at trække tiden. Det positive er, at vi har overstået 4 af de sværeste udebaner - FCK, FCM, BIF og FCN
Er Wahid Faghir helt ude i kulden eller hvad?


Nej - men han har ikke spillet kamp siden maj. I den første kamp han var i truppen fik han 4 min. I næste 28. I landskamppausen mod HSV en halvleg. Han sad på bænken i dag, formentlig fordi man som taktisk oplæg foretrak fart i angrebet.

Han skal nok komme til at spille.
Det var ikke godt. Kopplin lykkedes med at kikse et indgreb hele 3 gange og så et sjældent drop af Carlgren. Og efter 8 minutter minus 2 og game over. Endnu en gang må man ærgre sig over at vi gik af med 2 backs i vinduet, når nu også Adam er skadet, Kallesø stadig ikke er klar og vi må stille op med en midtbanemand på backen. Og til kommentatorerne, stop nu med det konstante guldævl på nuværende tidspunkt. Turneringen er lige begyndt. Thygesen lyt lige til din kommemtering igen. Det er ulideligt at høre på din konstante kritik af RFC i den her kamp. De er bagud med 2 efter 8 minutter og det sætter sit præg på spilmønsteret i kampen. Men derfor er alt ikke sort eller hvidt om hvem der er gode og dårlige. Du får det til at lyde sådan. Men fuldt fortjent sejr til FCN. Tillykke med den.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Magtdemonstration.....næppe.
Men god kontra fodbold af FCN.
Hvorfor var der i øvrigt gult til Ankersen, er sgu svært at undgå at falde når man bliver skubbet samtidig med man bliver hevet i trøjen???
Det positive er, at vi har overstået 4 af de sværeste udebaner - FCK, FCM, BIF og FCN


Det er fuldstændig korrekt og med fare for at blive kaldt jubeloptimist vil jeg kalde det for en væsentlig fordel for de lyseblå.
Vi kan passende starte med at nappe Brøndby næste runde.
Randers!
@langtfraliverpool haha +1

Dejlig sejr i dag i en kamp, hvor jeg synes FCN så rigtig gode ud, men hvor jeg omvendt også var overrasket over RFC niveau

Måske var det bare en off day, men jeg havde nu forventet en del mere bid

Lad os se hvor langt spillet rækker for young guns, men for nærværende er det godt nok svært tilfredsstillende at se bold i Farum

Vamos FCN
Tilhænger af FCN siden det hed Farum BK og foregik i 1. Div.
Hvad er det du snakker om? FCN viste udentvivl i dag, at de er flere niveauer over Randers. Det burde de mest inkarnerede Randers fans godt kunne anerkende, ellers var det fordi du måske så kampen med ryggen til fjernsynet?
3000 tilskuere 🙈 Vil gerne se det unge hold på udebane i Parken med et større tryk fra et reelt publikum. De bliver forskrækkede. Særligt når der heller ikke er kunstgræs. Tror de taber og ‘eventyret’ så småt knækker.
Annonce