Snak

Mere indhold efter annoncen
@lottomunken

Har du spist hvede ?
@Jenner
Jeg er dog forbavset over hvor meget FCN fyldte i FCK´s fejring af guldet.


Jeg tror roligt du kan regne med at det har fyldt mere herinde end det har gjort i fejringen af mesterskabet.

Af en sådan klub ville jeg forvente noget mere. Havde det nu været BIF, FCM, VFF, AGF havde det været en forventelig opførsel, men ikke FCK.


Fint nok at du har helt andre forventninger til FCK spillernes opførsel end til alle andre fans i landet. Det må du selv om. Det bekræfter tidligere påstande om at FCK bliver bedømt på en helt anden skala en resten. Jeg har dog svært ved at se hvad fx klubbens budget har at gøre med det.
Men sjovt er det jo at Bold.dk folket har haft mere travlt og ondt i røven omkring hvorledes FCK spillerne jubler efter vundne mesterskab, end de har haft travlt med Brøndby 6 plads, FCMs nedryknings spil eller Aabs nedrykning... tilsammen.


Ja, det er fordi FCK er den største klub. Og fordi de andre fallerede klubber midt i deres katastrofesæsoner kun kan blive enige om en ting; der skal malurt i FCK-bægeret for at fjerne fokus.

Måske er det bare mig der har høje forventninger. FCK er "Nordens største Klub", "Kongeklubben". Derudover en international klub, klubben med det største budget, klubben der skaffer internationale resultater til DK.

Af en sådan klub ville jeg forvente noget mere. Havde det nu været BIF, FCM, VFF, AGF havde det været en forventelig opførsel, men ikke FCK. Men OK i sejrens stund forvandler man sig måske nok til blot at være en glad drengerøv. Jeg er dog forbavset over hvor meget FCN fyldte i FCK´s fejring af guldet.


Hvor er det jeg har hørt det før? Nåh, ja, fra dig i andre FCK tråde.
Her senest i Bidstrup-tråden:
Personligt ser jeg FCK som Nordens største og bedste klub og havde forventet, at de i højere grad havde optrådt med noget mere gentlemanship end tilfældet er. Det må vel tages som et udtryk for, at FCK reelt frygtede FCN (i denne sæson) og dermed en anerkendelse af FCN.

Hvornår mon chokket ligger sig for dig og du indser at dine forventninger til FCK er ligeså falske som de er underordnede? Du slår jo bare dine forventninger op for at få det til at lyde som en anerkendelse der retfærdiggøre en eller anden forsmået pointe om at FCN kan køre al den hoverende banter de vil, men ligeså snart de får lidt igen så er det uværdigt og imod alt hvad du forventer af en storklub. Sjovt nok forholder du dig aldrig til alt det crap FCN selv fik hældt ud inden de blev spillet af brættet i mesterskabskampen. For FCN er det værdigt og helt fint, og tilsyneladende også for andre klubber. Det er kun FCK som skal klappe totalt i i følge dine forventninger.

FCN kørte selv en kamp op uden for banen som langt de fleste var med på, jeg selv inkluderet, det var fedt de var fremme i skoene, men særligt medierne elskede det, så meget at de endda lavede en dokumentar under titlen “Guldkampen”. Det sagde du sjovt nok ikke så meget til. Det var lige efter bogen og dine forventninger må forstås.

Hvordan i alverden kan du, to uger efter sidste fløjt i en mesterskabskamp som FCN havde stor ære i, stadig ikke være kommet videre? Er skuffelsen virkelig så stor i Farum? Berettiger din klubs historie overhoved så stor skuffelse over (endnu) et misset mesterskab at du to uger efter sidste fløjt stadig stryger ind og tuder os ørene fulde om hvor meget det går imod dine forventninger at i får igen når i spiller op?
De har altså en noget dårlig hukommelse i FCN.

Fedt der er noget lir, men det kræver at man også kan tage når man giver.

Hvis vi tager Grabara som eksempel, så synes jeg også han blive lidt meget til tider, men man må give ham, at han tuder ikke når ha får igen.
@Pep

Jo, der er vel løbet en del vand i åen efterhånden, og der kan nok ikke koges mere suppe på den efterhånden. Mon ikke også dette bliver den sidste artikel om sagen?

Som jeg skriver, så er mine forventninger nok højere til "Nordens største klub" end til andre klubber, hvor jeg ikke ville have forventet andet end hvad FCK viste. Det er et udtryk for min respekt for hvad FCK er og, et udtryk for min respekt for FCK som Nordens største klub.

Da FCN blev mestre i 2012 sad jeg selv i Farum og sang "Stille i Parken, der blev så stille i Parken" som en hilsen til at FCK´s fans altid sang det samme om Farum, når de var besøg. Det var et udtryk for en småklubsmentalitet, som er forventelig når en lille klub driller de store. Jeg havde dog forventet, at FCK, som den klub og positive arrogance som klubben normalt viser, ville have udvist noget mere klasse. Men, som jeg også skrev i mit tidligere indlæg er det måske blot et udtryk for, at man forvandler sig til en glad drengerøv når man har vundet et mesterskab og dermed forventeligt.

Men samtidig også et udtryk for at FCK endnu har et stykke vej til at være "Nordens Stolthed" og en klub et niveau over resten af Superligaen. Men det kommer nok en dag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jennerdrengen2

Du plejer sgu at være rimelig rationel - men det der er simpelthen for dumt!

Så hvis man er en større klub, så skal man bare vende ansigtet til, når en mindre klub igen og igen spiller op? Det er sgu da mennesker vi har med at gøre, har du glemt det? Der findes masser af eksempler på folk som har givet igen. Hvis man sætter røven i klaskehøjde, så er man sgu da selv uden om det, når nemesis rammer. Men ifølge dine termer, så er alt FCN gør bare fantastisk og gratis for dem, så længe det er FCK de udfordrer? Kan du ikke selv se hvor dumt det lyder?

@Bowie

FCN er en lille klub med en småklubsmentatalitet. Ligesom de øvrige klubber i Superligaen. Jeg har dog hidtil set FCK hævet over den slags (lige bortset fra da man rykkede banderne i Parken mod FCM for et par år siden).

Men selvfølgelig skal FCK da give igen. Jeg ville blot forvente, at det blev med lidt mere klasse end det skete. FCK satte - som jeg ser det - sig selv ned på et niveau med eksempelvis hvad man kunne forvente af BIF el. andre.

Men som tidligere skrevet, bliver man måske bare en glad drengerøv når man vinder et mesterskab. Jeg havde blot højere tanker om FCK. Jeg anser i øvrigt stadig FCK som den største og bedste klub i Norden og det bedste bud DK har på en international klub. Den internationale klasse synes jeg dog manglede i situationen og det store fokus på FCN i fejringen af mesterskabet undrede mig.

Jeg kan dog se, at der er en del FCK-fans der mener at det er en fin og naturlig måde, at fejre et mesterskab på.

Og nej, det er ikke alt hvad FCN gør der er fantastisk. FCN satte - som du selv skriver - røven i klaskehøjde i "Guldjagten". Jeg havde som sagt blot forventet en reaktion fra FCK´s spillere og fans med mere klasse over sig som havde sat FCN mere på plads end ved at synge "Guldet skal hjem til Farum igen"

Dette på baggrund af min respekt for FCK som Nordens største klub og DK´s bedste bud på en klub af international klasse - jeg var i øvrigt også i Dortmund og se FCK spille.
Jennerdrengen2

Du (og FCN) kunne jo også bare tage FCK´s reaktioner som et kæmpe cadeau - fordi FCK blev da presset max. De var naturligvis også handicappet af den elendige sæsonstart, men stadig har FCN da haft en flot sæson. Væsentlig flottere end f.eks FCM og den selvbestaltede storklub på vestegnen..

Og mht hvad man gøre i fejring, så findes der jo ikke en manual for det. Og halleluja for det! For hvem skulle skrive den - og hvem skulle være dommer i den slags? Jeg skulle ikke nyde noget.. Vi lever i DK, vi har ytringsfrihed og humor. Skulle vi ikke hellere værdsætte dril og hovmod? Eller skal vi bare alle være dresserede aber - det bliver sgu kedeligt i længden..
- Guldet skal hjem til Farum igen!

Sådan lød det fra FC København-lejren, efter at det danske mesterskab endegyldigt endte i hovedstaden.


Superbia. Hovmod, én af de 7 dødssynder(er ikke troende). Men hvorfor ikke bare fejre det, i stedet for at sparke til en hundehvalp, som ligger ned?
I fik det endda, pga. Brøndby, ærkerivalerne, som Ikke lå sig fladt ned, selvom de alligevel ikke havde noget at spille for mod FCN. Men som politik, så glemmer folk hurtigt. Hvis Don Ø ikke havde solgt Allan Nielsen og Peter Møller til Brøndby, så var der intet FCK i dag. Likviditet som i ved. Forstår heller ikke hvorfor manden, som byggede det hele omkring med FCK/PS&E, fik revet den ærestitel fra sig så hurtigt. Loyalty is forever(vel, indtil den ikke gør).
Det med kongeklubben. Kender i andre succesrige klubber før FCK´s tid, som spiller i hvidt og bliver kaldt "kongeklubben"?
Godt nok meget drama ift. udramatisk artikel. To unge talentfulde spillere, der giver hinanden lir og ellers er klar til landskamp.
Jeg kan umiddelbart ikke se det store problem.
Annonce