Snak

Mere indhold efter annoncen
Ser faktisk mere indkøbene som konsekvens af en reel risiko for at man kunne rykke ned med mælketænderne og derfor har været nødt til at bruge penge...De kommende kampe bliver ikke for småbørn.


Det er jo så en tolkning modsat af hvad klubben rent faktisk melder ud. Fra artiklen:

Vi har over de sidste år sagt, vi gerne vil nærme os top tre i Superligaen, og det her vindue er et klart signal om, at det i FC Nordsjælland ikke kun handler om udviklingsfodbold.

- Det gør det også, fordi det er en vigtig del af strategien, men vi spiller altid for at vinde, og det synes jeg, at dette vindue sender et signal om, siger Flemming Pedersen.

Så det er et signal til alle, der siger, der ikke er sportslige ambitioner i FC Nordsjælland?

- Præcis, svarer han og tilføjer om kritikken:

- Jeg har det fint med, at folk siger det. Jeg kan ikke bestemme, hvad folk skal sige og ikke skal sige. Det påvirker mig ikke, men nu viser vi i den grad, at vi gerne vil mere. Hvis folk siger det, så må det stå for deres egen regning.
Jennerdrengen2:

Korrekt det er det ;-)
Men nu er jeg heller ikke en der som regel tror på klubbers spin, men tænker at hvis alle de ting var rigtige havde de vel haft pengene til at gøre noget ved det i sommer-transfervinduet, hvilket de ikke gjorde? Handling siger altid mere end ord.
@Sisopop

Men nu er jeg heller ikke en der som regel tror på klubbers spin, men tænker at hvis alle de ting var rigtige havde de vel haft pengene til at gøre noget ved det i sommer-transfervinduet, hvilket de ikke gjorde? Handling siger altid mere end ord.

Det vil i givet fald være åndssvagt spin, hvis man ikke har tænkt sig at forsøge at holde det man melder ud. Det vil jo ret så hurtigt blive opdaget...

Man forsøgte også at gøre noget ved det i sommervinduet. Man havde faktisk indgået aftale med to klubber om en angriber, men det endte med at angriberen selv sagde nej. Man mente at man havde fundet en god målmandserstatning i Dudu, men det må jo så afgjort siges at være en fejl. Derudover løb man ind i skader til den bærende forsvarsspiller Kian H. Derudover Diomande som man havde forventet sig meget af. Derudover var der et kollektivt kvalitetsmæssigt dyk i truppen som helhed og endelig var der spillere man havde forventet skulle brage igennem, som ikke gjorde det.

Man kommer så med handlingen nu.
Hey, jeg kan godt lide FCN´s strategi med unge spillere, men havde dem til at rykke ned hvis Sønderjyske fandt melodien...Nedrykningsspillet er bare ikke noget for 17-18årige spillere, det er grimt og med fysik til fornavn.For mig at se er det BS som de kommer med her, de spillere var ikke blevet hentet ind hvis de havde ligget nr 6 i ligaen og have været med på udviklingsmæssig fribillet som de sidste par år, men fint for dig hvis du drikker Kool-aiden.
Jeg gør ikke og det er en klub der prøver at spinne noget negativt(Januar er som regel panik løsninger) til noget positivt.
Jeg er også overbevist om at FCN har købt ind for at undgå nedrykningskampen. Jeg tror også deres indkøb gør at de ikke kommer i fare.

Det giver god mening at melde ud at man kigger op ad i tabellen og det er også et godt signal til truppen.
Hold da op, hvis ikke man kan regne ud at det er et desperat forsøg, på at undgå at komme for tæt på nedrykningsspillet til sidst, så er man da godt nok naiv. Jeg spår nogle hårde år for FCN de kommende sæsoner, medmindre de får hevet nogle ekstraordinære talenter frem fra Ghana. Kigger man f.eks. på U17 landsholdet, så er det tydeligt at se, at de ikke har samme tiltrækningskræft blandt de unge længere. Det må godt nok også være intetsigende at debutere og spille foran et sådan publikum.
@Diego
...det tydeligt at se, at de ikke har samme tiltrækningskræft blandt de unge længere.


Tag lige et kig på stillingen i U19. U17 og U15 ligaerne. Så kan du selv vurdere dit udsagn. ;)

U19->
https://www.dbu.dk/resultater/pulje/362262

U17->
https://www.dbu.dk/resultater/pulje/362263

U15->
https://www.dbu.dk/resultater/pulje/362264
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Jeg havde helt glemt, at dem som fører i ungdomsrækken også er dem der har flest udtagne til landsholdet.......


https://dbu.dk/landshold/herrelandshold/u17-landsholdet/
Ingvartsen har vel kun haft stor succes i farum og på U21? Men resten af midtbane og angreb ser voldsomt ud Jenner.

Jeg tror dog slet ikke på dem i år. De skal være lykkelige hvis de kan kæmpe sig i Top 6. Jeg spår dem en 9 eller 10. plads, men håber 11-12. :)
Annonce