Snak

Mere indhold efter annoncen
Fellah bliver ikke savnet. Han spillede en god kamp i Kasahkstan for et par år siden, men ellers har han været en stor skuffelse. Herligt at få frigivet de 2 mio + om året i løn. Ronnie tja. Enkelte ok kampe, men han har gjort for lidt væsen af sig og virker uengageret - og har aldrig været realistisk. Mick har udviklet sig godt på det seneste og ham kunne man godt give en ny kontrakt, skadeshistorikken taler imod, men omvendt så er det lidt uhensigtsmæssigt at skulle ud og hente 2-3 ekstra angribere ind.

Rise, Lyng, Jesper Rasmussen ud. Lucena stopper. Kan vi komme af med Dubravka og Jacobsen også, så er det fint på afgangs-siden.

Det efterlader så tilgangene, hvor vi er notorisk svage. Givet at Jonas Dal allerede er under pres og at klubben generelt virker meget uforberedt og uafklaret i forhold til, hvordan man vil spille fodbold, kan det næsten ikke gå godt.
Kan jo være noget man bare siger for at holde Schwartz til ilden i de sidste kampe, når nu man ikke tør bruge sine egne unge angribere i de sidste betydningsløse kampe. Det kan lige så godt være spin fra NES´ side.

Utroligt mange stadig æder de ord der kommer fra de folk og ikke snart har lært, at ledelsen handler stik modsat af hvad de melder i medierne. Føler mig dog alligevel rimelig sikker på, at Ronnie er helt færdig i klubben. Rolig. :-)

Han blev desværre ikke den succes som de og jeg havde troet..
Behold Van Buren og skrot resten. Bum!
Kort og kontant, Lasse p. Spot on!
Det var da mange (dyre?) spiller man vil lade gå gratis? Først solgte man alle talenterne over et par år, så købte man dyrt ind, så lod man folk gå gratis samt hentede træneren fra den eneste klub som klarede sig dårligere. Prøver ledelsen at sænke denne klub?
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Vi syntes vel alle at de gode point i forårs starten også var noget Jonas havde del i, ikke ?
Nu ser vi flot spil mod BIF indtil spillerne lige pludselig står på den forkerte side af modstanderen. Og ikke evner at sparke bolden væk.
Er det Jonas som skal lære dem det ?
Nej vel.
Er det NES og Søren som skal lære dem det ?
Nej vel.
Vi må også se fornuftig på tingene.

Nej, vi skal havde at vide hvorfor nerverne og hovedet lige pludselig står af.
Jeg ser også Jesper Jørgensen i de sidste kampe han var med diskutere med dommeren hele tiden , spille dårligt, og komme for sent med tacklinger.Hvorfor er han blevet en dårlig spiller ?
Så gør man Casper til anfører ?
Jeppe , Bjørn og Stenderup må havde klaget over Jonas til det møde og Casper slikket ryg.

Den sportslige ledelse er ikke gode når de bliver spurgt om planer og enkle spiller.
De mangler en stærk leder til det job.
Men ønsker de det ?
Nej.

Jonas er ked, de lytter ikke.
Tror han har kvalt dem i sammenhold og bløde værdier.
Jeg tror du har helt ret Finte. Den er helt gal både i ledelsen, trænerstaben og hos spillerne. Alle har haft nogle forventninger, som ikke er blevet opfyldt. Det har givet interne frustrationer, hvilket tydeligt har kunnet ses på banen i de seneste kampe. At gøre en knægt til anfører på et hold i krise kan nemt tolkes den vej Finte gør. Sandheden omkring problemerne får vi nok ikke, men der skal jo ske eet eller andet i en hulens fart, hvis holdet ikke skal være prügelknabe i næste sæson. Jeg kan være bange for, at evt spillerindkøb kvalitativt endnu engang bliver på divisionsplan. I øjeblikket er der vel en 4-5 af spillerne, der har superliganiveau. Og fakta er, at holdet i år generelt ikke har kunnet matche de øvrige hverken på fysik eller kvalitet.
Annonce