Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvordan kan folk stille spørgsmålstegn ved Kvist stadig. Han har jo været vandvittig god de seneste par måneder. Han burde også være foran Højbjerg på den position. Vil være i chok hvis ikke han starter for DK på den defensive midt. Højbjerg er fin nok men hvis du skal have en defensiv midt inde er der ikke nogen danskere der er i nærheden af Williams niveau pt
"HvadSagdeDu?"

Kvist er et solidt kort! Han gør ikke meget væsen af sig men har eneorm betydning for balancen. Er der i din optik bedre alternativer?

Hvem mener du bør være 4 valg i midterforsvaret i stedet for Zanka?
Hertha FCK Real Madrid Stor respekt for SonderjyskE
Dolberg og Sisto mangler
Kvist er et solidt kort! Han gør ikke meget væsen af sig men har eneorm betydning for balancen. Er der i din optik bedre alternativer?


Tror desuden at han - som Agger var det - er en vigtig faderlig skikkelse for de unge spillere på holdet og kan med sin nuværende form birdrage med erfaring og ro. Set udefra virker han som en person med stor autoritet - og er han ikke også en del af anføregruppen?? Kan ikke se der skulle være et alternativ.


Never argue with a idiot, he will drag you down to his low level and beat you with experience!!
Det ligner ikke mange danskere kan føle sig snydt. Scholtz, ham fra Køln og Svia er vel ret lige med Lasse og Zanka, men som Zanka har spillet det sidste 8-10 måneder er det svært at brokke sig. Hvordan har Dalsgaard spillet i Belgien?
Jeg så stadig gerne Scholz på holdet, har været fast mand for Liege og passer i mine øjne godt ind i 3-5-2 system. Da han både kan spille back og center, og desuden er reletiv hurtig.

Dalsgaard er skadet, desværre i lang tid.
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/dalsgaard-ude-i-flere-maaneder/

Fornuftigt hold, uden overraskelser. Stadig ikke Zanka-fan, men retfærdigvis er han vel på lige fod med de andre kandidater, og i kampform.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Årh ja Dolberg render også rundt derude et sted, det er måske lidt tidligt endnu for ham at komme på landsholdet, men håber (håberhåber) han kan udvikle sig til at blive den klasseangriber vi har sukket efter siden Bendtner viste sig at være ligeglad med fodbold.
FCM Liverpool
Det er da skønt at se et hold udtaget, hvor der udelukkende er set på kvalitet og nuværende kampform og -præstationer. Det var meget sjældent, at Morten Olsen ikke brugte mindst et par spillere, som han havde et godt øje til, uanset hvordan de ellers præsterede.
Dolberg burde måske vende forbi u21 landsholdet først, men han kan ikke være langt fra landsholdet.
Glæder mig til at se de to Middelfart-drenge, Falk og Eriksen, genoptage samarbejdet fra deres drengeår. Det kunne være fantastisk, hvis de kan gøre det; Eriksen har nok altid haft et gear mere, men ellers har de samme spilforståelse og kan kombinere rundt i en telefonboks.

Jeg forstår godt at folk er skeptiske omkring Kvist fordi han er så endimensionel i sit spil og aldrig bidraget ret meget frem i banen. Men hvem har vi, der reelt set spiller en def. midt bedre? Dertil må man også forholde sig til, at der skal være nogle ledertyper på holdet, særligt med Aggers afgang.


Zankas udtagelse er jo ligegyldig, han kommer formentlig ikke til at spille og så snart Okore/Svia er tilbage, glider han ud igen.


Falk giver fin mening i fht. at have en back-up på ti´eren der også kan bruges på kant i tilfælde af, at vi skifter system.


Jeg elsker Fischer, men han har altså ikke spillet længe - der bør en spiller som Sisto måske stå foran.


I fht. de sidste pladser, så bør én af dem gå til en target angriber. Om det så er Cornelius, Duncan eller en tredje må være op til Hareide at vurdere, men vi skal have et alternativ til de "små" typer.

Derudover må man spørge sig selv, hvad baggrunden for den manglende udtagelse af Lasse Schøne skyldes. Med hans alsidighed og erfaring bør han være selvskrevet i truppen.
Annonce