Snak

Mere indhold efter annoncen
Fed tråd. Brok, brok og nedladne kommentarer farvet i klubfarver.

Dejlig sejr og endnu et clean sheet.
Træls med afbud og karantæne og sygdom, men fedt at boblerne fik en chance for at vise, hvad de kunne.

@neverdefeated

Når DK spiller, så er jeg DK fan.
Det har intet at gøre med hvor Lucas A spiller til dagligt, men jeg synes han var så piv dårlig. Dårlige hjørnespark, dårlige afleveringer og var ALT for langsomt. Om han så spillede i Real Madrid til dagligt synes jeg stadig han spillede så ringe og så langt fra hvad man kan forvente en dansk landsholdspiller skal kun. Og man skal jo ikke glemme der er mange AaB fans der gerne vil have ham på landsholdet.

Øhh nej tak, der må tydeligvis være andre der er bedre.

Damsgård spiller også mega ringe, bare ikke så iøjenfaldende ringe som Lucas A.
Landsholdet kan sgu rende mig i forhold til AaB, så jeg så gerne Lucas blev sendt hjem, så vi ikke risikerer en skade. Jeg er også bedøvende ligeglad hvad du Baum synes om hans niveau, jeg ville ikke bytte ham for nogen anden i SL.
"@ Panoz: Dem ville jeg også have sendt hjem - eller ned på U21.
Den eneste som jeg ser på landsholdet fremover er Lindstrøm, men ikke endnu. Han fik intet ud af det i går i de små 10 min. han fik på banen. Han er stadig totalt overvurderet. Hans eneste gode dribling endte endda med en god chance til svenskerne!!"

For det første gjorde Maxsø meget bedre figur end Nelsson, som jeg ikke håber at se inde i de næste to kampe - og Zanka kunne ha´ kostet et mål med hans dårlige aflevering ud mod Mæhle.

Dernæst ved jeg ikke hvilke 10 minutter, du så med Lindstrøm. Lindstrøm fik 7,5 minut uden meget at arbejde med, han sætter bl.a. en svensker og aflevering til Damsgaard, der træder i bolden, hvad resulterer i en kontra. Overvurderet afhænger nok af forventninger, til ham som er kåret til Superligaens unge spiller de seneste to måneder. Ift. spilletid og uden at have trænet med holdet og nogle erfarne at læne sig op ad gjorde Lindstrøm det ganske fornuftigt.

Måske har valget af, hvem de sender hjem, herunder Patrick Mortensen og Holse der hverken spillede eller trænede med holdet, nok ikke meget med deres præstationer at gøre, men at vælge at sende de senest tilkomne fra Superligaen hjem, fremfor spillere der er fløjet til fra f.eks. Rusland.
@Michelino; what!? Hehe din fodboldviden ligger vist på et meget lavt niveau, ellers er du bare farvet.
Maxsø mangler meget for at kunne true Zanka og Nelsson. Der er en helt anden spilforståelse på et helt andet niveau.
Men Lindstrøm har helt sikkert potentiale - men han er bare slet ikke klar endnu. Alt for splejs og læser slet ikke spillet ifht medspillere eller hvis man laver en dårlig aflevering. Men bare rolig, han skal nok blive god en dag.
Hej
Annonce