Snak

Mere indhold efter annoncen

FIFA med ny regel: Må kun udleje seks spillere

tors 20. jan 2022

FIFA har torsdag offentliggjort planer for, at klubber i fremtiden blot må udleje i alt seks spillere per sæson, så de forskellige hold ikke længere har et hav af spillere sendt på leje.



Læs hele nyheden her
Kan vise sig at være en glimrende regel, såfremt (stor)klubberne sætter endnu mere fokus på egne akademier, fremfor at hamstre spillere.
Arsenal. Lyngby. Tranmere. "Vi skal ikke tro, vi er så gode, som vi er."
Gælder de samme regler i Super League??
Glimrende idé. I hvert fald, når jeg ser på det ud fra et Premier League synspunkt.

I Serie A er det så vidt jeg ved mere almindeligt med lejeaftaler og delejerskaber. Jeg er spændt på, hvordan det i så fald ville blive modtaget der.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Endelig en ny regel fra FIFA der giver mening. Det er en god måde tvinge klubberne til at satse på egen avl og ikke bare opkøbe talenter i vildskab som bliver udlejet.
Spændende regel for Chelsea, som står med en trup på 172 spillere i næste sæson :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Udemærket initiativ, der må blive ophørsudsalg hos Chelsea, hvis planen bliver en realitet
Sportslig en fin ide, men der vil blive udfordringer med at overholde EU ret og i Italien lever mange af det cirkus der udlejer og delejer voldsom mange spillere så mon ikke vi ser en del modstand.

Alternativet bliver vel bare modeller hvor et selskab køber flere klubber og så sælger spillerne internt imellem klubberne - sådan som Rasmus Ankersens nye koncept netop vil arbejde og som "FC Redbull" har gjort i mange år.

FIFA og UEFA skulle ligeledes se på Agent markedet og deres snabel der er nede i kassen og se om der ikke kunne findes en vej til at lukke det vanvid.
Et liv uden fodbold er ikke et liv! YNWA
Glimrende regel for de unge fodboldspillere. Der må og skal være bedre måder at producere førsteholdsspillere på end at udleje en håndfuld talenter til mindre klubber og efterfølgende se, hvem der kunne tåle at blive sparket ud af reden, og hvem der faldt til jorden.
I Serie A er det så vidt jeg ved mere almindeligt med lejeaftaler og delejerskaber.

Delejerskab stoppede i Serie A i 2015.

Jeg er bange for, det kommer til at bremse en del handler for de unge spillere, som måske ikke er tiltænkt en stamplads for deres hold, men skal ud og modnes, da man som ejerklub ikke vil risikere at “løbe tør” for muligheder for afgang/tilgang i løbet af en sæson, og så rådner de unge på bænken i stedet for at komme ud og få spilletid i de mindre klubber.
Delejerskaber er ikke længere muligt i Serie A.

Hvis forslaget bliver virkelighed vil det have alvorlige konsekvenser for visse klubbers forretningsmodeller.

På sigt bør det til gengæld sprede talentmassen lidt mere ud mellem klubberne, og forhåbentlig sørge for at de største talenter får den nødvendige spilletid til at udvikle sig, i stedet for at være på ydermandaterne i storklubbernes trupper, eller på evig udleje.
Annonce