Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil også fryde mig hvis Fifa kan få skovlen under Mino Raiola og få ham udelukket fra al fremtidig agentvirksomhed. Raiola personificerer alt hvad der pt er galt med fodbolden vs agentvirksomhed i disse år. En ekstremt grådig agent der altid synes at have travlt med at få sine klienter til at skifte klub, så han så samtidigt kan suge hundredevis af mill kr ud af diverse klubber og klienter. Han fremstår også som en usympatisk intrigant type der ikke går af vejen for at skabe intern uro på vegne af sine klienter hvis han føler det kan fremskynde et klubskifte.
United har meldt ud, at FIFA har haft alle dokumenter i sagen siden august. Alligevel er det først nu, man hører noget om en undersøgelse.

Det falder samtidig med, at FIFA har fyret sin "Chief of Ethics" (det job må virkelig have været let), hvilket allerede har fået historier til at køre om, at FIFA forsøger at styre diskursen i medierne.

https://twitter.com/ben_rumsby/status/862030361173348352
Raiola repræsenterede ikke blot de to klubber, men også Pogba selv...

Jeg tror ikke, at der sker en skid. Enhver idiot kan se, at konstruktionen er ekstremt uhensigtsmæssig, og når FIFA har gjort absolut ingenting i årtier, så er det nok fordi, at de synes, at alt er, som det skal være.
FIFA er til grin og har været det igennem LANG tid efterhånden.

Raiola er dybt usympatisk, men man kan vel næppe klandre idioten for at tjene penge ?
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man kan ikke klantre ham i at HAVE LYST til at tjene penge.

Man kan godt klantre ham i at tjene penge, hvis det er ulovligt. Ligesom man godt kan klantre en butikstyv for at tjene penge ved at tage fra nogle og sælge det videre ulovligt.
Robin Rubin er hentet til silkeborg. Så ham er det ikke ;)
Stor fan af: Silkeborg IF /// Ikke stor fan af: VAR i Superligaen
Mino Raiola har alle dage været en fodboldverdenens Jeppe K..
Hvorfor scorer mit hold altid, når jeg er efter fadbamser?
Utroligt at man seriøst tror man kan slippe afsted med dobbeltrepræsentation i verdens største transfer mellem to af verdens største klubber.
København
Fodbold-transfers er jo noget af det mest urene. Hvis man ikke vidste det i forvejen, blev det da gjort klar med football-leaks.

Men ironisk at verdens mest korrupte organisation skal undersøge det.. :-)
Annonce