Snak

Mere indhold efter annoncen
Ok, jeg er glad for vi har en hovedstad som København. Det er en flot lille by som jeg gerne tager kollegaer, venner og familie ind for at se.
Men som jeg skrev, så er der desværre tågehorn overalt (gæt hvem der bl.a. er i tankerne her). Men det er selvfølgelig ikke alle der er sådan. København er en fin by som jeg er stolt af er vores alles hovedstad. Det ændrer en røv som dig ikke på. Så kan du skrive misundelse til du vælter.
Faktum er at jeg kun støtter én klub og det er selvfølgelig mægtige Leeds United, der, selvom byen er på størrelse med København, gør FCK til en dværg på ALLE parametre.
Lev nu med det. Du er ikke centret i universet, snarere røven af fjerde division!
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Ville da være en fornøjelse at møde en klub som Leeds i Europa.
Kræver dog lige de kvalificerer sig først. Indtil da må vi nøjes med at møde PL tophold hold i Europa.
Alt det andet vrøvl du har skrevet før og gentager igen nu må du selv ligge og rode med.


Absalon og Zuma.
Syntes du ikke lige i skal komme i champions league før du skriver sådan noget vrøvl.
I øvrigt, hvorfor er du ikke på stadion?
En ægte fan
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Jeg skulle selv ud og spille, men tak for interessen.
Om vi kvalificerer os til CL eller ej, er selvfølgelig relevant, ligesom det er det at Leeds har lige så store muligheder for at spille europæisk som B93, min lokale klub har det.

Hils i provinsen og lad os så hylde de danske mestre.
Absalon og Zuma.
Ok, jeg er enig. Tillykke til FCK med mesterskabet.
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
FCN du kender spansk fodbold meget meget dårligt, hvis du tror at der er samme pres på Barcelona som der er på Real


Nicodemus

Jeg er åbentbart en som kender spansk fodbold meget dårligt.

De seneste 15 års spanske mesterskaber er fordelt med:

Barcelona 10

Real Madrid 4

Atletico Madrid 1

Hvad får dig til at tro, at presset er større på Real end Barcelona?
Pascal:

Når nu sammenligningen går på et hold hvor der forventes mesterskab hvert år og som så lige har leveret en rædderlig en af slagsen, så giver det ikke mening at nævne RB Salzburg, Astana eller Celtic.

Sådan en har ingen af dem leveret i efterhånden en del år.

Sammenligningen har intet at gøre med økonomi, trøjefarve, størrelse osv.

Den gælder det pt ambitionsniveaue/mål den pågældende klub har og den efterfølgende reaktion der forventes når nu førstnævnte ikke opnås.


Hvis ovenstående skulle være essensen i VF´s udtalelse, så er Real Madrid vel et særdeles dårligt eksempel at bruge?
Muligt de forventer mesterskab hvert år men det er ikke helt lykkedes at indfri det mål på fast basis, modsat FCK, der er noget mere stabile.
De vil til gengæld vinde Champions League hvert år modsat FCK der "bare" skal i gruppespil.

Hvis vi koger det ned til, at både FCK og Real Madrid er klubber som folk har store forventninger til hvert år og dermed bliver tilsvarende skuffet når forventlingerne ikke indfries, så er det nok mere passende.. Så kan der sikkert nævnes andre klubber man kunne sammenligne med også, fred være med han valgte Real..
Hvis vi koger det ned til, at både FCK og Real Madrid er klubber som folk har store forventninger til hvert år og dermed bliver tilsvarende skuffet når forventlingerne ikke indfries, så er det nok mere passende.. Så kan der sikkert nævnes andre klubber man kunne sammenligne med også, fred være med han valgte Real..


Pointen er da meget simpel.

Når en klub med store forventninger til sig ikke indfrier det, forventes det de hurtigt begynder på det og benytter de økonomiske midler de har til at komme tilbage.

Når man kommunikerer bredt giver det mening at referere til et eksempel de fleste kan forholde sig til, hvilket de kan med Real Madrid og deres nuværende krise.
At nogen så ser større lighedspunkter af mere eller mindre gode grunde med andre klubber, gør dem ikke mere relevante når man kommunikerer i en bred offentlighed hvor mange af disse klubber ikke ringer en klokke for en stor del af målgruppen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Når en klub med store forventninger til sig ikke indfrier det, forventes det de hurtigt begynder på det og benytter de økonomiske midler de har til at komme tilbage.


Ja det giver vel næsten sig selv at man udnytter de muligheder man har..

AT det så måske er lidt for smart at han siger Skandinavien og ikke Danmark, det er hvad det er. Er ret sikker på at Rosenborg og Malmø vil gøre noget lignende hvis de har skuffende sæsoner.
Annonce