Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad mener du?


At du får travlt med at skulle skrive straffe omhandlende hver kamp. Sæt i gang.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Hvis den artikel er rigtig får han vel karantæne, for at prøve at snyde dommeren?
slut med hyleriet, nu kan jes Thorup og Co. begynde på tuderiet.

Det behøver de jo ikke... Brøndby sætter jo point til imod de andre hold. Ellers ville de jo ikke ligge á point, vel? FCM skal nok komme igen... Det mesterskab er stadig pivåbent!
Enhver hund har sin dag... i dag er bare ikke din, hund!!! (citat Toby Keith)
Hvis FCMs fans primært fokuserer på, at Brøndby skulle ha´ vundet på grund af dommeren, er der jo intet håb tilbage...
Der er KLART frispark på Jung ved den annullerede scoring, og ikke skyggen af straffe, da Tychosen (?) smider dig.
FCM er simpelthen så fantastiske og storsindede, at de sådan hjælper små fattige nigerianske drengebørn. Det har absolut intet at gøre med, at de kan få dem til at spille Superliga-fodbold for en slik af, hvad alle andre får, og at de satser på at tjene kassen på dem. Nej, nej, det er velgørenhedsarbejde. Det er klart.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mmmmm dine tårer er delikate, (u)tilfreds.

Hård kamp, der var et topopgør værdig, og skønt med 3 point.
Der tegner sig et billede, af en stærk defensiv disciplin når man måder de gode hold, hvilket er enormt betrygende.
Mindre betrygende af det, at være vidne til Klimment og Wilczeks fodboldmæssige niveau, eller nærmere mangel på samme. Især sidstnævnte er jo hovedrystende ringe til alt andet end, at dukke op og skrabe bolden over stregen, hvilket så er hans eksistens grundlag.
Bif
John Henry:
Går ikke ud fra du tænker på situationen, hvor den tyske sprinter Röcker forsøger at holde Dovbyk fra en friløber. Da Dovbyk pludselig er væk smider Röcker sig. Det var jo en meget voldsom kontakt fra Dovbyks side og vel egentlig mirakuløst han slap for gult/rødt. Eller måske var Röcker kun ca halvt så hurtig som Dovbyk, og så vælger han at smide sig velvidende at Tykgård ikke tør lade en friløber passere, hvorfor ham vælger at fløjte for noget som han umuligt kan se fra midtercirklen.
Men ja, sådan kan man se situationer forskelligt.

Mht Tibbling, så forsøger han først en gang at fælde Duelund uden held, men 5-10 sekunder svinger han en albue i hovedet på Duelund og Tykgård dømmer frisparket og viser at det er for en albuetackling. Det giver ret ofte gult.
Mukhtar fik en kraftig henstilling for ikke at ville sparke et hjørne. Han får yderligere 2 kraftige henstillinger uden det følges op af gult. Hvorfor?
Nu så jeg kampen på stadion, og jeg så en Brøndby-bagkæde, der konsekvent lossede en langbold. Det virkede nærmest som om Brøndby ikke var interesseret i at have bolden.
Til ham der talt nul chancer til FCM, så tror jeg du glemte Duelunds afbrænder på Wikheims cutback, og Thychosen slalomtur i anden halvleg.
Tænker måske også de blå-gule forsvarsspillere fik set Wikheims rygnummer nogle gange. Han gjorde hvad der passede ham indtil trætheden meldte sig.
I har tabt 2 ud af 2 med en målscore på 5-0 - erkend nu det nederlag istedet for, at tude over en dommer som gjorde det forbiledeligt.
Absolut rigtig. Pukki, er en skændsel at se spille på den måde.
Kan jo være nogle af Bif fansene har smidt penge i puljen :), det er jo en trup købt med lånte penge, så jeg har desværre mistet respekten for holdet, når de viser sig frem for lånte fjer.
Annonce