Efter hans kamp mod Derby stod det klart, at han intet har at komme med.
Har du set alle Forest kampe siden da? og så du Derby-kampen?
Bendtner har ikke slået igennem som han håbede, og det er naturligvis skuffende. Og han har brændt en del chancer, så den høje træfprocent han tidligere har haft har vi ikke meget til, så de lange perioder uden spilletid, er tydeligvis gået ud over skarpheden. Og en uskarp angriber er en dårlig angriber.
Men Bendtner har faktisk alligevel leveret en del fine detaljer i sin tid i Forest - flest før hans skade i efteråret. Efter skaden var han uheldig i Derbykampen med et selvmål (som han dårligt kan bebrejdes) og et brændt straffe. Han har ikke været i startopstillingen på det seneste, hvor holdet spiller med én angriber, og slet ikke på banen i de sidste to kampe mod Leeds og Rotherham. Men ellers er han blevet skiftet ind til en del spilleminutter i de fleste kampe, og har været uheldig med i løbet af januar at få et udemærket mål - måske fejlagtigt - underkendt, haft en fin hæl ´assist´ til et straffespark, og også et forsøg på stolpen. Desuden har Forest spillet været helt i skoven, og så er det ikke let at være angriber.
Men med en nylejet 100 mio-mand lagt til de allerede eksisterende problemer med at komme på holdet, ser foråret noget køligt ud for Bendtner.