Snak

Mere indhold efter annoncen

Forlængelse undrer landsholdsikoner: Riemer bliver sat under pres

lør 24. jan 11:00

Søren Lerby og Frank Arnesen fortæller, at de undrer sig over, at DBU valgte at forlænge med Brian Riemer, inden Danmark har kvalificeret sig til VM. 



Læs hele nyheden her
De undrer sig først nu, eller?

Anyway… en lille del af mig håber faktisk, at vi IKKE kvalificerer os. Det er nemlig en valid grund til at fyre Riemer. Men det sker nok ikke i venneklubben DBU.
Jeg magter bare ikke at se Riemer som landstræner ved VM. Han er jo komplet uduelig.
Mon ikke de som mange af os andre har undret sig siden Riemer blev præsenteret for en forlængelse af sin kontrakt.

De er jo nødt til at fyre manden, hvis kvalen glipper.
Det er indiskutabelt. Særligt med det forløb der har været af spildte muligheder mod hold, som Danmark skal kunne vinde over.
Det virker som ført med usikker hånd og en vis famlen, meget af det der omhandler landsholdet efter Peter Møller er kommet til. Det er fair nok, hvis man mangler erfaring og skal lære. Men når man så samtidig peger ud af, når diverse fagfolk påpeger det. Så bliver det noget rigtig møg. Ikke alle egner sig, eller er istand til at varetage de her magtfulde positioner på fornuftig vis. Sådan kan det se ud udefra
Glad for sportsmanship og sportsånd.
De siger det alle os andre tænker. Hvorfor i alverden fornyede man allerede inden kvalifikationen var i hus? Det gav bagslag da man undervurderede både Skotland og Belarus.

Både Tjekkiet away og især Irland away tager vi ikke en sejr. Det har Riemer i hvert fald ikke overbevist mig om.
Måske vi kan bide skeer mod de helt store men vi kan stadig ikke slå mellemholdene på deres hjemmebane når de har nationen bag sig om en VM-billet. No way.
Han er ikke den rigtige træner🫣
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lige den tilgang, vente med forlængelse til kvalifikation til VM var i hus, havde professionelle og kompetente mennesker også gjort.
Men nu er det jo altså DBU vi snakker om.
Håbløs ledelse som kommer til at blive ekstrem tydelig hvis VM glipper.
Trøjer i klædeskabet: Barcelona - Laudrup Ajax - Laudrup Tottenham Hotspur DBU landskamptrøje FC København Brøndby IF Min klub siden 10-årig er Spurs (siden er FCK kommet til)
Det er uhyggeligt, men har en lille del af mig der også sidde med den tanke, den forlængelse var en meget stor fejl, og ser gerne både Riemer og Møller forlade skuden.
DBU har jo altid haft sindssygt dårlig historik med deres ansættelser. Fx den ekstremt arrogante, utiltalende og meget lidt folkelige kommunikationschef, Lars Berendt, den sindsygt korrupte og olie-glade formand, Jesper Møller Christensen, den komplet uerfarne og inkompetente Peter Møller og nu også en clueless træner i Brian Riemer…. det kører bare derudaf
Jeg synes I overser følgende ræsonnement for den tidlige forlængelse:
Hvis nu vurderingen fra DBUs side har været, at Riemer er fremtiden uagtet om han kvalificerer os eller ej, så kan det give god mening at forlænge inden.
De vil nu, ved et eventuelt nederlag til Marts, kunne sige, med en snert af legitimitet, at de ønsker at respektere kontrakten og stadig ser ham som fremtidens mand.

Det omvendte er sværere at forestille sig (at de skulle kunne forlænge med ham efter et eventuelt exit).

Hermed ikke sagt, at det er den rigtige vurdering. Det er dog et ræsonnement, der kan få timingen af forlængelsen til at give mening.
Møller er den, man skal fyre først. Han lavede det samme nummer med Hjulmand. Forlængede alt for tidligt. Heldigvis var Hjulmand fornuftig nok til selv at sige op.
Annonce