Snak

Mere indhold efter annoncen

Forsvaret i ruiner: Riemer har fem kaniner i hatten

tors 12. feb 10:30

Der kommer flere nye navne i landsholdstruppen til marts, når Danmarks skæbne om en plads ved VM skal afgøres – mindst fem debutanter er i spil.



Læs hele nyheden her
Ja tak til at give de unge chancen…
THEGUNNERSMAND iklædt den GULE Fares klæder
På Venstre back kunne jeg godt se Victor Bak blive udtaget.

Casper Højer kunne også være en mulighed, selvom han selvfølgelig er noget ældre. Spiller tæt på 100% af minutterne i Tyrkiet og er anfører for klubben.
Hvorfor bliver de ved med at nævne Bech, han er og har aldrig været aktuel, det han simpelthen for ringe til, stop det nu.
Så kunne det lige så godt være Jakob Rasmussen i 2. Bundesliga og det er heller ikke aktuelt.
Kun de bedste er gode nok. FCR - Brøndby - Bayern Munchen - PSG - Real Madrid - Napoli
Akkurat pga. alle de her skadet. Anser jeg det for fuldstændig uden taktisk evne, at begynde at tage Schmeichel op til overvejelse. For det kommer jo nok.

Han er ikke fremtiden. Men han er i form, og har rent faktisk ikke spillet sig af i kvalen.
Der er altså brug for noget rutine nede bagved!

Nielsson gør det godt og er i form for verona. Høgsberg er begyndt at spille igen, og har snart været med et års tid. Så jeg vil også gå med de to.

Jeg er ikke fan af et 3 mands forsvar. Men man kunne rykke Nørgaard ned og give lidt rutine i midten?

Ellers kunne det også være en mulighed at prøve “TK” og Provsgaard fra start. De kender trods alt hinanden fra det tidligere U21 landshold. Hvor specielt Provstgaard spillede en god slutrunde i sommers.

Måske en Nicholas Nartey til venstre? Viktor Kristiansen fra Leicester er også tilbage igen efter en lang skade. Dog er han indtil videre kun vurderet god nok til bænken på et hold i kæmpe krise i the Championship.
Men i form så kender han system og spillere på landsholdet. Og kan vel komme i betragtning igen?

Nu vender Nissen og Joakim Andersen tilbage fra karantæne i tilfælde af sejr. Hvilket hjælper lidt på det.

Men i tilfælde af at vi kvalos til VM. Ser det generelt bekymrende ud ift. Skader og generelt form hos flere desværre.


Det er jo trods alt noget federe at komme igennem en god kval hvor holdet er spillet sammen, og man kommer fra en masse sejre og gode oplevelser.
Sådan blir det ikke. Men før de to sidste kampe. Er det alligevel en lille trøst. At vi rent faktisk havde en solid start 11’er. Endda uden at være afhængig af Eriksen.

Så håber sgu at vi kommer igennem de her kampe med sejre. Samt fortsætter i de test kampe der kommer før slutrunden. Så man igen kan få troen på landsholdet.

VM 22 var en fuser. Men kvalen samt EM året før. Er nok det bedste fodbold jeg har set af et dansk landshold over længere tid. Alligevel blev det en fuser, så en god kval er alligevel ingen garanti.

Tænker der skal rigtig mange skader til før man udtager en 31 årig Højer fra et tyrkisk bundhold. Bak og Frese er de to bedste naturlige venstrebacks, mens Nikolas Nartey og Froholdt også kan dække pladsen. Og hvis Victor Kristiansen kommer i form, så er han også et bud.

Edit: Bech har tidligere været udtaget og Riemer har selv udtalt han er landsholdsaktuel. Derfor taler folk om ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bech blir nævnt fordi situationen er på et niveau på positionen. Hvor det nærmer sig desperation!

Men han spiller altså en fremtrædende rolle for et hold der gør det ret godt i Europa.
Victor Bak kan sagtens være en løsning på venstre back fremover, men i kampen mod Nordmakedonien, hvor vi mangler hele forsvaret, er der mere brug for nogen, der kender hinanden. Der er ikke tid til at træne ret meget, og der er andre ting frem ad banen, der også skal trænes.
Derfor håber jeg på en løsning med Victor Nelsson og Martin Freese, som spiller sammen til daglig. Og måske endda Tobias Slotsager også, så vi har tre Verona-forsvarere, som kender hinanden.
Lucas Høgsberg på højre back eller Slotsager på backen og Høgsberg i midten kan give ekstra gardering, hvor vi så mangler noget frem ad banen i højre side. Det kan komme fra Gustav Isaksen på højre midt/fløj, som ikke bidrager ret meget defensivt alligevel.

Slotsager er ikke bedre end TK, Nicolaisen, Provstgaard og Hey, men han er heller ikke meget under deres niveau. Så det er alene det, at han spiller sammen med Nelsson og Freese til dagligt, der gør, at jeg gerne ser ham få chancen. Med 5 udskiftninger kan vi have en af de førnævnte klar til at komme ind, hvis det ikke går.

I kamp to mod Irland eller Tjekkiet er Rasmus NK og Joachim Andersen tilbage, og så vil jeg gerne se Victor Bak på backen, så han kan blive spillet ind i en formation, som er mere normal end den, vi er tvunget ud i mod Nordmakedonien.
Boldklubben FREM - Ægte København! 138 års arbejderkamp.
Victor Bak eller måske Martin Frese som venstre back?
Hvorfor bliver de ved med at nævne Bech, han er og har aldrig været aktuel, det han simpelthen for ringe til, stop det nu.

Du lyder så evigt dum, når nu landstræneren selv har udtalt, at Mads Bech var aktuel. Så kan du tænke og synes om ham som du vil, men jeg vægter nu landstrænerens egne ord her - altså i henhold til, om Bech har været aktuel eller ej - højere end dit.
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/riemer-afsloerer-lurer-paa-disse-superliga-stjerner

On topic:
Jeg synes Rasmus Nicolaisen er en super fed karakter, foruden også en dygtig spiller, og han bringer noget vildskab og lederskab, der sagtens kunne blive gavnligt. Efter min mening, bør han få chancen.
Vi skal ikke til VM med Riemer. Hans dispositioner virker arbitrere og han har blot marginalt bedre kompetencer til at styre holdet end Kurt Nielsen havde.
Annonce