Det sidste år faldt han sammen med resten af holdet, men ellers en interessant spiller med et højt topniveau
Snak
Fossum er færdig i AaB: Åben for det meste
man 26. jun 2023
Iver Fossum er kontraktfri denne sommer og fortæller, at han ikke kigger mod Norge endnu.
Læs hele nyheden her
man 26. jun 2023
En temmelig god medgangsspiller, men skaber sjældent noget på egen hånd. Mon ikke en midterklub i Holland eller Belgien samler ham op hvis han smutter fra Skandinavien.
man 26. jun 2023
^ Nej tak. Fossum har slet ikke niveau til at gøre en forskel i AGF. Mon ikke det bliver en liga på et lavere niveau eller en klub fra den tunge ende - selvom de nok også er blevet skræmt af hans lave niveau.
NP er Suppens bedste 6'er!
man 26. jun 2023
En kontraktfri spiller, med over 130 kampe, 30 mål og 19 assists i den bedste danske række. Tror nok AGF kan bruge ham
KSDH!!
man 26. jun 2023
Med Yakob ude, kan agf sagtens bruge Fossum. Problemet er bare Yakob “kun” er ude i et år, og Fossum nok gerne vil have en længere kontrakt end det
Moral er godt.....
man 26. jun 2023
Han skal spille længere fremme på banen, hvor han kan være effektiv i et genpres, med sin evne til at komme sent i boksen og på omstillinger.
Som midtbane spiller er han simpelthen ikke fysisk nok som type.
Som midtbane spiller er han simpelthen ikke fysisk nok som type.
Redigeretman 26. jun 2023
Nej tak. Fossum har slet ikke niveau til at gøre en forskel i AGF. Mon ikke det bliver en liga på et lavere niveau eller en klub fra den tunge ende - selvom de nok også er blevet skræmt af hans lave niveau.
Storhedsvanviddet lever i bedste velgående i AGF. Selvfølgelig kan Fossum gøre en forskel, hvis han finder det niveau han havde det halvandet år i AaB hvor han var bedst.
I al stilfærdighed vil jeg så bare lige minde om, at selvom AGF er et fint sted nu, så har de jo i Superligaens 32-årige historie ikke præsteret noget nævneværdigt, sammenlignet med andre jyske klubber som FC Midtjylland og AaB. Hverken på den nationale eller internationale scene.
KatarinaMariaSofia